Ադրբեջանում զորավարժությունների ընթացքում ՀՀ սահմանին կամ Արցախի հետ շփման գծին ռազմական տեխնիկայի և կենդանի ուժի ցանկացած մոտեցման փորձ կդիտվի որպես սադրանք. ՀՀ ՊՆ
Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության տարածած տեղեկատվության համաձայն, ս.թ. մայիսի 18-,22-ը Ադրբեջանում անցկացվելու է օպերատիվ-մարտավարական լայնածավալ զորավարժություն, հայտնում են ՀՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունից։
«Հատկանշական է, որ զորավարժությունն ունի բացառապես հարձակողական բնույթ, որի ընթացքում խաղարկվելու են հրթիռահրետանային, ավիացիոն, գերճշգրիտ սպառազինության զանգվածային հարվածներ հակառակորդի օպերատիվ խորությամբ:
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը ԵԱՀԿ, ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների, ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի և միջազգային հանրության ուշադրությունն է հրավիրում այն հանգամանքի վրա, որ Ադրբեջանում կայանալիք լայնածավալ զորավարժությունը, ձևավորված ավանդույթի համաձայն, տեղի է ունենում առանց նախնական ծանուցման, ինչը վստահության և անվտանգության ամրապնդման միջոցառում հանդիսացող 2011թ. Վիեննայի փաստաթղթի անտեսման և կոպիտ խախտման հերթական դրսևորում է:
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը դատապարտում է Ադրբեջանի կողմից տարածաշրջանում անվտանգային միջավայրը սրող այդ զորավարժության անցկացումը, ինչը տեղի է ունենալու համաշխարհային մարտահրավերի՝ COVID-19 համավարակի դեմ միասնական գործողություններով պայքարելու անհրաժեշտության պայմաններում և ի հեճուկս ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Ա.Գուտերեշի համաշխարհային զինադադարի հաստատման կոչին:
Կոչ ենք անում ադրբեջանական կողմին զսպվածություն դրսևորել և հարգել միջազգային հանրության առջև ստանձնած հանձնառությունները:
Միաժամանակ տեղեկացնում ենք, որ զորավարժությունների ընթացքում Հայաստանի հետ պետական սահմանին կամ Արցախի հետ շփման գծին ռազմական տեխնիկայի և կենդանի ուժի ցանկացած մոտեցման փորձ կդիտվի որպես սադրանք և կունենա համապատասխան հետևանքներ», - ասված է ՀՀ ՊՆ հայտարարությունում։

Любая попытка приближения военной техники или живой силы Азербайджана к границе Армении или линии соприкосновения с Арцахом будет рассматриваться как провокация – Минобороны Армении
14/05/2020 17:01
Согласно распространенному министерством обороны Азербайджана сообщению, 18-22 мая этого года в Азербайджане будут проведены широкомасштабные оперативно-тактические учения, сообщает министерство обороны Армении.
«Примечательно, что военные учения имеют исключительно наступательный характер, в ходе учении будут отработаны массированные удары ракетных войск, авиационных высокоточных средств по всей оперативного глубине противника.
Минобороны Армении обращает внимание ОБСЕ, сопредседателей Минской группы ОБСЕ, личного представителя действующего председателя ОБСЕ, международного сообщества на то, что широкомасштабные учения в Азербайджане проходят без заранее уведомления, что является нарушением Венского документа 2011 года.
Министерство обороны Армении осуждает проведение Азербайджаном военных учений, которые приведут к обострению обстановки безопасности в регионе, что произойдет в условиях необходимости единых действий по борьбе против глобальной угрозы – пандемии COVID-19 и вопреки призыву генерального секретаря ООН А. Гутерреша к установлению глобального перемирия.
Призываем азербайджанскую сторону проявить сдержанность и уважать обязательства перед международным сообществом.
Любая попытка приближения военной техники или живой силы к государственной границе Армении или линии соприкосновения с Арцахом будет рассматриваться как провокация и будет иметь соответствующие последствия», - отмечается  в заявлении Минобороны Армении.