Մեզանից պահանջում են ապացուցել, որ վարչապետի մերձավորները որևէ կապ ունեն մաքսանենգության հետ. Արթուր Դանիելյան (Տեսանյութ)
20/05/2020 12:45
Ինչպես ակնկալում էի, տեղի ունեցող գործընթացը իշխանությունների կողմից կազմակերպված հերթական կրկեսային ներկայացումն էր, ոստիկանության դիմաց լրագրողների հետ զրույցում ասաց «Ադեկվադ» միաբանության ղեկավար Արթուր Դանիելյանը։
«Տվյալ դեպքում այս աճպարարության հիմնական նպատակն էր հանրության վրա դնել վարչապետի՝ ուղտ լինելու ապացուցելու բեռը։ Փաստացի մենք ունենք փաստեր, որ կա կենդանի, որը շաբաթներ շարունակ կարող է քայլել անապատում, ունի կենդանուն բնորոշ բոլոր հատկությունները, բայց մեր իրավապահ մարմիններն այդ կենդանուն չեն տեսնում և պահանջում են, որ մարդիկ ապացուցեն, որ սենյակում կա ուղտ։ Տվյալ դեպքում մեզանից պահանջում են ապացուցել, որ վարչապետի մերձավորները որևէ կապ ունեն այն մաքսանենգության հետ, որն առանձնահատուկ ցինիկությամբ կազմակերպվել է վերջին մի քանի ամսվա ընթացքում», - ասաց Արթուր Դանիելյանը։
Նա նշեց, թե խոսքը ծխախոտի և ադամանդների՝ ՌԴ ապօրինի ներմուծման մասին է։
«Ունենք ինքնաթիռներ, մաքսանենգ բեռ, բազմաթիվ հաղորդումներ դրա մասին, բայց չգիտես ինչու, իրավապահ մարմինները հարցաքննում են ոչ թե կարգո տերմինալի աշխատակիցներին, օդաչուներին, մաքսավորներին, այլ ֆեյսբուքյան այն օգտատերերին, ովքեր ֆիքսել են, որ դա տեղի է ունեցել», - ասաց Արթուր Դանիելյանը։
«Չգիտես ինչու մեզ հրավիրել են և փորձել են բացատրություն ստանալ։ Իհարկե, ոչ մի բացատրություն չեմ տվել, բայց իրավապահ մարմիններին խրախուսել եմ զբաղվել աշխատանքով, և եթե հանկարծ խնդիր ունենան այս քրեածին բուրգի բացահատելու հետ, այդ դեպքում դիմել համապատասխան մարդկանց, ովքեր դրա մասին գրառում են արել», - նշեց նա։
Նշենք, որ «Ադեկվադը» միաբանության ղեկավար Արթուր Դանիելյանը հրավիրվել էր ՀՀ ոստիկանության քրեական ոստիկանության գլխավոր վարչություն ՀԱՄԱԴՊՎ ահաբեկչության և ծայրահեղականության դեմ պայքարի բաժին։
Հիշեցնենք, որ «Ադեկվադ» միաբանության անդամներից մոտավորապես 20 հոգի բերման է ենթարկվել ոստիկանության աշխատակիցների կողմից։

Требуют чтобы мы доказали, что близкие премьер-министра имеют какую-то связь с контрабандой – Артур Даниелян
20/05/2020 13:49
Как и ожидалось, происходящий процесс – очередное организованное властями цирковое представление, заявил сегодня журналистам перед зданием полиции руководитель общественного движения «Адеквад» Артур Даниелян.
«В данном случае основная цель этой клоунады возложить на общество обязанность  доказывания того, что премьер-министр верблюд. Фактически, у нас имеются факты, что есть млекопитающее, которое на протяжении недель может шагать по пустыне, обладает всеми присущими животному качествами, но наши правоохранительные органы не видят это животное и требуют, чтобы люди доказали, что в комнате есть верблюд. В данном случае требуют чтобы мы доказали, что близкие премьер-министра имеют какую-то связь с контрабандой, которая была организована с особой циничностью в последние несколько месяцев», - сказал Артур Данниелян.
Он отметил, что речь идет о незаконном ввозе сигарет и алмазов в Российскую Федерацию.
«Есть самолеты, контрабандный груз, многочисленные сообщения об этом, однако правоохранительные органы почему-то допрашивают не сотрудников карго-терминала, летчиков, таможенников, а тех пользователей Facebook, которые зафиксировали, что это произошло», - сказал Артур Даниелян.
«Непонятно почему нас пригласили и пытались получить объяснение. Конечно, я не дал никакого объяснения, но призвал правоохранительные органы заняться работой и если у них вдруг возникнет проблема с раскрытием этой криминальной пирамиды, обратиться в  этом случае к соответствующим людям, которые сделали запись об этом», - отметил он.
Отметим, что руководитель общественного движения «Адекват» Артур Даниелян сегодня был вызван в отдел по борьбе с терроризмом и экстремизмом Главного управления уголовной полиции.
Напомним, что сотрудники полиции ранее подвергли приводу порядка 20 членов оппозиционного общественного движения «Адеквад».