ԵԱՏՄ-ում գազի տարանցման միասնական սակագինը չի կարող ներդրվել ներկայիս ինտեգրման մակարդակում. Պուտինը պատասխանել է Փաշինյանին և Լուկաշենկոյին (Տեսանյութ)
19/05/2020 13:58
ԵԱՏՄ-ում գազի տարանցման միասնական սակագինը չի կարող ներդրվել ներկայիս ինտեգրման մակարդակում, հայտարարել է Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը՝ ելույթ ունենալով Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի նիստում, որն անցկացվում է տեսահամաժողովի ձևաչափով:
«Ինչ վերաբերում է մեր հայ և բելառուս ընկերների կողմից գազի փոխադրման և տարանցման ծառայությունների առաջարկած միասնական սակագնին՝ մենք կարծում ենք, որ միասնական սակագինը կարող է իրականացվել միայն միասնական շուկայում, միասնական բյուջեով և հարկման միասնական համակարգով: Այդպիսի խորը ինտեգրման մակարդակ դեռևս ձեռք չի բերվել», - ասել է Պուտինը:
Նրա խոսքով՝ Հայաստանը և Բելառուսը չեն ընդունում ԵԱՏՄ երկրների առաջարկվող ընդհանուր բանաձևը գազի գնի ձևավորման համար, որն առաջարկվում է մինչև 2025 թվականը ԵԱՏՄ զարգացման ռազմավարության նախագծով:
«Առկա է մի բանաձև, որին աջակցում են երեք երկրներ՝ Ռուսաստանը, Ղազախստանը և Ղրղզստանը: Դրա էությունը նրանում է, որ գազի գնագոյացման մոտեցումները կարող են որոշվել հետագայում ԵԱՏՄ գազի ընդհանուր շուկայի ձևավորման բանակցություններում: Այս բանաձևը դեռևս չի ընդունվել մեր հայ և բելառուս գործընկերների կողմից: Նրանք իրենց տեսակետն ունեն այս հարցում», - նշել է Պուտինը:
ՌԴ նախագահը հավելել է, որ «եթե նրանք կարողանան համաձայնվել դրա հետ, ապա ռազմավարության հաստատման համար այլ խոչընդոտներ ընդհանրապես չեն լինի»:
«Եթե մեր հայ և բելառուս ընկերների դիրքորոշումները մնան անփոփոխ, ապա հավանաբար տրամաբանական կլինի ռազմավարության նախագծից բացառել գազի  վերաբերյալ կետը: Գազի գնագոյացման մոտեցումների քննարկումը կարելի է շարունակել անդամ երկրների փորձագետների և Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի գծով», - հայտարարել է Պուտինը:

Russian president: Uniform tariff on gas transit in the EAEU cannot be applied in the current level of integration
19/05/2020 14:48
Uniform tariff on gas transit in the EAEU cannot be applied in the current level of integration, Russian President Vladimir Putin stated at the session of the Supreme Eurasian Economic Union held today in the video-conference format.
“As to the uniform tariff offered by our Armenian and Belarusian friends for gas transportation and transit, our opinion is that uniform tariff may be realized only on uniform market with uniform budget and uniform tax system. The Eurasian Economic Union has not reached such deep level of integration yet,” Russian president said.
He said Armenia and Belarus do not accept the common formula for EAEU countries on gas pricing offered by the EAEU Development Strategies by 2025.
“We have a formula backed by three countries: Russia, Kazakhstan and Kyrgyzstan. The point is that the approaches over gas pricing could have been defined later at the negotiations on formation of EAEU unified gas market. Our Armenian and Belarusian colleagues do not accept this formula yet. They have their own viewpoint over the issue,” Putin said, adding that if they could have reached consent over the issue there would have been no other impediments on approval of the Strategy.
“If the positions of our Armenian and Belarusian colleagues remain unchanged it would have been logical to exclude the gas provision from the draft Strategy in general. The discussion of approaches on gas pricing may be continued on the level of experts of member states of the Eurasian Economic Commission,” Putin said.