Ղարաբաղի հարցը կարո՞ղ է լուծվել մի մարդու քմահաճույքով, էդ ո՞վ է էդ մարդը, ուզում եմ  իմանամ. Նիկոլ Փաշինյան
16/05/2020 13:39
Ղարաբաղի հարցը կարո՞ղ է լուծվել մի մարդու քմահաճույքով, էդ ո՞վ է էդ մարդը, ուզում եմ իմանամ. Նիկոլ Փաշինյան
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը որևէ խնդիր չի տեսնում Արցախի հարցով ՀՀ նախկին նախագահների հետ հանդիպելու հարցում:
«Ոչ մի խնդիր չեմ տեսնում, եթե այդպիսի անհրաժեշտություն ծագի», - պատասխանելով Aysor.am-ի հարցին՝ ասաց ՀՀ վարչապետը։
Նիկոլ Փաշինյանը նշեց, թե նախկինում վարած բանակցությունների մասին ինստիտուտցիոնալ ինֆորմացիան պետական կառավարման համակաևգում առկա է։
Անդրադառնալով հակամարտության կարգավորման ձևաչափին՝ Նիկոլ Փաշինյանն ասաց, որ բազմիցս է արտահայտել իր կարծիքը՝ Արցախի ընտրված ներկայացուցիչների մասնակցությունը բանակցային գործընթացին կարևոր է։
«Չենք պատկերացնում լուծում՝ առանց Արցախի ընտրված ներկայացուցիչների մասնակցության: Խոսք է գնում այն մասին, որ մեզ չի հաջողվել Արցախը վերադարձնել բանակցային սեղան այնպես, ինչպես Արցախը չի հաջողվել բանակցային սեղան վերադարձնել վերջին 22 տարում, երբ 1998 թվականին Արցախը բանակցային սեղանից դուրս թողնվեց ու 22 տարի ամբողջ միջազգային հանրությունը, ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը աշխատել է այդ պայմաններում ու այդպես եղել է լռելյայն», - ասաց Փաշինյանը։
Ինչ վերաբերում է խաղաղապահ ուժերի հնարավոր տեղակայմանը, Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ նախկինում եղած փաստաթղթերում ու հրապարակային հայտարարություններում խաղաղապահ ուժերի գաղափարը միշտ էլ ներկա է եղել։
Վարչապետը խնդրեց միշտ հաշվի առնել հայտարարությունը, որն արվել է նախկինում։
«Ես ասել եմ, եթե կլինի այնպիսի լուծում, որին ես կմտածեմ, որ, գուցե, չարժի ասել ոչ՝ առանց մեր հանրության , ժողովրդի հետ խորհրդակցելու. եթե կլինի այդպիսի տարբերակ՝ ո՞րն է գործողությունը, վերցնել այդ տարբերակը, գալ, առաջինը խոսել Հայաստանի ու Արցախի անվտանգության խորհուրդների հետ, երկրորդը՝ խորհրդարանների հետ, ժողովրդի հետ, ես Արցախի հարցի կարգավորման այնպիսի հրապարակային պայման եմ կապել մեր ժողովրդի հետ, որ որևէ շահարկման տեղ չի կարող լինել։ Հարց եմ տալիս՝ կարո՞ղ է Հայաստանի կառավարությունը կամ վարչապետը Արցախի հարցի ոչ հայանպաստ լուծման գնա, էդ հարցը ինձ չեք տալիս, էդ հարցը դուք ձեզ եք տալիս, իսկ դուք կարո՞ղ եք համաձայնել Արցախի հարցի ոչ հայանպաստ լուծմանը, որովհետև բանակցային սեղանի շուրջ , ի տարբերություն նախկին մի շարք դեպքերի, այսօր նստած անձը ներկայացնում է Հայաստանի ժողովրդին», - ընդգծեց Նիկոլ Փաշինյանը։
Վարչապետը հարց բարձրացրեց՝ Ղարաբաղի հարցը կարո՞ղ է լուծվել մի մարդու քմահաճույքով։
«Էդ ո՞վ է էդ մարդը, ես ուզում եմ իմանամ», - ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։
Նա նշեց՝ ոմանք փորձում են Հայաստանի օրինական ներկայացուցիչներին բանակցային սեղանի շուրջ կաշկանդել։
«Բանակցային սեղանի շուրջ ամենատարբեր մարդիկ են նստած, կարող են հնչեցվել ամենաընդունելիից ամենաանընդունելի տարբերակներ ու ի՞նչ, ուզում են այնպիսի իրավիճակ ստեղծել, էնքան կաշկանդել, որ ՀՀ ներկայացուցիչներն ականջները փակե՞ն կամ թողնեն փախնե՞ն բանակցությունների սեղանի մոտից, սա ի՞նչ մոտեցում է», - ավելացրեց վարչապետը։
Նիկոլ Փաշինյանը շեշտեց՝ բանակցությունների սեղանի շուրջ հայաստանյան որոշ ուժեր իրենց չեն կարող կաշկանդել։

No one can restrain Armenia’s representatives at the table of negotiations: Pashinyan on Karabakh issue
16/05/2020 13:58
Armenia’s Prime Minister Nikol Pashinyan sees no issue in meeting with the former presidents of Armenia to discuss the Artsakh issue.
“At the moment, I see such a necessity, I will have no problem in doing it,” the PM said in a press conference today in response to Aysor.am’s question.
Pashinyan said the institutional information about the previously held negotiations exists in the state governance system.
As to the format of conflict settlement, Nikol Pashinyan said he has many times stated about the necessity of participation of Artsakh representatives in the talks.
“We do not imagine reaching solution without the participation of the representatives of Artsakh. I am saying that we have not succeeded to return Artsakh to the table of negotiations like it was not succeeded during the past 22 years when in 1998 Artsakh was left out of the negotiations and for 22 years the whole international community, OSCE Minsk Group worked in such conditions,” Pashinyan said.
As to the peacekeeping forces, Pashinyan said that the idea of deploying peacekeeping forces existed in all previous documents and public statements.
Pashinyan said the Arstakh issue cannot be settled by a caprice of one person.
“Can Karabakh issue be settled with a caprice of one person? Who is this person I want to know,” Pashinyan said.
The Armenian premier said that some are trying to restrain the legal representatives of Armenia over the table of negotiations.
“Different people are sitting over the table of negotiations and they may voice the most acceptable options and the most unacceptable. So what? Do they want to create such a situation, to restrain in a way representatives of Armenia close their ears or flee from the table of negotiations? What kind of approach is this?” the premier stressed.