Պետք է ամեն ինչ անել, որ Հայաստանում մանկապղծության դեպքերը բացառվեն․ սեռական դաստիարակություն պիտի լինի․ Փաշինյան
16/05/2020 15:18
«Սեռական շահագործումից և սեռական բնույթի բռնություններից երեխաների պաշտպանության մասին» Եվրոպայի խորհրդի կոնվենցիայի նպատակը երեխաներին սեռական շահագործումից հետ պահելն է, մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Ուզում ենք համակարգ ստեղծել, որպեսզի ծնողներն իրազեկված լինեն և ուշադիր, հաղորդակցություն ունենան իրենց երեխաների հետ, որ եթե սեռական ոտնձգության դեպքեր լինեն, նախ երեխաները ճանաչեն այդ դեպքերը, երկրորդ՝ իրենց ծնողներին ասեն դրա մասին, այս թեման փակ չման, որովհետև մանկապղծության դեպքերի տարածումը նաև այն բանի հետ է կապված, որ պոտենցիալ մանկապիղծները համոզված են՝ ո՛չ երեխան այս մասին կասի, ո՛չ էլ ծնողը հետաքրքրված կլինի դրանով, որովհետև դա ընդունված չէ», - ասաց Փաշինյանը։
Նա ընդգծեց՝ երեխաների կրթությունն այդ մասով պիտի իրականացվի ծնողի հետ համագործակցությամբ, և կոնվենցիան ավելի շատ ծնողի կրթության մասին է։
«Նման բռնությունները մեծամասամբ կատարվում են ընտանիքին ծանոթ մարդկանց կողմից, ու երեխաներն անգամ չգիտեն էլ իրենց հետ կատարվողը նորմա՞լ է, թե՝ ոչ, պետք է բարձրաձայնե՞ն, թե՝ ոչ», - ասաց նա։
Փաշինյանն ընդգծեց՝ ՀՀ-ում անհրաժեշտ է նաև կարևորել սեռական դաստիարակությունը։
«Հայաստանում պետք է ամեն ինչ անել, որ մանկապղծության դեպքերը բացառվեն։ Հարց՝ սեռական դաստիարակություն պիտի լինի՞, թե՝ ոչ։ Ովքեր ասում են՝ «չպիտի», հարցնում եմ՝ Հայաստանում նորապսակ զույգերն, օրինակ, սեռական կյանքի մասին որտեղի՞ց են իմանում՝ քուչեքո՞ւմ, բիսետկեքո՞ւմ, կողքից լսելո՞վ․․․ իսկ դա ի՞նչ հետևանքների է բերում. շատ բարդ հետևանքների, որոնց մասին Հայաստանում ընդունված չէ խոսել և վատ է։ Սեռական գրագիտության պատճառով, որքան մարդ է իմպոտենցիայով տառապում ՀՀ-ում՝ գիտե՞նք, թե՞ չգիտենք», - ավելացրեց նա։

Нужно сделать все, чтобы исключить в Армении случаи педофилии: сексуальное воспитание необходимо – Никол Пашинян
16/05/2020 16:11
Цель Конвенции Совета Европы о защите детей от сексуальной эксплуатации и сексуального насилия (Лансаротская конвенция) – уберечь детей от сексуальной эксплуатации, заявил сегодня на пресс-конференции премьер-министр Армении Никол Пашинян.
«Мы хотим создать систему, чтобы родители были осведомлены и внимательны, общались со своими детьми, чтобы в случае сексуальных посягательств, дети, во-первых, могли отличить эти случаи, и во-вторых, рассказать об этом своим родителям, чтобы эта тема не была закрытой, поскольку распространение случаев педофилии связано также с тем, что потенциальные педофилы уверены – ни ребенок, ни его родитель не заинтересованы говорить об этом, поскольку это не принято», - сказал Никол Пашинян.
Он подчеркнул, что образование детей по этой части должно осуществляться при сотрудничестве с родителем и конвенция больше касается образования родителей.
«Большинство случаев сексуального насилия совершаются со стороны знакомых семье людей и дети даже не знают, нормально ли происходящее с ними или нет, нужно ли говорить об этом или нет», - отметил он.
Никол Пашинян подчеркнул, что сексуальное воспитание должно стать важным в Армении.
«В Армении нужно сделать все, чтобы исключить случаи педофилии. Вопрос: должно быть сексуальное воспитание или нет? Тех, кто говорит "не должно", я спрашиваю, а новобрачные пары, к примеру, откуда узнают о сексуальной жизни – на улице, в беседках, от посторонних… А к каким последствиям это приводит? К очень сложным последствиям, о которых в Армении не принято говорить и это плохо. Сколько человек в Армении страдают импотенцией из-за сексуальной грамотности, знаете или нет?» - добавил он.