Վենեսուելան դատարանի միջոցով փորձում է Անգլիայի բանկից վերադարձնել ոսկին
Վենեսուելայի Կենտրոնական բանկը Լոնդոնի դատարանում հայց է ներկայացրել ընդդեմ Անգլիայի Բանկի՝ դրանում պահվող ոսկու ձուլակտորները վերադարձը 930 միլիոն եվրոյի դիմաց ապահովելու համար, հայտնում է «Reuters»-ը՝ հղում անելով դատարան ներկայացված փաստաթղթին:
Այն պարզաբանում է, որ Վենեսուելային ոսկին հարկավոր է COVID-19-ի դեմ պայքարի համար: Այսպիսով, պետությունը նախատեսում է դրա վաճառքից ստացված հասույթը ծախսել բժշկական սարքավորումների, դեղամիջոցների և սննդի գնման վրա:
Իրավաբան Սարոշ Զայվալան, դատարանում ներկայացնելով Վենեսուելայի Կենտրոնական բանկը, հայտարարել է, որ այս գործընթացը հետաձգելով՝ Անգլիան զգալիորեն խոչընդոտում է Վենեսուելայում կորոնավիրուսը հաղթահարելուն:

Венесуэла пытается через суд вернуть золото от Банка Англии
Центральный банк Венесуэлы подал иск в лондонский суд против Банка Англии, с целью добиться возвращения хранящихся в нем слитков золота на €930 млн. Об этом сообщает Reuters со ссылкой на переданный в суд документ.
Уточняется, что слитки понадобились Венесуэле для борьбы с COVID-19. Так, государство планирует потратить вырученные с их продажи средства на закупку медоборудования, лекарств и продуктов питания.
Представляющий ЦБ Венесуэлы в суде адвокат Сарош Зайвалла заявил, что затягивая этот процесс, Англия значительно препятствуют усилиям Венесуэлы и ООН побороть коронавирус в стране.