Քննարկվել է գույքահարկի նոր համակարգի ներդրմանն ուղղված աշխատանքների ընթացքը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի մոտ տեղի է ունեցել խորհրդակցություն, որի ընթացքում քննարկվել են Հայաստանում անշարժ գույքի հարկման համակարգի վերանայման ուղղությամբ ներկայացված առաջարկությունները: Դրանք ներկայացվել են՝ հաշվի առնելով ավելի վաղ վարչապետի մոտ տեղի ունեցած քննարկումների արդյունքները:
Մասնավորապես, առաջարկությունները վերաբերել են բնակարանների, հասարակական, արտադրական տարածքների, ավտոտնակների, չկառուցված հողամասերի գույքահարկի դրույքաչափերին: Անդրադարձ է կատարվել գույքերի և տարածքների գնահատման մեթոդաբանությանը, դրույքաչափերի փոփոխությունների հնարավոր ազդեցություններին:
Նշվել է, որ առաջարկությունների նպատակն է բարձրացնել հարկման հասցեականությունը: Փոփոխությունների արդյունքում ակնկալվում է հանրապետությունում ներդնել անշարժ գույքի արդյունավետ գնահատման ու հարկման համակարգ:
Ամփոփելով այս և նախորդ քննարկումները՝ վարչապետը հանձնարարել է պատասխանատուներին վերը նշված առաջարկությունները քննարկել Ազգային ժողովի համապատասխան հանձնաժողովների ղեկավարների և ներկայացուցիչների հետ ու այդ քննարկումների արդյունքներով վերջնական տեսքի բերել նախագիծը:

Обсужден процесс работ по внедрению новой системы налога на недвижимость
Премьер-министр Никол Пашинян сегодня провел совещание, в ходе которого были обсуждены предложения по пересмотру системы налогообложения недвижимости в Армении, сообщает пресс-служба правительства Армении.
Предложения были представлены с учетом результатов проведенных у премьер-министра предыдущих обсуждений.
В частности, предложения касались ставок налога на недвижимость для квартир, общественных и производственных площадей, гаражей и незастроенных земельных участков. Была затронута методология оценки имущества и территорий, а также возможные последствия изменения ставок.
Было отмечено, что целью предложений является повышение адресности налогообложения. В результате изменений ожидается введение эффективной системы оценки и налогообложения недвижимости.
Подведя итоги этой и предыдущих обсуждений, премьер-министр поручил ответственным лицам обсудить вышеназванные предложения с руководителями и представителями соответствующих комиссий Национального Собрания и по итогам этих обсуждений привести проект к окончательному виду.