Արտակարգ դրության ժամկետի երկարացումը ոչ միայն հակասում է օրենքին, այլև հետապնդում է առավելապես քաղաքական նպատակներ. Մարուքյան
ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանն անդրադարձել է արտակարգ դրության երկարաձգմանը: Facebook-ի իր էջում նա գրել է, որ այդ քայլը հակասում է գործող օրենքին։
«Մասնավորապես, հիշեցնում եմ, որ «Արտակարգ դրության իրավական ռեժիմի մասին» ՀՀ օրենքի 5-րդ հոդվածի սահմանմամբ՝
1. ՀՀ ամբողջ տարածքում հայտարարվող արտակարգ դրության ժամկետը չի կարող գերազանցել 30 օրը, իսկ առանձին տարածքներում` 60 օրը:
2. Նույն հոդվածի 1-ին մասում նշված ժամկետների ավարտից հետո արտակարգ դրությունը դադարում է: Եթե մինչև նշված ժամկետների ավարտը չեն վերացել այն հանգամանքները, որոնք հիմք են հանդիսացել արտակարգ դրություն հայտարարելու համար, արտակարգ դրության ժամկետը կարող է երկարաձգվել ՀՀ կառավարության որոշմամբ` սույն օրենքով արտակարգ դրություն հայտարարելու համար սահմանված կարգով և սույն հոդվածի 1-ին մասով սահմանված ժամկետները չգերազանցող ժամկետներով:
Մեջբերված հոդվածի իմաստն արտակարգ դրության իրավական ռեժիմի տևողության ժամկետների նախատեսումն է։ Հոդվածի 1-ին մասով հստակ սահմանվում են այն առավելագույն ժամկետները, որոնցից ավելի չի կարող շարունակվել արտակարգ դրության գործողությունը․ դրանք են 30 օր՝ ՀՀ ամբողջ տարածքում և 60 օր՝ Հանրապետության առանձին տարածքներում։
Ինչ վերաբերում է հոդվածի 2-րդ մասին, ապա այն բոլորովին չի հանդիսանում նախորդ մասում սահմանված կանոնից բացառություն։ Պետք է հաշվի առնել, որ «եթե մինչև նշված ժամկետների ավարտը» ձևակերպումը չի վերաբերում հենց 30 և 60 օրվան, քանի որ ամենևին պարտադիր չէ, որ արտակարգ դրությունը սահմանվի կոնկրետ այդ ժամկետներով, այլ կարող է սահմանվել օրինակ՝ 15, 20, 25 օրով։
Այսինքն, 2-րդ մասի կիրառության անհրաժեշտությունն առաջանում է այն դեպքում, երբ արտակարգ դրություն է սահմանվել մինչև համապատասխանաբար 30 կամ 60 օր ժամկետով, և այդ ժամկետում արտակարգ դրություն հայտարարելու հիմք հանդիսացած հանգամանքները չեն վերացել։
Նման իրավիճակների համար հոդվածի 2-րդ մասով հնարավորություն է տրվում արտակարգ դրություն հայտարարելու սկզբնական ժամկետը լրանալու դեպքում ոչ թե դադարեցնել արտակարգ դրության իրավական ռեժիմը, այլ երկարացնել դրա գործողության ժամկետը։ Սակայն երկարացվող ժամանակահատվածը չպետք է գերազանցի հոդվածի 1-ին մասում սահմանված՝ արտակարգ դրության գործողության առավելագույն ժամկետները։ Ասվածի մասին է վկայում նաև «սույն հոդվածի 1-ին մասով սահմանված ժամկետները չգերազանցող ժամկետներով» ձևակերպումը:
Դա չի նշանակում, որ ժամկետի երկարացումը կարող է կատարվել առավելագույնը 30 կամ 60 օրով, այլ կարող է երկարացվել այնքան, որ արտակարգ դրության գործողության ընդհանուր տևողությունը չգերազնացի հոդվածի 1-ին մասով սահմանված առավելագույն ժամկետները, այն է համապատասխանաբար 30 կամ 60 օրը։ Իսկ այն դեպքում, երբ առավելագույն ժամկետները լրանալուց հետո էլ չեն վերանում համապատասխան հիմքերը, ապա նման դեպքի համար անհրաժեշտ է առանձին կարգավորում, որը գործող օրենքում բացակայում է։
Ակնհայտ է, որ արտակարգ դրության ժամկետի երկարացումը ոչ միայն հակասում է օրենքին, այլ նաև հետապնդում է առավելապես քաղաքական նպատակներ», - գրել է Մարուքյանը։

Продление режима чрезвычайного положения не только противоречит закону, но и преследует преимущественно политические цели – Эдмон Марукян
14/05/2020 13:01
Руководитель парламентской фракции «Светлая Армения» Эдмон Марукян обратился на своей странице в Facebook к решению о продлении режима чрезвычайного положения.
«В частности, напоминаю, что статья 5 закона «О правовом режиме чрезвычайного положения» устанавливает:
1. Срок действия чрезвычайного положения, объявляемого по всей территории Республики Армения, не может превышать 30 дней, а в отдельных местностях – 60 дней.
2. После окончания сроков, указанных в части 1 настоящей статьи, чрезвычайное положение прекращается. Если в течение указанных сроков обстоятельства, ставшие основанием для объявления чрезвычайного положения, не устраняются, то указом Президента Республики срок чрезвычайного положения может быть продлен в порядке, установленном настоящим Законом для объявления чрезвычайного положения, и на срок, не превышающий сроков, установленных частью 1 настоящей статьи.
Суть приведенной статьи – это установление сроков правового режима чрезвычайного положения. В части 1 статьи 5 четко устанавливаются максимальные сроки, больше которых действие чрезвычайного положения не может продолжаться: это 30 дней – на всей территории Армении и 60 дней – в отдельных местностях республики.
Что касается части 2 статьи 5, то она абсолютно не исключает установленного в предыдущей части требования. Нужно учесть, что формулировка «если в течение указанных сроков» не относится именно к 30 и 60 дням, поскольку вовсе не обязательно, чтобы чрезвычайное положение вводилось на эти сроки, оно может быть объявлено, к примеру, на 15, 20, 25 дней.
То есть необходимость применения части 2 возникает в том случае, если чрезвычайное положение было введено соответственно на срок менее 30 или 60 дней, и за этот срок обстоятельства, ставшие основанием для объявления чрезвычайного положения, не устранены.
В подобных ситуациях часть 2 статьи 5 предоставляет возможность в случае истечении первоначального срока чрезвычайного положения не прекращать правовой режим чрезвычайного положения, а продлить его срок. Однако продлеваемый срок не должен превышать установленный в части 1 статьи 5 максимальный срок чрезвычайного положения. О сказанном свидетельствует также формулировка «на срок, не превышающий сроков, установленных частью 1 настоящей статьи».
Это не значит, что продление сроков может проводиться максимально на 30 или 60 дней. Это означает, что чрезвычайное положение может продлеваться столько, чтобы общая длительность действия режима чрезвычайного положения не превышала максимальные сроки, установленные частью 1 – соответственно 30 или 60 дней. В том случае, когда после истечения максимального срока соответствующие основания не устранены, необходимо отдельное регулирование, которое отсутствует в действующем законе.
Очевидно, что продление режима чрезвычайного положения не только противоречит закону, но и преследует преимущественно политические цели», - написал Эдмон Марукян.