Գուտերեշը կոչ է արել աջակցել Աֆրիկային կորոնավիրուսի դեմ պայքարում
ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշը կոչ է արել միջազգային հանրությանը կորոնավիրուսի դեմ պայքարում աջակցություն ցուցաբերել Աֆրիկայի երկրներին:
«Մենք կոչ ենք անում միջազգային գործողություններ սկսել Աֆրիկայում առողջապահական համակարգի ամրապնդման ուղղությամբ, աջակցել սննդամթերքի պահպանմանը, ֆինանսական ճգնաժամը կանխելու հարցում: Անհրաժեշտ է օգնել կրթության ոլորտում, նպաստել, որ պահպանվեն աշխատատեղերը: Պետք է օգնություն ցուցաբերել տնային տնտեսություններին և արտադրության ոլորտին, մեղմացնել շահույթի կորուստների  հետևանքը և արտահանման պայմաններն այդ մայրցամաքի համար», - նշել է Գուտերեշը, որի խոսքերը մեջբերում է կազմակերպության մամուլի ծառայությունը:
Բացի այդ, ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարն անհրաժեշտություն է համարել մշակել գլոբալ փաթեթ աֆրիկական երկրներին արագ արձագանքելու և հնարավոր պատվաստանյութով հավասարաչափ ապահովելու համար:

Генсек ООН призвал помочь Африке в борьбе с последствиями COVID-19
Генсек ООН Антониу Гутерреш призвал международное сообщество оказать помощь странам Африки в борьбе с последствиями пандемии новой коронавирусной инфекции.
"Мы призываем к международным действиям, направленным на укрепление систем здравоохранения Африки, поддержание запасов продовольствия, предотвращение финансового кризиса, поддержку образования, сохранение рабочих мест, необходимую для выживания помощь домашним хозяйствам и предпринимательскому сектору, и смягчение последствий потери доходов и экспортных поступлений для этого континента", - сказал Гутерреш, слова которого приводит пресс-служба организации.
Кроме того, генсек отметил необходимость разработки глобального пакета мер реагирования и обеспечения африканских стран "быстрым, равным и недорогим доступом к любым возможным вакцинациям и лечению".