Կարող ենք արձանագրել, որ վարչապետի ներկայացրած հիմնավորումը մասնագիտական քննադատության չի դիմանում. Ռուբեն Մելիքյան
14/05/2020 14:14
Ողջունելի է, որ վարչապետի կողմից անդրադարձ կատարվեց արտակարգ դրության երկարաձգման հարցին, որովհետև այս պահին իրավունք ստացանք հստակ արձանագրել, որ «սովորական» օրենքներով մյուս բոլոր սահմանափակումներն ամրագրելու մասով կառավարության ղեկավարը որևէ խնդիր չի տեսնում, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց իրավապաշպան Ռուբեն Մելիքյանը:
«Ինչ վերաբերում է բնակավայրերը փակելուն, ապա ես շատ զարմացած եմ վարչապետի մեկնաբանությունից, որովհետև այս սահմանափակումը ևս շատ հեշտությամբ կարող էր «սովորական» օրենքներով կարգավորվել. ինչո՞ւ, որովհետև մենք այստեղ գործ ունենք ազատ տեղաշարժման իրավունքի հետ: Իսկ բնակավայրերը փակել՝ նշանակում է քաղաքացիներին զրկել ազատ տեղաշարժի իրավունքից: Այս իրավունքը, որն ամրագրված է Սահմանադրության 40-րդ հոդվածով, երկու պայմանի առկայությամբ օրենքով կարող է հեշտությամբ կարգավորվել:
Պայման առաջին. դա պետք է կարգավորված լինի օրենքով, ինքնին հասկանալի է, և պայման երկրորդ՝ պետք է հետապնդի Սահմանադրությամբ նախատեսված իրավաչափ նպատակ: Սահմանադրության 40-րդ հոդվածն էլ նախատեսում է այդ հնարավոր իրավաչափ նպատակների թվում առողջության իրավաչափ շահը և անձանց իրավունքների ու ազատությունների պաշտպանությունը:
Առնվազն այս երկու իրավապահ շահերը լրիվ հնարավորություն են ընձեռում, որպեսզի 1992 և 1998 թվականին ընդունված շատ հին օրենքներով շատ հստակ կարգավորումներ սահմանվեն, և այս խնդիրը նույնպես լուծել: Ուստի, կարող ենք արձանագրել, որ վարչապետի ներկայացրած հիմավորումը մասնագիտական քննադատության չի դիմանում: Հույս եմ հայտնում, որ գործադիրի ղեկավարը կրկին կքննարկի այս հարցը՝ այս անգամ արդեն նորմալ իրավաբանների հետ: Պատճառը, կարծում եմ, այն է, որ վարչապետին հարցի իրավական կողմը սխալ են ներկայացրել», - ասաց Ռուբեն Մելիքյանը:
Հիշեցնենք, որ այսօր՝ կառավարության նիստում, վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն արձագանքեց բազմաթիվ իրավաբանների քննադատությանը, որ արտակարգ դրությունը հնարավոր է վերացնել, իսկ օբյեկտիվորեն անհրաժեշտ սահմանափակումներն ամրագրել «սովորական» օրենքներով։
Գործադիրի ղեկավարը նշեց, որ այդ տարբերակը քննարկել են, և գտել են, որ անհրաժեշտ բոլոր սահմանափակումները իսկապես հնարավոր է կարգավորել «սովորական» օրենքներով՝ մեկ բացառությամբ. բնակավայրերը անհրաժեշտության դեպքում «փակելու» հնարավորություն «սովորական» օրենքներով կառավարությանը չի կարող տրամադրվել։

Можем констатировать, что представленное премьер-министром обоснование не выдерживает профессиональной критики – Рубен Меликян
14/05/2020 15:36
Решение премьер-министра обратиться к вопросу продления режима чрезвычайного положения приветствуется, поскольку сейчас мы получили возможность четко констатировать, что глава правительства не видит какой-либо проблемы по части закрепления «обычными» законами всех других ограничений, заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am правозащитник Рубен Меликян.
«Что касается закрытия населенных пунктов, то я очень удивлен комментариями премьер-министра, поскольку это ограничение также могло с легкостью регулироваться «обычными» законами. Почему? Потому что здесь мы имеем дело с правом на свободное передвижение. А закрывать населенные пункты, значит лишать граждан права на свободное передвижение. Это право, которое закреплено статьей 40 Конституции, и может с легкостью регулироваться при наличии двух условий.
Первое условие – это должно регулироваться законом, что само по себе понятно. Второе условие – это должно преследовать предусмотренную Конституцией правомерную цель. Статья 40 Конституции предусматривает в числе этих возможных правомерных целей защиту правомерного интереса здоровья и основных прав и свобод других лиц.
Эти два правомерных интереса полностью дают возможность установить четкие регулирования согласно принятым в 1992 и 1998 годах старым законам и решить эту проблему. Посему, мы можем констатировать, что представленное премьер-министром обоснование не выдерживает профессиональной критики.
Надеюсь, что руководитель правительства вновь обсудит этот вопрос, в этот раз с нормальными юристами. Причина, на мой взгляд, в том, что правовую сторону вопроса неправильно представили премьеру», - сказал Рубен Меликян.
Напомним, сегодня на заседании правительства премьер-министр Никол Пашинян отреагировал на критику многочисленных юристов по поводу того, что режим чрезвычайного положения можно устранить, а объективно необходимые ограничения установить «обычными» законами.
Глава правительства отметил, что этот вариант обсуждался и пришли к выводу, что все необходимые ограничения действительно можно урегулировать «обычными» законами, за одним исключением – в случае необходимости «закрытия» отдельных населенных пунктов, «обычными» законами правительству не предоставляется такая возможность.