USAID-ն ավելացրել է Հայաստանին տրամադրվող օժանդակությունը 11,5 միլիոն դոլարով
Մայիսի 13-ին ԱՄՆ Միջազային զարգացման գործակալության և Հայաստանի վարչապետի աշխատակազմի միջև ստորագրվել է Առավել մասնակցային, արդյունավետ և հաշվետու կառավարման զարգացմանն ուղղված համագործակցության համաձայնագրի փոփոխությունը, որով համաձայնագրի ներքո տրամադրվող օժանդակությունն ավելացվել է 11,5 միլիոն ԱՄՆ դոլարով, տեղեկացնում է USAID-ը։
Այս փոփոխությամբ 2013թ․ ստորագրված համաձայնագրով հատկացվող օժանդակության ընդհանուր գումարը դարձավ 51,4 միլիոն ԱՄՆ դոլար։ Համաձայնագիրը միտված է աջակցելու ժողովրդավարական կառավարման լայնամասշտաբ բարեփոխումներին, որոնք իրականացվում են թափանցիկությանն ու հաշվետվողականությանն ուղղված նախաձեռնությունների խթանման, տեղական ինքնակառավարման և ապակենտրոնացման, ինչպես նաև մասնակցային ու ներառական ընտրական և քաղաքական գործընթացների ու իրավունքի գերակայության միջոցով։
ԱՄՆ ՄԶԳ օժանդակությունը նաև ուղղվում է քաղաքացիական հասարակության և մեդիա ծրագրերին, որոնք մեծացնում են քաղաքացիական ակտիվության ու իրազեկվածության մակարդակը և խթանում տեղեկատվության բազմազան և օբյեկտիվ աղբյուրների հասանելիությունը՝ առանձնակի շեշտադրելով մեդիագրագիտությունը։
Նաև ԱՄՆ ՄԶԳ-ի և Հայաստանի Հանրապետության էկոնոմիկայի նախարարության միջև ստորագրվեց Ավելի մրցունակ և զանազանեցված մասնավոր հատվածի շուրջ օժանդակության մասին համաձայնագրի փոփոխությունը, որով համաձայնագրի ներքո տրամադրվող օժանդակությունն ավելացվեց 7,5 միլիոն ԱՄՆ դոլարով։
Այս փոփոխությամբ 2010թ․ ստորագրված համաձայնագրով հատկացվող օժանդակության ընդհանուր գումարը դարձավ 91,8 միլիոն ԱՄՆ դոլար։ Համաձայնագիրն աջակցում է Հայաստանին համակողմանի տնտեսական
աճի հասնելու հարցում, որի շնորհիվ ձևավորվում է արդյունավետ զբաղվածություն և զարկ է տրվում հավասար հնարավորություններին։
ԱՄՆ օժանդակությունը նպաստում է նորարարություններին, աշխատուժի կատարելագործմանը, առավել բարենպաստ գործարար միջավայրի ձևավորմանը և թիրախավորում է տնտեսության ռազմավարական նշանակության ճյուղերը՝ գյուղատնտեսություն, զբոսաշրջություն, էներգետիկա, ջրային ռեսուրսներ։
Բացի այդ, աջակցություն է ուղղվում հիմնական ենթակառուցվածքային ծառայությունների, այդ թվում՝ ձեռնարկությունների աճի և զարգացման համար կենսական նշանակություն ունեցող ջրային և էներգետիկ ենթակառուցվածքների բարելավմանը։

USAID adds $11.5 million in assistance funding to Armenia
On May 13, 2020, USAID and the Office of the Prime Minister of the Republic of Armenia signed an amendment to the Development Objective Cooperation Agreement for More Participatory, Effective and Accountable Governance, adding $11.5 million in assistance funding.
This action brings the total amount of USAID assistance provided within the framework of this Agreement to $51.4 million since its inception in 2013. The Agreement advances broad-based democratic governance reforms through promoting initiatives on transparency and accountability, local governance and decentralization, as well as participatory and inclusive electoral and political processes and rule of law.
USAID assistance additionally supports civil society and media programs to increase the level of informed civic activism and promote access to diversified and objective sources of information, with a special emphasis on media literacy.
USAID and the Ministry of Economy of the Republic of Armenia also signed an amendment to the Assistance Agreement for a More Competitive and Diversified Private Sector, adding $7.5 million in assistance funding.*
This action brings the total amount of USAID assistance provided within the framework of this Agreement to $91.8 million since its inception in 2010. The Agreement supports Armenia to achieve broad-based economic growth that generates productive employment and promotes equality of opportunity. USAID assistance focuses on key areas of strategic importance, such as agriculture, tourism, energy, and water; facilitates innovation; enhances workforce skills; and creates a more conducive business environment.
Additionally, it provides support for improved key infrastructure services, including water and energy, vital for enterprise growth and development.