Մահացածների թվերն իջեցնելով՝ փորձում են սեփական ապաշնորհությունը թաքցնել, բայց դա հնարավոր չէ. քաղաքագետ
18/05/2020 13:40
Քաղաքագետ Անդրանիկ Թևանյանը ֆեյսբուքի իր էջում անդրադարձել է կորոնավիրուսի դեմ ՀՀ իշխանությունների պայքարի մեխանիզմներին՝ գրելով.
«Կորոնավիրուսային թվերով Հայաստանը շարունակում է տարածաշրջանային «հաղթարշավը»։
Վրաստանի ու Ադրբեջանի համեմատ մենք խայտառակ վիճակագրություն ունենք թե՛ վարակվածների քանակի, թե՛ մահվան ելքերի առումով։
1 միլիոն բնակչությանն ընկնող վարակվածների թվով մենք հարևաններից զիջում ենք միայն Թուրքիային։ Վարակի համաշխարհային օջախներից համարվող Իրանն արդեն մեզանից հետ է այդ ցուցանիշով։ Վրաստանն ու Ադրբեջանն այդ առումով մեզանից մի քանի անգամ լավ վիճակում են։
Եզրակացությունը միանշանակ է՝ այս ամենի համար պատասխանատու է մեկ մարդ և այդ մեկ մարդը Նիկոլ Փաշինյանն է։ Այդ նա՛ էր, որ սկզբնական փուլում շան տեղ չդրեց համաճարակային վտանգը, գերադասեց մարդկանց խմբերով հավաքել և «այո»–ի քարոզ կարդալ։ Այսինքն՝ անտեսվեց մարդկանց կյանքին ու առողջությանը սպառնացող վտանգը՝ հանուն ՍԴ–ն սեփականաշնորհելու և ավելի այլասերված իշխանություն ունենալու։
Նա էր, որ ուշացումով արտակարգ դրություն մտցրեց, բայց անարդյունավետ գործեց՝ տապալելով հակահամաճարակային քաղաքականությունը։ Փոխարենը նա նպատակամղված պառակտում էր հանրությանը և ՀՀ շահերի դեմ օրենքներ անցկացնում քրեական ենթամշակույթի տարածման կենտրոնի վերածված ԱԺ–ի միջոցով։
Շատ լավ հասկանալով, որ ձախողվել են կորոնավիրուսի դեմ պայքարում և պատճառ դարձել վատ ցուցանիշների՝ Փաշինյանն ու կորոնավիրուսային հարցերով իրարամերժ գնահատականներով աչքի ընկնող Առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանն անցել են «թավշյա» վիճակագրության։ Նրանք տալիս են կորոնավիրուսից օրական մահերի թվերը՝ դրանք տարանջատելով «այլ պատճառով մահերից»։ Այստեղ մանիպուլյացիա կա։
Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ) ցուցման համաձայն՝ եթե նույնիսկ կա կասկած, որ մահացածը վարակված է եղել կորոնավիրուսով և նրա մահը տեղի է ունեցել ոչ ակնհայտ այլ պատճառով (օրինակ՝ ավտովթար, սպանություն և այլն), ապա մահվան թերթիկում պետք է որպես պատճառ նշել կորոնավիրուսը, քանզի այն մարդու օրգանիզմում սադրում է հիվանդությունների սրացումները և հանգեցնում դժբախտ արդյունքի։
Եթե հետևենք ԱՀԿ մեթոդաբանությանը, ապա Հայաստանում մայիսի 18–ի դրությամբ կորոնավիրուսից մահացել է ոչ թե 61, այլ 86 մարդ։ ՀՀ իշխանությունները 25–ին դուրս են գրել որպես «այլ պատճառով մահացածներ»։
Մահացածների թվերն իջեցնելով՝ փորձում են սեփական ապաշնորհությունը թաքցնել, բայց դա հնարավոր չէ։
Ի դեպ, եթե այս տեմպերով աճեն վարակվածների թվերը, ապա հունիսի 15–ին մենք կունենանք 7.500–ից ոչ պակաս վարակվածներ։ Դրանց 20–25 տոկոսը կարիք կունենա ինտենսիվ թերապիայի, ինչը մեր առողջապահական կարողությունները գերազանցող թիվ է։ Իսկ թե ինչ տխուր պատկեր կսպասվի դրանից հետո, դժվար չէ նկարագրել։
Եթե սրան գումարենք նաև սոցիալ–տնտեսական ոլորտում սպասվող աղետը, ապա պատկերն ամբողջական կդառնա։
ՀՀ քաղաքացիները տուժում են անարդյունավետ, ոչ կոմպետենտ և ստախոս իշխանության պատճառով։ Լուծումն Ազգային համաձայնության նոր կառավարության ձևավորումն է, որի մեջ պետք է ներառվեն բոլոր կարող ուժերն ինչպես իշխանական, այնպես էլ խորհրդարանական ու արտախորհրդարանական ընդդիմադիր դաշտից, հասարակական սեկտորից, փորձագիտական շրջանակներից։

Андраник Теванян: Уменьшая число смертей, пытаются скрыть собственную бездарность, но это невозможно
