«Իրավապահ մարմինները զբաղվում են». Փաշինյանը՝ Մինասյանին առաջարկած գործարքի մասին
Սուրբ Աթոռում ՀՀ նախկին դեսպան Միքայել Մինասյանի հայտարարությամբ, թե Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն իրեն ԱԱԾ տնօրեն Արթուր Վանեցյանի միջոցով գործարք է առաջարկել, իրավապահ մարմինները պետք է զբաղվեն, այսօր ասուլիսի ժամանակ ասաց վարչապետ Փաշինյանը։
«Որքան գիտեմ, իրավապահ մարմինները զբաղվում են։ Իմ հրապարակային և ոչ հրապարակային հայտարարություններն իրարից չեն տարբերվում, առավել ևս՝ կոռուպցիայի դեմ պայքարի հարցում չեն կարող իմ հրապարակային հայտարարությունները տարբերվել իմ ոչ հրապարակային հայտարարություններից։ Դա հարց է, որի պատասխանը պետք է տան իրավապահ մարմինները», - ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։
Հիշեցնենք՝ Մինասյանը հայտարարել էր, որ Արթուր Վանեցյանը Նիկոլ Փաշինյանի անունից իրեն առաջարկ էր ներկայացրել.
«Մուծում ես սիմվոլիկ գումար, կքննարկենք՝ ոնց, կքննարկենք՝ ուր, անշուշտ, ինչ-որ մի պետական հիմնադրամ։ Դրանից հետո դու չես գալիս Հայաստան՝ գոնե առաջին տարիների ընթացքում։ Բոլոր այն մարդիկ, որոնք այս կամ այն կերպ առնչվում են քեզ հետ, լսում են քո խոսքը, դու իրենց համար կարևոր ես, իրենք դադարում են պայքարել Նիկոլ Փաշինյանի դեմ, դու դառնում ես ապաքաղաքական մարդ, շարունակում ես ապրել երջանիկ։ Այդ վայրկյանից, երբ մենք պայմանավորվում ենք, բոլոր քրեական գործընթացները միանգամից դադարեցվում են, բոլոր քրեական հետապնդումները դադարեցվում են, խոսքը հորս, ընկերներիս մասին էր, մենք միանգամից դառնում ենք իրար չճանաչող բարեկամներ»։

Правоохранительные органы занимаются этим – Никол Пашинян о предложенной Микаелу Минасяну сделке
Заявлением бывшего посол Республики Армения при Святом Престоле Микаела Минасяна о том, что премьер-министр Никол Пашинян предложил ему сделку через бывшего директора СНБ Артура Ванецяна, должны заниматься правоохранительные органы, заявил сегодня на пресс-конференции премьер-министр Никол Пашинян.
«Насколько я знаю, правоохранительные органы занимаются этим. Мои публичные и непубличные заявления не отличаются друг от друга, тем более мои публичные заявления по вопросу борьбы с коррупцией не могут отличаться от моих непубличных заявлений. Это вопрос, на который должны ответить правоохранительные органы», - сказал Никол Пашинян.
Напомним, бывший посол Республики Армения при Святом Престоле, в Португалии и Суверенном мальтийском ордене, кандидат исторических наук Микаел Минасян заявил в своем видеообращении, что Артур Ванецян встретился с ним и предложил сделку от имени Никола Пашиняна.
«Он сказал: у нас есть предложение к тебе. Предложение следующее – ты платишь символическую сумму, обсудим, как и куда, несомненно, в какой-нибудь фонд или государственный фонд – я не спрашивал и он не формулировал четко – какую-то символическую сумму и после этого ты никогда не приезжаешь в Армению, по крайне мере в течение первых лет. Все те люди, которые в той или иной форме связаны с тобой, прислушиваются к тебе или ты важен для них и т.д. – формулировки были очень общие –прекращают бороться против Никола Пашиняна. Ты становишься аполитичным человеком, продолжаешь жить своей жизнью счастливо за пределами Армении, но с того момента, как мы договариваемся, все уголовные процессы сразу прекращаются, все уголовные преследования прекращаются. Речь идет о моем отце, о моих друзьях. И мы сразу становимся незнакомыми, очень хорошими друзьями», - рассказал Микаел Минасян.