Մենք ապացուցեցինք մեզ և աշխարհին, որ կարող ենք կռվել մինչեւ վերջին շունչը և պաշտպանել հող հայրենին. Բակո Սահակյան
09/05/2020 10:51
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը մայիսի 9-ին շնորհավորական ուղերձ է հղել Հաղթանակի տոնի, Արցախի Հանրապետության պաշտպանության բանակի եւ Շուշիի ազատագրման 28-րդ տարեդարձի առթիվ:
Հայրենական մեծ պատերազմի եւ Արցախյան ազատամարտի թանկագի՛ն վետերաններ,
Պաշտպանության բանակի հարգարժա՛ն գեներալներ, սպաներ, զինվորներ,
Արցախի Հանրապետության իշխանությունների և անձամբ իմ անունից ի սրտե շնորհավորում եմ ձեզ Հաղթանակի տոնի, Արցախի Հանրապետության պաշտպանության բանակի եւ Շուշիի ազատագրման 28-րդ տարեդարձի առթիվ:
Այսօր տոն է յուրաքանչյուրիս ընտանիքում, մեր ամենանվիրական տոներից մեկը, որը սրբագործվել է հայ ժողովրդի տարբեր սերունդների խիզախությամբ ու անձնազոհությամբ:
Տասնամյակներ շարունակ մենք մեծագույն խանդավառությամբ ու ցնծությամբ տոգորված տոնում էինք Մայիսի 9-ը, տոնում և խորին հպարտությամբ մեծարում էինք մեր պապերին ու հայրերին, ովքեր Խորհրդային Միության ժողովուրդների հետ միասին կերտեցին Մեծ Հաղթանակը: Նրանք մեզ համար անիրական կերպարներ էին, հերոսության տիպար, ում օրինակով հետագայում պիտի զենք վերցնեինք ու կռեինք մեր բաժին հաղթանակը, գրեինք պատմության մեր էջը: Իսկ այդ էջը հերոսական է ու փառավոր:
Արցախի Հանրապետության պաշտպանության բանակի ստեղծումը և Շուշիի ազատագրումը եռապատկեցին այդ տոնի բերկրանքը՝ դառնալով համայն հայության մեծագույն հաղթանակը, բազմահազար քաջ հայորդիների ոգու, մտքի ու բազկի հաղթանակը: Մենք ապացուցեցինք մեզ և աշխարհին, որ կարող ենք կռվել մինչեւ վերջին շունչը և պաշտպանել հող հայրենին, կարող ենք հառնել փլատակներից և կերտել պետություն, միջազգային նորմերին ու չափանիշներին համապատասխան, ազատ, անկախ ու ժողովրդավարական պետություն:
Մեր ժողովրդի հերոսական ավանդույթների շարունակողն այսօր երիտասարդ սերունդն է՝ հայրենասեր, կիրթ, խիզախ ու պատվախնդիր: Նրանք լավ գիտեն իրենց հայրերի ու պապերի արյամբ ձեռք բերված հաղթանակի գինը եւ այն պահում են աչքի լույսի պես:
Այս տոնական օրը մենք նախ եւ առաջ հիշում ենք հայրենիքի համար զոհված մեր բոլոր հերոսներին, գլուխ ենք խոնարհում նրանց անմահ հիշատակի առջեւ: Մեր պարտքն է՝ իրականություն դարձնել նրանց իղձերն ու նպատակները, կառուցել հզոր, անվտանգ ու զարգացած երկիր:

Мы доказали себе и всему миру, что можем воевать до последнего дыхания и защищать родную землю – президент Карабаха
09/05/2020 11:30
Президент Республики Арцах Бако Саакян направил поздравительное послание по случаю Дня Победы, 28-летия Армии обороны Республики Арцах и освобождения г. Шуши.
От имени властей Республики Арцах и от себя лично сердечно поздравляю вас с Днем Победы, 28-летием Армии обороны Республики Арцах и освобождения Шуши!
Сегодня праздник в наших семьях. Это один из наших заветных праздников, который освящен храбростью и самоотверженностью разных поколений армянского народа. На протяжении десятилетий мы отмечали 9 Мая с большим воодушевлением и ликованием. Праздновали и с гордостью чествовали наших отцов и дедов, одержaвших Великую Победу вместе с другими народами Советского Союза. Они были для нас образцом героизма, легендарными личностями, по примеру которых в дальнейшем мы взяли в руки оружие и достигли нашей доли победы, написали нашу страницу истории. А эта страница героическая и славная.
Создание Армии обороны Республики Арцах и освобождение Шуши утроили радость этого праздника, став великой победой всего армянства, победой духа, мысли и силы тысяч сынов армянского народа. Мы доказали себе и всему миру, что можем воевать до последнего дыхания и защищать родную землю, что способны восстать из руин и создать государство, соответствующее международным нормам и стандартам. Свободное, независимое и демократическое государство.
Сегодня продолжателем героических традиций нашего народа является молодое поколение: патриотичное, образованное, храброе и достойное. Оно хорошо знает цену одержанной кровью их отцов и дедов победы и хранит ее как зеницу ока.
В этот праздничный день мы прежде всего вспоминаем всех наших героев, погибших за Родину, преклоняем головы перед их бессмертной памятью. Наш долг – осуществить их мечты и цели, построить сильную, безопасную и развитую страну.