ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտի ղեկավար է նշանակվել Շիրակի դատախազի տեղակալը. Քննչականի հին կադրերն ազատման դիմումներ են գրել (Փաստինֆո)
«Փաստինֆո»-ի տեղեկություններով՝ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտի առանցքային պաշտոններ զբաղեցնող անձինք ազատման դիմումներ են գրել։
ԱԱԾ տնօրենի երիտասարդ տեղակալ Արգիշտի Քյարամյանը որոշել է իր կադրերով համալրել քննչական դեպարտամենտը։ Մեր տեղեկություններով՝ քննչական դեպարտամենտի ղեկավար է նշանակվել Շիրակի մարզի դատախազի տեղակալ Արթուր Պողոսյանը, ում հետ Քյարամյանն աշխատել է Շիրակի դատախազությունում։
Նշենք, որ Ա.Պողոսյանն իր մասնագիտական կարիերան սկսել է Լոռու դատախազությունից եւ համարվում է, այսպես կոչված, նախկին իշխանությունների աճացրած կադր, որը հատուկ հակում է ունեցել վերադասների հանձնարարությունները աներկբա կատարելու։ Բացի այդ՝ Քննչական դեպարտամենտի ղեկավարի տեղակալ է նշանակվել Քննչական կոմիտեի Լոռու մարզային քննչական վարչության պետի տեղակալ Արման Գալստյանը։
Նոր նշանակումներն իսկական իրարանցում են ստեղծել ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում, որտեղ վրդովված են ցածր մասնագիտական որակավորում ունեցող կադրերով ԱԱԾ-ն լցնելու նոր իշխանության քաղաքականությունից ու արդեն մի քանի աշխատակիցներ, նրանց թվում ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտի տեղակալ Արտյոմ Գրիգորյանն ազատման դիմումներ են գրել։ Ռեալ վտանգ կա, որ քննչականի աշխատանքը, որտեղ քննվում են ՀՀ վարչապետի համար խիստ կարեւորվող մի շարք քրեական գործեր, կարող է կաթվածահար լինել։
Հարցը փորձում են լուծել փողի միջոցով, մասնավորապես՝ վարչապետը խոստացել է բարձրացնել աշխատավարձերը ու նյութապես գայթակղել աշխատակիցներին, սակայն դա եւս շատերը վիրավորական են համարել՝ ասելով. «Փաշինյանն այդպես էլ չհասկացավ, թե ինչ է սպայի պատիվը»։
«Փաստինֆո»-ի տեղեկություններով՝ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտի նորանշանակ ղեկավարն անձնակազին ներկայացվելու է այսօր։

Руководителем следственного департамента СНБ назначен заместитель прокурора Ширакской области: опытные кадры написали заявления об увольнении – «ФактИнфо»
Сотрудники, занимающие ключевые посты в следственном департаменте Службы национальной безопасности Армении, написали заявления об увольнении. Об этом сообщает агентство «ФактИнфо».
Молодой заместитель директора СНБ Армении Аргишти Кярамян решил пополнить ряды следственного департамента своими кадрами. По сведениям «ФактИнфо», руководителем следственного департамента назначен заместитель прокурора Ширакской области Артур Погосян, с которым Кярамян работал в прокуратуре Ширакской области.
Отметим, что А.Погосян начал свою профессиональную карьеру в прокуратуре Лорийской области и считается так называемым взращенным бывшими властями кадром, который имел особую склонность неукоснительно выполнять поручения вышестоящего начальства. Кроме того, заместителем руководителя следственного департамента назначен заместитель начальника следственного управления СК по Лорийской области Арман Галстян.
Новые назначения вызвали настоящий переполох в следственном департаменте СНБ, где возмущены политикой новых властей по укомплектованию СНБ кадрами с низкой профессиональной квалификацией, и уже несколько сотрудников, в том числе заместитель руководителя следственного департамента СНБ Артем Григорян, написали заявления об увольнении.
Есть реальная угроза, что работа следственного органа, где ведется расследование ряда представляющих крайнюю важность для премьера Армении уголовных дел, может быть парализована. Вопрос пытаются решить с помощью денег, в частности, премьер-министр пообещал повысить зарплаты, однако многие это сочли оскорбительным, заявив: «Пашинян так и не понял, что значит честь офицера».
По сведениям «ФактИнфо», новоназначенного руководителя следственного департамента СНБ представят коллективу сегодня, примерно в четыре часа.