Թրամփը նամակ է հղել ԱՀԿ ղեկավարին
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը նամակ է հղել Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ) գլխավոր տնօրեն Թեդրոս Ադանոմ Գեբրեյեսուսին:
Համապատասխան նամակը հրապարակվում է  Թրամփի էջում:
Տեքստում ասվում է, որ ԱՄՆ նախագահի աշխատակազմը հետաքննել է ԱՀԿ-ի արձագանքը COVID-19 կորոնավիրուսային վարակի իրավիճակին:
«Այս ստուգումը հաստատեց շատ լուրջ մտահոգություններ, որոնք ես բարձրաձայնել եմ վերջին ամսվա ընթացքում», - ասվում է նամակում:
Նաև, ինչպես նշվում է հաղորդագրության մեջ, «բացահայտվել են ուրիշները (մտահոգություններ՝  RT), որոնց ԱՀԿ-ն պետք է արձագանքեր առավել տագնապալի»:
«Որպես Միացյալ Նահանգների նախագահ, ես պետք է տեղեկացնեմ ձեզ, որ եթե ԱՀԿ-ն 30 օրվա ընթացքում չերաշխավորի հիմնական բարելավումները, ես կանեմ Միացյալ Նահանգների կողմից ԱՀԿ-ի ֆինանսավորման ժամանակավոր սառեցում», - ասվում է տեքստում:

Трамп направил письмо главе ВОЗ
Американский лидер Дональд Трамп направил письмо генеральному директору Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ) Тедросу Аданому Гебрейесусу.
Соответствующая телеграмма опубликована на странице Трампа в Twitter.
В тексте сообщается, что администрация президента США провела расследование реагирования ВОЗ на ситуцию с коронавирусной инфекцией COVID-19.
«Эта проверка подтвердила многие серьёзные опасения, которые я поднимал последний месяц», — говорится в письме.
А также, как отмечается в послании, «выявила другие (опасения. — RT), на которые должна была реагировать ВОЗ, особенно тревожащее отсутствие независимости организации от КНР».
«Как президент США я должен проинформировать вас, что если ВОЗ в течение 30 дней не гарантирует осуществление основных значительных улучшений, я сделаю временную заморозку финансирования ВОЗ Соединёнными Штатами постоянной и пересмотрю наше членство в организации», — говорится в тексте.