Պարգև սրբազան. Եկեղեցու հարստության մասին խոսակցությունները հեքիաթներ են (Տեսանյութ)
Լեգենդներ էին պտտվում, մենք էլ կարծում էինք, որ այդպես է։ Այս մասին Aysor.am-ի «Պրոֆիլ» հաղորդման շրջանակներում, անդրադառնալով հարցին, թե եկեղեցու այդ ինչ հսկայական հարստության մասին է խոսվում հանրության շրջանում, ասել է Արցախի թեմի առաջնորդ Պարգև արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանը։
«Գիտեք, ես մինչև ճեմարան ընդունվելը լսում էի, որ աշխարհի ամենահարուստ հաստատությունը Հայ առաքելական եկեղեցին է, անսահման գանձեր ունի, բայց երբ ճեմարանն ավարտեցի, հոգևորական դարձա, հասկացա, որ մեր ամբողջ կարողությունը Վազգեն կաթողիկոսի ժամանակ Շվեյցարիայի բանկում 4 մլն 800 հազար դոլար էր, որից տարեկան, կարծեմ, մեկ թե մեկ ու կես տոկոս էինք ստանում։ Ասացի՝ կներեք սա մի ցեխավիկից էլ պակաս փող է։ Ասացինք սա է մեր կարողությունն ընդամենը։ Բայց այնպիսի լեգենդներ էին պտտվում, դե մենք էլ բոլորս կարծում էինք այդ է՝ մի տաս տարի, եթե ազգն աղքատանա, հայ եկեղեցին իր սունդուկները կբացի և կպահի։ Պարզվեց, որ դրանք կատարյալ հեքիաթներ են, դա հին կոմունիստական պրոպագանդայի ձևեր են»,- ասել է Պարգև սրբազանը։
Հարցին, թե հիմա էլ է այդպես, սրբազանն ասել է.
«Հիմա ի՞նչ ունենք. 5 մլն դոլար չունենք, 8 մլն ունենք, ի՞նչ տարբերություն, դա ի՞նչ փող է։ Մայր աթոռը տարեկան մի քանի մլն դոլար դեֆիցիտ ունի, որ պետք է դրսից, մի տեղից ճարի, որ կարողանա այդ ծախսերը փակել։ Նույնն էլ Արցախի թեմը. բյուջեի մոտ 50 տոկոս դեֆիցիտ ունենք, սրան նրան պետք է խնդրենք մի քիչ օգնեն, որ նվազագույն աշխատավարձ տանք։ Մարդիկ կան, որ 30, 28 հազար դրամ աշխատավարձ են ստանում թեմում։ Ի՞նչ հեքիաթային հարստությունների մասին է խոսքը, ես զարմանում եմ»։

Разговоры о богатстве церкви просто сказки – архиепископ Паргев Србазан (Видео)
Распространялись легенды и мы думали, что это соответствует действительности. Об этом заявил в интервью программе «Profile» Aysor.am предводитель Арцахской епархии Армянской Апостольской церкви архиепископ Паргев Мартиросян, касаясь вопроса, что в армянском обществе муссируются разговоры о каких-то огромных богатствах церкви.
«Знаете, до поступления в семинарию я слышал, что Армянская Апостольская церковь – самая богатая в мире, что у нее есть несметные сокровища. Но когда окончил семинарию, стал священнослужителем, я понял, что все наше имущество в банке Швейцарии во время Католикоса Вазгена это 4 млн. 800 тысяч долларов, а мы получали от этой суммы, кажется, один или полтора процента в год. Я сказал, извините, но эта меньше, чем имеет какой-то цеховик. Это все наше имущество. Но распространялись подобные легенды, а мы все думали, что если наш народ обеднеет, то церковь откроет свои сундуки и будет содержать лет десять. Выяснилось, что это абсолютные сказки, эта просто пропаганда старой коммунистической системы», - сказал архиепископ.
На вопрос, сейчас тоже так, архиепископ Паргев Мартиросян ответил:
«А что сейчас, какая разница, вместо 5 млн. долларов пусть будет 8 млн.? Что это за деньги? У Первопрестольного Святого Эчмиадзина есть дефицит на несколько миллионов долларов в год, которые нужно найти где-то, в диаспоре, чтобы покрыть эти расходы. То же самое касается и Арцахской епархии: дефицит нашего бюджета составляет около 50%, мы должны просить кого-то помочь немного, чтобы платить хотя бы минимальную зарплату. Есть люди, которые получают в епархии зарплату в размере 30, 28 тысяч драмов. Я удивляюсь, о каких сказочных богатствах идет речь?».