18/05/2020 16:31
Политолог Андраник Теванян обратился на своей странице в Facebook к механизмам проводимой властями Армении борьбы с коронавирусом.
«Армения продолжает региональную «победную кампанию» по количеству инфицированных коронавирусом.
По сравнению с Грузией и Азербайджаном мы имеем позорную статистику и по числу зараженных, и по числу случаев смерти.
По числу зараженных на 1 миллион, мы уступаем среди наших соседей только Турции. Считающийся одним из очагов распространения инфекции Иран уже следует за нами по этому показателю. А ситуации в Грузия и Азербайджан в данном смысле в несколько раз лучшей чем у нас.
Вывод однозначен – за все это ответственен один человек и этот один человек Никол Пашинян. Это он в начальный период ни во что не ставил опасность эпидемии, предпочитал собирать людей группами и проводить агитацию «да». То есть, угрожающая жизни и здоровью людей опасность была проигнорирована во имя достижения приватизации Конституционного суда и формирования более извращенной власти.
Это он с опозданием объявил чрезвычайное положение, однако действовал неэффективно, провалив противоэпидемиологическую политику. Вместо этого он целеустремленно вносил раскол в общество и принимал против интересов Армении законы с помощью парламента, который превратился в центр распространения криминальной субкультуры.
Очень хорошо осознавая, что провалились в борьбе с коронавирусом и стал причиной плохих показателей, Пашинян и бросающийся в глаза своими противоречивыми оценками по вопросам коронавируса министр здравоохранения Арсен Торосян перешли к «бархатной» статистике. Они предоставляют ежедневное число смертей от коронавируса, разграничивая от смертей по другим причинам. Здесь есть манипуляция.
Согласно рекомендации Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ), если даже есть подозрение, что умерший был заражен коронавирусом и его смерть вызвана другими неочевидными причинам (например, ДТП, убийство и т.д.), в медицинской справке о констатации смерти в качестве причины должен быть указан COVID-19, поскольку он провоцирует в организме человека обострение болезней и приводит к неблагоприятному исходу.
Если следовать методологии ВОЗ, то в Армении по состоянию на 18 мая от коронавируса умерли не 61, а 86 человек. Власти Армении списали 25 случаев как случаи смерти по другой причине.
Уменьшая число смертей, пытаются скрыть собственную бездарность, но это невозможно.
Кстати, если число инфицированных будет расти такими темпами, то к 15 июня мы будем иметь не меньше 7.500 зараженных. 20-25% инфицированных будет нуждаться в интенсивной терапии, что превышает наш здравоохранительный потенциал. А какая грустная картина ждет нас после этого, несложно представить.
Если прибавить к этому также прогнозируемое бедствие в социально-экономической сфере, то картина станет полноценной.
Граждане Армении страдают из-за неэффективной, некомпетентной и лживой власти. Решение – в формировании нового правительства Национального согласия, в которое должны войти представители всех способных сил как из самой власти, так и парламентской и внепарламентской оппозиции, общественного сектора и экспертных кругов.