Համաշխարհային բանկ. Աշխարհում 60 մլն մարդ պանդեմիայի պատճառով կարող է հայտնվել ծայրահեղ աղքատության մեջ
20/05/2020 17:45
Աշխարհում մոտ 60 մլն մարդ կարող է հայտնվել ծայրահեղ աղքատության մեջ կորոնավիրուսի պանդեմիայի պատճառով, կարծում է Համաշխարհային բանկի նախագահ Դեյվիդ Մելպասը:
«Պանդեմիան և աշխատանքի դադարեցումը զարգացող տնտեսություններում կարող են հանգեցնել նրան, որ մոտ 60 մլն մարդ հայտնվի ծայրահեղ աղքատության մեջ: Դա բացասական ազդեցություն կունենա աղքատության դեմ պայքարի հարցում վերջին տարիներին ունեցած ձեռբերումների զգալի հատվածի վրա», - ասել է Մելպասը:
Նա նշել է, որ տնտեսական աճին վերադառնալու համար անհրաժեշտ է արագ և ճկուն արձագանքել արտակարգ իրավիճակին, օգնություն տրամադրել հասարակության աղքատ շերտին, այդ թվում՝ ֆինանսական: Պետք է աջակցել մասնավոր հատվածին և ամրապնդել տնտեսության կայունությունը:
Հայտարարության մեջ նշվում է, որ Համաշխարհային բանկը համավարակի դեմ պայքարի շրջանակներում աջակցություն է ցուցաբերել արդեն 100 երկրի, որոնց բնակչությունը կազմում է աշխարհի բնակչության 70 տոկոսը:
Ընդհանուր առմամբ, Համաշխարհային բանկը պարտավորվում է 15 ամսում դրամաշնորհի, պարտքի և ներդրումների տեսքով հատկացնել 160 մլրդ դոլար՝ կորոնավիրուսի դեմ պայքարելու համար:

Всемирный банк: 60 млн человек могут оказаться в состоянии крайней нищеты из-за пандемии
Около 60 млн человек по всему миру могут оказаться в состоянии крайней нищеты из-за пандемии коронавируса, считает президент Всемирного банка (ВБ) Дэвид Мэлпас. Соответствующее заявление опубликовано во вторник на сайте организации.
"Пандемия и приостановка работы развитых экономик могут привести к тому, что порядка 60 млн людей окажутся в состоянии крайней нищеты. Это сведет на нет значительную часть последних достижений в борьбе с бедностью", - заявил Мэлпас.
Он отметил, что для возвращения к экономическому росту нужно быстро и гибко реагировать на чрезвычайную ситуацию, предоставлять помощь бедным слоям населения, в том числе денежную, поддерживать частный сектор и укреплять устойчивость экономики.
В заявлении отмечается, что Всемирный банк оказал помощь в борьбе с пандемией уже 100 государствам, на которые приходится 70% населения планеты. Всего ВБ обязуется в течение 15 месяцев выделить развивающимся странам $160 млрд в виде грантов, займов и инвестиций для борьбы с последствиями пандемии.