Անհրաժեշտության դեպքում ՀԱՊԿ-ն կմիանա COVID-19-ի դեմ պայքարին
Անհրաժեշտության դեպքում ՀԱՊԿ-ն իր ռեսուրսներն ամբողջ թափով կուղի  կորոնավիրուսային պանդեմիայի դեմ պայքարի համար, այս պահին դրա կարիքը չկա, հայտարարել է ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Ստանիսլավ Զասը РИА Новости- ին տված հարցազրույցում:
Նա հիշեցրել է, որ հեռախոսազրույցներ է ունեցել ՀԱՊԿ անդամ պետությունների անվտանգության խորհուրդների քարտուղարների հետ՝ կորոնավիրուսի տարածման իրավիճակի վերաբերյալ:
Նա նաև հայտնել է, որ նոր իրականությունները, որոնք այժմ զարգանում են համաճարակի ազդեցությամբ ՀԱՊԿ-ի պատասխանատվության ոլորտում, քննարկվելու են ՀԱՊԿ Արտաքին գործերի նախարարների խորհրդի առաջիկա նիստի ընթացքում, որը նախանշված է մայիսի 26-ին:
«Իհարկե, համաճարակը նոր սպառնալիք է: Բայց ՀԱՊԿ-ի իրավական դաշտը թույլ է տալիս արձագանքել այս տեսակի սպառնալիքին: Գործող նորմատիվ-իրավական բազայի շրջանակում և առկա համակարգում կան հնարավորություններ համաճարակին արձագանքելու համար», -  հավելել է Զասը:

ОДКБ при необходимости подключится к борьбе с COVID-19
В случае необходимости ОДКБ в полной мере подключит свой ресурс для борьбы с пандемией коронавируса, в данный момент этого не требуется, заявил в интервью РИА Новости генеральный секретарь ОДКБ Станислав Зась.
Он напомнил, что у него состоялись телефонные переговоры с секретарями советов безопасности государств - членов ОДКБ по ситуации с распространением коронавируса.
Он также сообщил, что новые реалии, которые сейчас складываются в зоне ответственности ОДКБ под влиянием пандемии, будут рассматриваться в ходе предстоящего 26 мая заседания Совета глав МИД ОДКБ.
"Конечно, пандемия – это новая угроза. Но правовое поле ОДКБ позволяет реагировать на такого вида угрозы. Есть возможности в рамках существующей нормативно-правовой базы и существующей системы реагировать на пандемию", - заключил Зась.