Գերմանիայում կորոնավիրուսի երկրորդ ալիքից հնարավոր է խուսափել
Գերմանիայում կորոնավիրուսային վարակի երկրորդ ալիքից հնարավոր է խուսափել, եթե պահպանվեն անհրաժեշտ սանիտարական կանոնները, հայտարարել է Ռոբերտ Քոխի ինստիտուտի փոխնախագահ Լարս Շաադը՝ Բեռլինում կայացած ճեպազրույցի ժամանակ:
«Երկրորդ ալիքից կարելի է խուսափել, եթե մենք խուսափենք շղթայական վարակից», - ասել է Շաադը՝ ավելացնելով, որ եթե «մենք բոլորս մեզ գիտակցված պահենք, ապա հնարավորություն ունենք խուսափել վարակի երկրորդ ալիքից»:
Մասնավորապես, նա քաղաքացիներին հիշեցրել է շփումներից խուսափելու, փողոցում այլ մարդկանցից հեռավորություն պահպանելու և ձեռքերը հաճախակի օճառով և ջրով լվանալու կարևորության մասին: Խանութներում և հասարակական տրանսպորտում, որտեղ հեռավորությունը դժվար է պահել, հարկավոր է դիմակներ կրել:
Նա ընդգծել է՝ բուժման դեղամիջոցի բացակայության պայմաններում պետք է «ամեն ինչ անել, որպեսզի դեպքերի ցածր քանակը պահպանվի»:

В Германии назвали способ предотвратить вторую волну коронавируса
Второй волны заболевания коронавирусом в ФРГ можно избежать, если придерживаться необходимых санитарных правил, заявил в ходе брифинга в Берлине вице-президент института Роберта Коха Ларс Шааде.
"Второй волны можно будет избежать, если мы избежим цепного заражения", - сказал Шааде, добавив, что если "мы все будем вести себя разумно, у нас есть шанс избежать второй волны" инфекции.
В частности, он напомнил гражданам о важности избегания контактов, дистанцирования от других людей на улице и частого мытья рук с мылом. В магазинах и общественном транспорте, где соблюдать дистанцию сложно, нужно носить защитные маски, добавил он.
"Поведение как в прошлом декабре... будет возможно только с появлением вакцины", - добавил он, подчеркнув, что, в отсутствии лекарства, нужно "сделать все для сохранения низкого числа заболевших".