Բոլիվիայի ժամանակավոր նախագահը սահմանափակել է խոսքի ազատությունը երկրում
Բոլիվիայի ժամանակավոր կառավարությունը նախագահ Ժանին Անյեսի կարգադրությամբ հաստատել է հրամանագիր, համաձայն որի ՝ ցանկացած տեղեկատվության տարածումը, որը սպառնում կամ բացասաբար է անդրադառնում բնակչության առողջության վրա, պատժվում է օրենքով: Այդ մասին հայտնում է РИА Новости- ն:
Կառավարությունը հայտարարում է, որ այս միջոցն անհրաժեշտ է, որպեսզի փոքր խմբերը չփորձեն ոչնչացնել խաղաղությունը համաճարակի ժամանակ:
«Նախագահական հրամանագիրը ոչ մի կերպ չի հակասում խոսքի ազատությանը, հատկապես լրագրողների», - ասել է  նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Երկո Նունյեսը:
Խոսքը  «ամենտեսակի տեղեկատվության մասին է՝ գրավոր, տպագիր, գեղարվեստական կամ ցանկացած այլ ձևի, որը սպառնում է կամ բացասաբար է անդրադառնում բնակչության առողջության վրա՝ ստեղծելով անորոշություն»:
Նշվում է, որ այս հրամանը կտրուկ քննադատության է ենթարկվել ինչպես Բոլիվիայի ներկայացուցիչների, այնպես էլ միջազգային կազմակերպությունների կողմից:

Временный президент Боливии ограничила свободу слова в стране
Временное правительство Боливии по указу президента Жанин Аньес утвердило декрет, согласно которому распространение любой информации, которая ставит под угрозу или негативно сказывается на здоровье населения, будет уголовно наказуемо. Об этом сообщает РИА «Новости».
Правительство заявляет, что данная мера необходима для предотвращения попыток небольших групп подорвать мир в период пандемии.
«Президентский указ ни в коем случае не идет против свободы слова, особенно в том, что касается журналистов», — подчеркнул глава президентской администрации Йерко Нуньес.
Речь идет об «информации любого рода, будь то в письменной, печатной, художественной или любой другой форме, которая ставит под угрозу или негативно сказывается на здоровье населения, порождая неопределенность».
Отмечается, что на данный указ с резкой критикой обрушились как представители самой Боливии, так и международных организаций.