Անհրաժեշտության դեպքում ՀԱՊԿ-ն կմիանա COVID-19-ի դեմ պայքարին
Անհրաժեշտության դեպքում ՀԱՊԿ-ն իր ռեսուրսներն ամբողջ թափով կուղի  կորոնավիրուսային պանդեմիայի դեմ պայքարի համար, այս պահին դրա կարիքը չկա, հայտարարել է ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Ստանիսլավ Զասը РИА Новости- ին տված հարցազրույցում:
Նա հիշեցրել է, որ հեռախոսազրույցներ է ունեցել ՀԱՊԿ անդամ պետությունների անվտանգության խորհուրդների քարտուղարների հետ՝ կորոնավիրուսի տարածման իրավիճակի վերաբերյալ:
Նա նաև հայտնել է, որ նոր իրականությունները, որոնք այժմ զարգանում են համաճարակի ազդեցությամբ ՀԱՊԿ-ի պատասխանատվության ոլորտում, քննարկվելու են ՀԱՊԿ Արտաքին գործերի նախարարների խորհրդի առաջիկա նիստի ընթացքում, որը նախանշված է մայիսի 26-ին:
«Իհարկե, համաճարակը նոր սպառնալիք է: Բայց ՀԱՊԿ-ի իրավական դաշտը թույլ է տալիս արձագանքել այս տեսակի սպառնալիքին: Գործող նորմատիվ-իրավական բազայի շրջանակում և առկա համակարգում կան հնարավորություններ համաճարակին արձագանքելու համար», -  հավելել է Զասը:

In case of necessity the CSTO will address its resources to the fight against coronavirus pandemic, CSTO Secretary General Stanislav Zas said in an interview with RIA Novosti, adding that currently there is no need of it.
He said he had phone conversations with the secretaries of the CSTO member countries’ security councils regarding the spread of coronavirus.
Zas also noted that the new realities agreed with the pandemic will be discussed at May 26 session of the Ministerial Council of the CSTO.
“Indeed, the pandemic is a new threat but the CSTO’s legal field allows to respond to such kind of threat. The acting normative-legal basis and the opportunities in the system allow to respond to the pandemic,” Zas said.