Բաց տարածքներում դիմակ չունենալը կտուգանվի 10 000 դրամով, նախկինում տեղաշարժի թերթիկ չունենալու հետևանքով մինչև 250.000 տուգանքի չափը ևս կվերանայվի՝ դառնալով 10 000 դրամ
19/05/2020 17:45
Խորհրդարանը երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ 87 կողմ ձայներով ընդունեց «Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ Հայաստանի Հանրապետության օրենսգրքում լրացում և փոփոխություն կատարելու մասին» ՀՀ օրենքի նախագիծը։
Վերանայվել է արտակարգ իրավիճակի հիմքով հայտարարված արտակարգ դրության ընթացքում ազատ տեղաշարժման պայմանները, պահանջները խախտելու հետևանքով սահմանված տուգանքի չափը՝ նախկինում եղած նվազագույն աշխատավարձի հարյուրապատիկից երկուհարյուրհիսնապատիկ չափից (100․000- 250․000 դրամ) դառնալով նվազագույն աշխատավարձի տասնապատիկի չափ՝ 10.000 հազար դրամ:
Նշենք, որ այս դեպքում տուգանքի չափը վերաբերում է միայն բաց տարածքներում դիմակ չունենալու հանգամանքին։ Բաց վայրերում դիմակ կրելու պարտադրանք չկա, մինդեռ դրա առկայությունը պարտադիր է, իսկ փակ վայրերում դիմակ չկրելու համար պատասխանատվություն կստանձնի տնտեսվարող սուբյեկտը։
Ըստ նախագծի հիմնավորման՝ բաց տարածքում դիմակի առկայությունը պարտադիր է, որպեսզի անձն անհրաժեշտության դեպքում բաց տարածքից փակ տարածք տեղափոխվելու ժամանակ ունենա դիմակ և փակ տարածքում կրի այն:
Պարետի որոշման համաձայն՝ մայիսի 25-ից դիմակ կրելը պարտադիր է դառնում ոչ միայն հանրային փակ, այլև բաց վայրերում։
Առաջինից երկրորդ ընթերցման ընթացում նախագծում ամրագրվել է, որ տուգանքի չափը պիտի ունենա հետադարձ ուժ։ Վերջինս կկիրառվի նախկինում տեղաշարժման թերթիկ չունենալու հետևանքով 100 000-250 000 դրամ տուգանք կիրառված դեպքերի վրա։ Եռամսյա ժամկետում ոստիկանությունը կվերանայի դատական ակտերը և կսահմանի 10 000 դրամի չափով վարչական պատասխանատվություն։
Հետադարձ ուժը չի վերաբերի մեկուսացման կամ ինքնամեկուսացման պահանջները խախտած քաղաքացիներին։ Դրանց համար սահմանված տուգանքի չափը կմնա նույնը։

Штраф за отсутствие масок на открытом воздухе составит 10 000 драмов, пересмотрены также штрафы в размере 100 000-250000 из-за отсутствия листка передвижения
19/05/2020 18:31
Парламент Армении принял во втором и окончательном чтении законопроект о внесении изменений и дополнений в закон «Об административных правонарушениях». За законопроект проголосовали 87 депутатов.
Установленный ранее штраф от стократного до двухсоткратного размера минимальной зарплаты за нарушение условий и требований свободного передвижения во время режима чрезвычайного положения пересмотрен. Согласно поправкам, установлен штраф в десятикратном размере установленной минимальной зарплаты – 10 тысяч драмов.
Отметим, что этот размер штрафа касается только случаев отсутствия защитных масок на открытом воздухе. Ношение масок на открытом воздухе необязательно, однако граждане обязательно должны иметь при себе маску. Что касается ношения масок в закрытых помещениях, то это обязательное требование, и в случае его нарушения будет оштрафован хозяйствующий субъект.
Согласно обоснованию, наличие маски на открытом воздухе обязательно, чтобы в случае необходимости, при входе в закрытое помещение у лица была маска и он носил бы ее в помещении.
Согласно решению коменданта, с 25 мая ношение масок становится обязательным не только в закрытых общественных помещениях, но и в открытых.
В законопроекте закреплено также, что размер штрафа должен иметь обратную силу. Он должен применяться к случаям штрафов в размере 100 000-250000 драмов, которые были применены в прошлом из-за отсутствия листка передвижения. Полиция в трехмесячный срок пересмотрит судебные акты и установит административный штраф в размере 10 000 драмов.
Обратная сила закона не касается граждан, которые нарушили правила самоизоляции или изоляции. Для этих граждан установленный размер штрафа останется без изменений.