Հրայր Թովմասյանն ընդդեմ Նիկոլ Փաշինյանի գործով դատական առաջին նիստը հետաձգվեց
Սահմանադրական դատարանի նախագահ Հրայր Թովմասյանն ընդդեմ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գործով դատական առաջին նկստը հետաձգվեց։
Նիստին ներկա չէին Հրայր Թովմասյանի ներկայացուցիչները։ Հաջորդ նիստը նշանակվեց հունիսի 19-ին՝ ժամը 11։00-ին
Հիշեցնենք՝ Հրայր Թովմասյանը պահանջում է ներողություն խնդրել վիրավորանք հանդիսացող արտահայտությունների համար և հերքել զրպարտություն հանդիսացող տեղեկությունները:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Կապանում մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարել էր, թե ՍԴ նախագահ Հրայր Թովմասյանն առաջարկել է իր ծառայությունները գործող իշխանություններին, ինչին ի պատասխան Թովմասյանը պահանջել էր վարչապետից այս խոսքերը հաստատող անհերքելի ապացույցներ ներկայացնել՝ նշելով, որ հակառակ դեպքում զրպարտության վերաբերյալ հայցով դիմելու է դատարան:
Դրանից հետո վարչապետը գրիչի լուսանկար էր հրապարակել, որն իրեն էր նվիրել Թովմասյանը՝ «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի նիստի ժամանակ, ու նշել, որ Թովմասյանն այդ օրն իրեն դիմել էր բացառապես «Պարոն վարչապետ ջան» և «Պարոն Փաշինյան ջանով»:
Այս գրառումից հետո Սահմանադրական դատարանի նախագահ Հրայր Թովմասյանը խնդրել էր իր փաստաբաններին հայցադիմում պատրաստել ընդդեմ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի:

Первое судебное заседание по делу «Грайр Товмасян против Никола Пашиняна» отложено
Первое судебное заседание по гражданскому иску председателя Конституционного суда Грара Товмасяна против премьер-министра Никола Пашиняна сегодня отложено.
Представители Грайра Товмасяна не присутствовали на заседании. Следующее заседание назначено на 19 июня, 11:00.
Напомним, председатель Конституционного суда Армении Грайр Товмасян подал гражданский иск против премьер-министра Никола Пашиняна с требованием принести извинения за оскорбительные высказывания и опровергнуть сведения, являющиеся клеветой.
Никол Пашинян заявил на пресс-конференции в Капане, что председатель Конституционного суда Грайр Товмасян предлагал свои услуги действующей власти. В ответ на это Грайр Товмасян потребовал, чтобы премьер-министр представил доказательства, отметив, что в противном случае обратиться в суд.
После этого премьер опубликовал на своей странице в Facebook фотографию ручки, которую подарил ему Грайр Товмасян во время заседания Совета попечителей Всеармянского фонда «Айастан» и отметил, что Товмасян в этот день обращался исключительно со словами «Дорогой господин премьер», «Дорогой господин Пашинян».
После этой записи председатель Конституционного суда Грайр Товмасян попросил своих адвокатов подготовить иск против премьер-министра Никола Пашиняна.