ԱՀԿ-ն պատմել է, թե որքան ժամանակ է կորոնավիրուսն ապրում մակերեսների վրա
COVID-19 վիրուսը տարբեր մակերեսների վրա ապրում է մի քանի ժամից մինչև մի քանի օր: Այդ պատճառով է ախտահանումն ու օճառով ձեռքերը լվանալն այդքան կարևոր, հայտարարել է Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության խոսնակ Մարգարետ Հարիսը՝ Ժնևում կայացած ճեպազրույցի ժամանակ:
«Այս թեմայի շուրջ շատ հետազոտություններ են արվում: Մենք ունենք կարևոր տեղեկություններ, որ վիրուսը կարող է երկար ժամանակ ապրել մակերեսների վրա. մի քանի ժամից մինչև մի քանի օր: Հետևաբար, պետք է հաշվի առնել, որ ցանկացած մակերես, որի մոտ մարդիկ անընդհատ քայլում են, վարակված մակերես է, այդ իսկ պատճառով մենք անընդհատ խոսում ենք ձեռքերը լվանալու անհրաժեշտության մասին», - ասել է նա:
Ըստ նրա՝ այս առումով ախտահանումը դառնում է ծայրաստիճան կարևոր գործոն, և մաքրող միջոցները հանդիսանում են կորոնավիրուսի տարածման դեմ պայքարում առանցքային դերակատարներ:

ВОЗ рассказала, сколько коронавирус живет на поверхностях
Вирус COVID-19 живет на различных поверхностях от нескольких часов до нескольких дней, поэтому так важна дезинфекция и мытье рук с мылом, заявила на брифинге в Женеве официальный представитель Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ) Маргарет Харрис.
"Проводится очень много исследований на эту тему. У нас есть важная информация о том, что вирус может жить на поверхностях достаточно долго. От нескольких часов для нескольких дней. Таким образом, надо учитывать, что любая поверхность, рядом с которой постоянно ходят люди, является зараженной поверхностью. Именно поэтому мы постоянно говорим о необходимости мыть руки", - сказала она.
По ее словам, в этой связи дезинфекция становится исключительно важным фактором, а уборщики и мусорщики – ключевыми игроками в борьбе с распространением коронавируса.