Իսրայելը կրծողների վրա հաջողությամբ փորձարկել է կրոնավիրուսի դեմ պատվաստանյութը
Իսրայելի կենսաբանական հետազոտությունների ինստիտուտը Նես Ցիոնե քաղաքում հաջողությամբ ավարտել է կրծողների վրա COVID-19 վարակի դեմ պատվաստանյութի կլինիկական փորձարկումները: Այս մասին երկուշաբթի հայտնել է իսրայելական հեռուստատեսության 12-րդ ալիքը:
Ըստ աղբյուրի՝ փորձարկման ժամանակ պատվաստվել է ինստիտուտի լաբորատորիայի կրծողների 50%-ը: Այնուհետև կենդանիներին փորձել են վարակել նոր տեսակի կորոնավիրուսով: Պատվաստված կենդանիները մնացել են առողջ, իսկ չպատվաստվածները վարակվել են COVID-19-ով:
Շուտով ինստիտուտը կսկսի փորձարկման հաջորդ փուլը՝ այլ կենդանիների, իսկ այնուհետև՝ մարդու վրա: Նշվում է, որ եթե ուսումնասիրությունն ընթանա ըստ պլանի, ապա վիրուսի դեմ պատվաստանյութը պատրաստ կլինի մեկ տարուց կամ նույնիսկ ավելի վաղ:
COVID-19 պատվաստանյութի փորձարկումները սկսվել են ապրիլին, այն բանից հետո, երբ Իսրայելի վարչապետ Բենյամին Նեթանյահուն անձամբ Կենսաբանական հետազոտությունների ինստիտուտին խնդրել է միանալ կորոնավիրուսային պանդեմիայի դեմ պայքարին:

В Израиле успешно протестировали на грызунах вакцину против коронавируса
Израильский институт биологических исследований в городе Нес-Ционе успешно завершил клинические испытания вакцины против коронавируса COVID-19 на грызунах. Об этом сообщил в понедельник 12-й телеканал израильского телевидения.
По его данным, во время испытаний вакцинировали 50% грызунов лаборатории института. Затем животные были инфицированы коронавирусом нового типа. Привитые животные остались здоровы, а не привитые заразились COVID-19.
Скоро институт приступит к следующему этапу испытаний - на других животных, а затем - на человеке. Отмечается, что если исследование пройдет по плану, то вакцина против вируса будет готова через год или даже раньше.
Испытания вакцины против COVID-19 начались в апреле, после того, как премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху лично попросил институт биологических исследований присоединиться к борьбе с коронавирусной пандемией.
Кроме того, лаборатория института под наблюдением вооруженных сил также работает над созданием лекарства для лечения заболеваний, развивающихся на фоне заражения коронавирусом.