Օրերը, որոնց մասին գործում հրապարակումներ կան, համարում եմ գործավարական փնթիություն. դրանք որևէ իրավական հիմք չունեն. Արա Բաբլոյան (Տեսանյութ)
14/05/2020 17:56
Ինձ համար անհասկանալի է այս գործը, երբեք չեմ խախտել օրենքը և սահմանադրությունը, Արա Բաբլոյանի և Արսեն Բաբայանի գործով դատական նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում ասաց ԱԺ նախկին նախագահ Արա Բաբլոյանը։
«Բայց հասկացել եմ մի բան՝ մեղադրվում եմ այն պատճառով, որ բժիշկ եմ ու ընտրվել եմ Ազգային ժողովի նախագահ։ Որպես ԱԺ նախագահ՝ միշտ իմացել եմ, որ պետք է ապահովեմ ԱԺ բնականոն աշխատանքը։ Դրա համար ԱԺ-ն ունի 650 հոգանոց աշխատակազմ, այդ աշխատակազմը պատրաստում է բոլոր այն փաստաթղթերը, որոնց հիման վրա աշխատում են պատգամավորները։ Ես Գագիկ Հարությունյանից ստացել եմ փաստաթուղթ և հանձնել եմ իմ աշխատակազմին, աշխատակազմը պատրաստել է պատասխան, որով ես հայտարարությամբ եմ հանդես եկել։ Ես ինձ թույլ չեմ տվել ասել՝ այսպես կամ այնպես արեք։ Իրենք արել են այնպես, ինչպես պահանջում է օրենքը», - ասաց Արա Բաբլոյանը։
Ինչ վերաբերում է օրերին, Բաբլոյանն ասաց, թե դրանք որևէ նշանակություն չունեն.
«5-ին հրապարակվել է իմ հայտարարությունը, և, ըստ օրենքի, դրանից 7 օր հետո եղել է 2-րդ հայտարարությունը։ Մնացած օրերը, որոնց մասին հրապարակել են, համարում եմ գործավարական փնթիություն, որոնք որևէ իրավական հիմք չունեն», - ասաց Բաբլոյանը:

I have never violated law and the Constitution: Ex-chairman of NA on his case
Former chairman of Armenia’s National Assembly Ara Babloyan speaking to reporters today after the court hearing of the case he and the former deputy head of NA staff Arsen Babayan are engaged said he does not understand what the case is about as he has never violated law and the Constitution.
“But I have understood one thing, I am accused because I am a doctor but I was elected chairman of the NA. As NA chairman I always new that I must ensure the normal work of the NA. This is why the NA has 650-member staff which prepares all the documents on the basis of which the deputies are working,” he said, adding that he received document from Gagik Harutyunyan and handed it to the staff which prepared a response on the basis of which he made his statement.
“I have never allowed myself to say do in this or that way. They did what the law demands,” Babloyan said.
As to the days, Babloyan said they are of no difference.
“My statement was published on 5th and according to the law in 7 days the second statement followed. The rest days they are stating about are just administrative untidiness having no legal grounds,” Babloyan said.