Հպարտ եմ, որ եղել եմ հայոց բերդաքաղաք Շուշին վերջնականապես մերը դարձրած ազատության զինվորներից մեկը. Արայիկ Հարությունյան
Արցախի Հանրապետության նորընտիր նախագահ Արայիկ Հարությունյանը ֆեյսբուքի իր էջում Եռատոնի կապակապակցությամբ շնորհավորական ուղերձ է հղել, որւմ նշված է.
«Հարգելի ՛ հայրենակիցներ
Եռատոնի խորհուրդը մեր ժողովրդի կյանքում առանձնահատուկ նշանակություն ունի, քանի որ այն իրենում ամփոփում է մեր համազգային հաղթանակների ու խաղաղության, մեր արժանապատիվ գոյության համար ամենաթանկ հատուցումը՝ հազարավոր անմեղ կյանքեր: Այսօր իմ գլուխն եմ խոնարհում Հայրենական մեծ պատերազմում եւ Շուշիի ազատագրման մարտում փառավոր հաղթանակ կերտած մեր ժողովրդի քաջարի զավակների թողած անուրանալի ավանդի առաջ: Հպարտ եմ, որ եղել եմ հայոց բերդաքաղաք Շուշին վերջնականապես մերը դարձրած ազատության զինվորներից մեկը, որտեղ հերոսի մահով ընկան լավագույնները. հազա՜ր փառք բոլոր նահատակներին:
Սրտագին շնորհավորանքներս մեր միասնական հայրենիքի սահմաններն անառիկ պահողին եւ տարածաշրջանում խաղաղության իրական երաշխավորին՝ Պաշտպանության բանակին ու նրա ողջ անձնակազմին՝ բանակի ստեղծման 28-րդ տարեդարձի կապակցությամբ:
Հայրենիքում եւ Սփյուռքում ապրող սիրելի՛ հայություն
Այս պարտավորեցնող պահին հայտարարում եմ, որ, ի նշանավորումն հայ ժողովրդի տարած հաղթանակների, մայիսի 21-ին Արցախի Հանրապետության նախագահի պաշտոնը ստանձնելու առթիվ երդման հանդիսավոր խոսքս ժողովրդիս կհղեմ պատմական Շուշիից՝ որպես հավատի հավաստում լուսավոր գալիքի նկատմամբ:

Араик Арутюнян: Горд, что был одним из солдат, боровшихся за окончательное освобождение нашего армянского города-крепости Шуши
09/05/2020 12:15
Новоизбранный президент Республики Арцах Араик Арутюнян направил поздравительное послание по случаю тройного праздника – Дня Победы, 28-летия Армии обороны Республики Арцах и освобождения города Шуши.
Тройной праздник имеет особый завет в жизни нашего народа, поскольку он обобщает в себе общенациональную победу и мир, самое дорогое воздаяние за нашу достойную жизнь – тысячи невинных жизней. Сегодня я склоняю голову перед незабываемой заслугой храбрых сыновей нашего народа, одержавших славную победу в битве за освобождение Шуши и в Великой Отечественной войне. Я горд, что был одним из солдат, боровшихся за окончательное освобождение нашего армянского города-крепости Шуши, где лучше погибли смертью героя. Слава всем нашим героям!
Сердечно поздравляю Армию обороны и весь ее состав – защитника неприступных границ нашей единой Родины и реального гаранта мира в регионе – по случаю 28-летия создания армии.
Дорогие армяне, живущие на Родине и в Диаспоре!
Заявляю в этот обязывающий момент, что в ознаменование одержанных армянским народом побед, 21 мая направлю народу торжественное слово присяги по случаю вступления в должность президента Республики Арцах из исторического города Шуши, как знак веры в светлое будущее.