Հայաստանում արտակարգ դրության ժամկետն, ամենայն հավանականությամբ, մեկ ամսով կերկարաձգվի
Պարետատունը քննարկում է արտակարգ դրությունը երկարաձգելու հարցը, Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց ՀՀ փոխվարչապետ, պարետ Տիգրան Ավինյանի մամուլի խոսնակ Վահան Հունանյանը։
«Հիմա քննարկվում է երկարաձգելու հնարավորությունը, քանի որ այն հանգամանքները, որոնք բերել են արտակարգ դրության հայտարարման, չեն վերացել», - ասաց Վահան Հունանյանը։
Նա նշեց, թե այս պահին կոնկրետ ժամկետներ չկան՝ որքանով կերկարաձգվի արտակարգ դրությունը։
«Եթե երկարաձգվի, ամենայն հավանականությամբ, կլինի ևս մեկ ամսով», - ասաց Տիգրան Ավինյանի խոսնակը։
Հարցին՝ ոլորտները, որոնք այս օրերին սկսկել են կրկին աշխատել, նորից կփակվե՞ն, ի՞նչ որոշում կա այդ մասով, Վահան Հունանյանը նշեց, թե ցանկացած խստացում և մեղմացում հիմնվում է որոշակի զարգացումների ու վերլուծությունների վրա։
«Եթե տեսնում ենք, որ որևէ ոլորտում խնդիր կա ու անհրաժեշտություն կա խստացման, որոշումը կայացվում է, եթե ոչ՝ մեղմացվում է։ Այս պահի դրությամբ՝ նման ոլորտ չկա, եթե անհրաժեշտություն լինի, մենք որոշում կկայացնենք ու կտեղեկացնենք», - հավելեց Վահան Հունանյանը։

State of emergency to probably be extended for another month
The Commandant’s office is discussing the issue on extending the state of emergency, Vahan Hunanyan, spokesperson of commandant Tigran Avinyan, told Aysor.am.
“Now we are discussing the possibility of extending the state of emergency as the circumstances which resulted in declaring state of emergency still exist,” Hunanyan said.
He said currently they cannot tell exactly for how long the state of emergency will be extended.
“More probably it will be extended for another month,” Avinyan’s spokesperson said.
Asked whether the spheres that opened recently will again be closed and whether there is any decision about it, Hunanyan said that the decisions on toughening the restrictions or easing them are based on developments and analyses.
“If we see that there are issues in any of the sectors and there is a need to toughen the restrictions, corresponding decision is being made, if not the measures are being eased. As of the moment there is no such sector. In case of necessity we will make the decision and inform about it,” Hunanyan said.