Օրերը, որոնց մասին գործում հրապարակումներ կան, համարում եմ գործավարական փնթիություն. դրանք որևէ իրավական հիմք չունեն. Արա Բաբլոյան (Տեսանյութ)
14/05/2020 17:56
Ինձ համար անհասկանալի է այս գործը, երբեք չեմ խախտել օրենքը և սահմանադրությունը, Արա Բաբլոյանի և Արսեն Բաբայանի գործով դատական նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում ասաց ԱԺ նախկին նախագահ Արա Բաբլոյանը։
«Բայց հասկացել եմ մի բան՝ մեղադրվում եմ այն պատճառով, որ բժիշկ եմ ու ընտրվել եմ Ազգային ժողովի նախագահ։ Որպես ԱԺ նախագահ՝ միշտ իմացել եմ, որ պետք է ապահովեմ ԱԺ բնականոն աշխատանքը։ Դրա համար ԱԺ-ն ունի 650 հոգանոց աշխատակազմ, այդ աշխատակազմը պատրաստում է բոլոր այն փաստաթղթերը, որոնց հիման վրա աշխատում են պատգամավորները։ Ես Գագիկ Հարությունյանից ստացել եմ փաստաթուղթ և հանձնել եմ իմ աշխատակազմին, աշխատակազմը պատրաստել է պատասխան, որով ես հայտարարությամբ եմ հանդես եկել։ Ես ինձ թույլ չեմ տվել ասել՝ այսպես կամ այնպես արեք։ Իրենք արել են այնպես, ինչպես պահանջում է օրենքը», - ասաց Արա Բաբլոյանը։
Ինչ վերաբերում է օրերին, Բաբլոյանն ասաց, թե դրանք որևէ նշանակություն չունեն.
«5-ին հրապարակվել է իմ հայտարարությունը, և, ըստ օրենքի, դրանից 7 օր հետո եղել է 2-րդ հայտարարությունը։ Մնացած օրերը, որոնց մասին հրապարակել են, համարում եմ գործավարական փնթիություն, որոնք որևէ իրավական հիմք չունեն», - ասաց Բաբլոյանը:

Остальные дни, которые отмечаются в деле, я считаю делопроизводственной неряшливостью и они не имеют никакого правового основания – Ара Баблоян
14/05/2020 19:18
Это дело непонятно для меня, никогда не нарушал закон и Конституцию, заявил сегодня журналистам бывший председатель Национального Собрания Ара Баблоян после судебного заседания по делу против Ара Баблояна и Арсена Бабаяна.
«Но я понял одно, что обвиняюсь по той причине, что я врач и был избран председателем парламента. Как председатель Национального Собрания я всегда знал, что должен обеспечивать нормальную деятельность парламента. Для этого есть аппарат парламента, состоящий из 650 человек, этот персонал готовит все те документы, на основе которых работают депутаты. Я получил от Гагика Арутюняна документ и передал его своему аппарату, аппарат подготовил ответ и я выступил с заявлением. Я не позволял себе говорить: нужно сделать так или по-другому. Они сделали так, как требует закон», - заявил Ара Баблоян.
Что касается дней, то Ара Баблоян сказал, что они никакого значения не имеют.
«Мое заявление опубликовано5-го числа и, согласно закону, через 7 дней после этого было второе заявление. Остальные дни, о которых говорится в деле, я считаю делопроизводственной неряшливостью и они не имеют какого-либо правового основания», - сказал Ара Баблоян.