Միշուստին. Ռուսաստանում կորոնավիրուսի հետ կապված իրավիճակն աստիճանաբար կայունանում է
Ռուսաստանում կորոնավիրուսի հետ կապված իրավիճակն աստիճանաբար կայունանում է, հայտարարել է ՌԴ վարչապետ Միխայիլ Միշուստինը:
«Այսօր առաջին օրն է, երբ դուրս գրվածների թիվն ավելին է, քան վարակվածներինը: Դա լավ նորություն է, և, հնարավոր է, մենք անցում ենք կատարում առողջապահական համակարգի ծանրաբեռնվածության բարձր կետից: Դա ցույց է տալիս, որ իրավիճակն աստիճանաբար կայունանում է՝ հատկապես Մոսկվայում, որն առաջինը բախվեց նոր վարակին», - ասել է ՌԴ կառավարության ղեկավարը:
Միշուստինն ավելացրել է, որ սա թույլ կտա թեթևացնել առողջապահական համակարգի ծանրաբեռնվածությունը:
Նա ներկայացրել է տվյալներ. կորոնավիրուսի դեմ պայքարի շրջանակներում երկրում ավելի քան 164 հազար մահճակալ են առանձնացրել, այդ թվում՝ 24 հազար 700-ն ինտենսիվ թերապիայի և վերակենդանացման բաժանմունքներում:

Мишустин заявил, что ситуация с коронавирусом стабилизируется
Ситуация с коронавирусом в России постепенно стабилизируется, заявил премьер-министр Михаил Мишустин на заседании координационного совета по борьбе с инфекцией.
"Сегодня первый день, когда число выписанных по выздоровлению превышает количество заболевших, это хорошая новость, и, возможно, мы начали проходить верхнюю точку по нагрузке на систему здравоохранения — это показывает, что ситуация постепенно стабилизируется, особенно в Москве, которая первая столкнулась с новой инфекцией",-заявил глава российского правительства.
Мишустин добавил, что это позволит разгрузить систему здравоохранения.
По данным премьер-министра, для борьбы с коронавирусом в стране создали более 164 тысяч больничных коек, в том числе 24,7 тысячи — в отделениях интенсивной терапии и реанимации. При этом реально задействованы сто тысяч обычных и менее трех тысяч реанимационных коек.