Գուտերեշը հորդորել է գնահատել պանդեմիայի դեմ պայքարի միջոցները դրա ավարտից հետո
Կորոնավիրուսի պանդեմիայի ավարտից հետո հնարավոր կլինի հետ նայել և ուսումնասիրել, թե ինչպես են բոլոր կողմերը գործել ճգնաժամի պայմաններում, բայց դեռ ժամանակը չէ, ասել է ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշը РИА Новости-ին տված հարցազրույցում:
«Երբ մենք վերջապես կփակենք COVID-19-ի էջը, մենք ժամանակ կունենանք շրջել և հասկանալ, թե ինչպես է առաջացել նման հիվանդություն, ինչպես է այն հասցրել այդքան ավերածություններ առաջացնել ամբողջ աշխարհով մեկ և ինչպես են բոլոր կողմերը արձագանքել ճգնաժամին», - ասել է Գուտերեշը:
Ըստ նրա, քաղված դասերը չափազանց կարևոր կլինեն նման խնդիրների արդյունավետ լուծման համար, քանի որ դրանք կարող են առաջանալ հետագայում ևս:
«Բայց հիմա ժամանակը չէ: Եվ ժամանակը չէ ԱՀԿ-ի կամ որևէ այլ մարդասիրական կազմակերպության գործողություններին հատկացված միջոցները կրճատելու համար», - ասել է Գուտերեշը:

Гутерреш призвал оценивать меры по борьбе с пандемией после ее окончания
После окончания пандемии коронавируса можно будет оглянуться назад и изучить, как все стороны действовали в условиях кризиса, однако пока не время для этого, заявил в интервью РИА Новости генсек ООН Антониу Гутерреш.
"Когда мы наконец перевернем страницу с COVID-19, у нас появится время оглянуться и понять, как возникла такая болезнь, как она настолько быстро принесла опустошение по всему земному шару и как все стороны реагировали на кризис", - сказал Гутерреш.
По его словам, извлеченные уроки, будут иметь крайне важное значение для эффективного решения подобных проблем, поскольку они могут возникнуть в будущем.
"Но сейчас не то время. И не время сокращать ресурсы, выделяемые для операций ВОЗ или любой другой гуманитарной организации в борьбе с вирусом", - заявил Гутерреш.