Դատախազությունը պարտավոր է նախաձեռնել քրգործի հարուցում վարչապետի դեմ՝ «Պետական դավաճանություն» հոդվածով. Դավիթ Շահնազարյանի հաղորդումը` հանցագործության մասին
Քաղաքական գործիչ Դավիթ Շահնազարյանը հայտարարություն է տարածել՝ որում հաղորդում է ներկայացնում հանցագործության մասին։
«Ադրբեջանի իրական նպատակը ոչ միայն իր նախաձեռնած պատերազմում կրած պարտության հետևանքով կորցրած և Լեռնային Ղարաբաղի նախկին ինքնավար մարզի տարածքները վերադարձնելն ու իրեն վերաենթարկելն է, այլև, թող զարմանալի չթվա, Սյունիքի, Գեղարքունիքի մարզերին, մայրաքաղաք Երևանին, Հայաստանի Հանրապետության ամբողջ տարածքին տիրանալը։ Ադրբեջանի այս զավթողական, հակահայկական ծրագրերն ու նպատակները, ի պաշտոնե հանդես գալով, բազմիցս բարձրաձայնել են Ադրբեջանի նախագահը և այլ բարձրաստիճան ղեկավարներ։
Տարբեր պետությունների հետ երկկողմ հարաբերություններում, ինչպես նաև ՄԱԿ-ում, ԵԱՀԿ-ում, Եվրոպայի խորհրդում, Եվրամիությունում, ԱՊՀ-ում, Չմիավորված պետությունների կազմակերպությունում, Իսլամական համագործակցության կազմակերպությունում, Թյուրքախոս պետությունների համագործակցության խորհրդում և այլ միջազգային հարթակներում, տեղական ինքնակառավարման մարմիններում Ադրբեջանական Հանրապետությունը մանիպուլյացիաների, խաբեության միջոցով շարունակում է նպատակ հետապնդել հասնելու Հայաստանի Հանրապետությանը խարազանող որոշումների, բանաձևերի, հայտարարությունների, հռչակագրերի ընդունմանը, որոնցում Հայաստանը ներկայացվում է որպես ագրեսոր, օկուպանտ, ցեղասպան պետություն։
ՀՀ քրեական օրենսգրքի 299-րդ հոդվածի 1-ին մասի համաձայն՝ «Պետական դավաճանությունը՝ թշնամու կողմն անցնելը, ... կամ թշնամական գործունեություն իրականացնելու համար ԱՅԼ ՕԳՆՈՒԹՅՈՒՆ ցույց տալը, որը կատարել է Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացին՝ ի վնաս Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխանության, տարածքային անձեռնմխելիության կամ արտաքին անվտանգության՝
պատժվում է ազատազրկմամբ՝ տասից տասնհինգ տարի ժամկետով՝ գույքի բռնագրավմամբ կամ առանց դրա»:
2020թ․ մայիսի 6-ին ՀՀ Ազգային ժողովում վարչապետ Ն.Փաշինյանն ի պաշտոնե արած հայտարարությունը, որ Ադրբեջանը կառուցողական է՝ քաղաքական և բարոյական բացահայտ օգնություն է Ադրբեջանի թշնամական գործունեությանը ընդդեմ Հայաստանի Հանրապետության տարածքային անձեռնմխելիության և արտաքին անվտանգության, ներառյալ միջազգային օգնություն Ադրբեջանի՝ նոր պատերազմ սկսելու իր ծրագրերն ու նպատակները միջազգային հանրության առաջ հիմնավորելու ու առաջ մղելու ջանքերին։
Վարչապետ Փաշինյանի այս հայտարարությունը առերևույթ համապատասխանում է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 299-րդ հոդվածով նախատեսված հանցակազմին։
Սույն հայտարարությունը հաղորդում է հանցագործության մասին: ՀՀ գլխավոր դատախազությունը դրա հիման վրա պարտավոր է օրենքով սահմանված կարգով անհապաղ նախաձեռնել նյութերի նախապատրաստում ու քրեական գործի հարուցում, որի շրջանակներում պետք է քրեական հետապնդում հարուցվի վարչապետ Փաշինյանի դեմ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 299-րդ՝ «Պետական դավաճանություն» հոդվածով» , - նշված է Շահնազարյանի հայտարարության մեջ։

Генпрокуратура Армении обязана возбудить уголовного дело против премьер-министра по статье «Государственная измена» – Давид Шахназарян сообщил о преступлении
11/05/2020 11:33
Бывший директор СНБ Армении Давид Шахназарян сегодня распространил заявление, в котором, в частности, отмечается:
«Настоящей целью Азербайджана является не только возвращение и переподчинение территорий, потерянных в результате поражения в начатой им войне, но и территории бывшей Нагорно-карабахской автономной области, и, пусть это не покажется удивительным, захват Сюникской, Гугаркуникской областей Армении, столицы Ереван, всей территории Республики Армения. Эти захватнические, антиармянские планы и цели Азербайджана были неоднократно официально озвучены Президентом и другими высокопоставленными руководителями Азербайджана.
В двусторонних отношениях с разными государствами, а также в ООН, ОБСЕ, Совете Европы, Европейском Союзе, СНГ, Организации движения неприсоединения, Организации исламского содружества, Совете содружества тюркоязычных государств и на других международных площадках, в органах местного самоуправления Азербайджанская Республика, посредством манипуляций и обмана продолжает преследовать цели добиться принятия порицающих Республику Армения постановлений, резолюций, заявлений, деклараций, в которых Армения представляется как агрессор, оккупант и государство совершившее геноцид.
Согласно 1-ой части статьи 299 Уголовного кодекса Армении «Государственная измена – переход на сторону врага ... или оказание иной помощи с целью осуществления враждебной деятельности, которую совершил гражданин Республики Армения во вред суверенитета, территориальной неприкосновенности или внешней безопасности Республики Армения наказывается лишением свободы на срок от десяти до пятнадцати лет с конфискацией имущества или без таковой».
Сделанное 6-ого мая 2020г. в парламенте Армении официальное заявление премьер министра Никола Пашиняна, что Азербайджан конструктивен, является явной политической и моральной помощью враждебной деятельности Азербайджана направленной против территориальной неприкосновенности и внешней безопасности Республики Армения, включая международную помощь Азербайджану в его усилиях по оправданию и продвижению своих планов и целей новой войны.
Это заявление премьер-министра Пашиняна prima facie соответствует составу преступления, предусмотренного статьёй 299 Уголовного кодекса Армении.
Данное заявление является сообщением о преступлении. Генеральная прокуратура Армении обязана на основе этого, в предусмотренном законом порядке незамедлительно инициировать подготовку материалов и возбуждение уголовного дела, в рамках которого должно быть начато уголовное преследование против премьер-министра Республики Армения по статье 299 Уголовного кодекса – "Государственная измена".