Հիվանդացության դեպքերը սկսել են ինտենսիվորեն աճել մայիսի սկզբից. ՀՀ պարետ
Կառաարության որոշման համաձայն՝ արտակարգ դրության ռեժիմը շարունակում է գործել հանրապետության տարածքում մինչև հունիսի 13-ը, ժամը 17:00-ն, ԱԺ հատուկ նիստի ժամանակ ասաց ՀՀ պարետ Տիգրան Ավինյանը:
«Որոշման վերաբերյալ հանրության շրջանում արդեն իսկ որոշակի դիսկուրս ձևավորվել է, և ես անհրաժեշտ եմ համարում ելույթիս ընթացքում ամփոփ անդրադառնալ համաճարակային ընթացիկ վիճակին: Մինչ օրս արվել է 36 հազար 16 թեստ, որոնց արդյունքում հաստատվել է հիվանդության 3860 դեպք, ունենք առողջացած 1572 անձ, այս պահին փաստացի բուժում ստանում է 2218-ը: Ցավով պետք է նշեմ, որ մահվան ելքով ուեննք 49 դեպք:
Մարտ-ապրիլ ամիսներին հարաբերականորեն հարթ դինամիկա է արձանագրվել, մայիսի սկզբից դեպքերը սկսել են ինտենսիվորեն աճել՝ պայմանավորված սահմանափակումների թուլացմամբ, ինչպես նաև՝ թեստավորման կտրուկ աճով», - ասաց ՀՀ փոխվարչապետը:

Случаи заболевания COVID-19 начали интенсивный расти с начала мая – Тигран Авинян
Согласно решению правительства, режим чрезвычайного положения будет действовать на территории республики до 17:00 13 июня, заявил сегодня на специальном заседании парламента Армении вице-премьер Тигран Авинян.
«Среди населения уже сформировался определенный дискурс по поводу этого решения, и я считаю нужным в своем выступлении кратко обратиться к текущей эпидемиологической ситуации. По сей день проведено 36 тысяч 16 тестов, в результате тестирования подтверждены 3860 случаев заболевания, 1572 пациента вылечились, на данный момент проходят лечение 2218 граждан. С сожалением должен отметить, что число случаев со смертельным исходом составляет 49.
В марте-апреле регистрировалась относительно стабильная динамика, с начала мая случаи заболевания COVID-19 начали интенсивно расти, что обусловлено ослаблением ограничений, а также увеличением количества тестов», - сказал вице-премьер.