ՀՀ-ում կորոնավիրուսով վարակվել է 270 երեխա, 23 հղի․ նրանց կյանքին վտանգ չի սպառնում․ նախարար
ՀՀ-ում կորոնավիրուս է հայտնաբերվել մինչև 18 տարեկան 270 մարդու մոտ, լրագրողներին ասաց ՀՀ առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը։
«Երեխաները շատ թեթև են տանում հիվանդությունը։ Երեկվա դրությամբ մինչև 18 տարեկան քաղաքացիների շրջանում  ունենք հաստատված 270 դեպք, որոնցից 2 ունի թեթև թոքաբորբ, որևէ ծանր կամ կյանքին վտանգ սպառնացող վտանգ չկա», - ասաց նա։
Թորոսյանը նշեց, որ այս պահի դրությամբ կորոնավիրուսի դրական ախտորոշում է արձանագրվել 23 հղիի մոտ, մինչդեռ նրանց կյանքին վտանգ չի սպառնում։
Նախարարը նաև ընդգծեց, որ վարակման առումով ամենամեծ ռիսկի գոտում գտնվում են բուժհաստատությունների աշխատակիցները։
«Բուժաշխատողների շրջանում, խոսքը բժշկական հաստատությունների անձնակազմին է վերաբերում, այդ թվում՝ ոչ բժշկական աշխատողներին, օրինակ, շտապօգնության վարորդին, տեխնիկի և այլն, արձանագրվել է 375 դեպք։ Սա վարակվածների ընդհանուր թվի 6-7 տոկոսն է կազմում», - ասաց նա։

В Армении заразились COVID-19 270 детей и 23 беременные женщины, их жизни не угрожает опасность – министр здравоохранения
21/05/2020 13:22
В Армении выявлено 270 случаев инфицирования COVID-19 у детей в возрасте до 18 лет, заявил сегодня в беседе с журналистами министр здравоохранения Арсен Торосян.
«Дети очень легко переносят заболевание. По состоянию на вчерашний день, среди детей до 18 лет выявлено 270 подтвержденных случаев заражения коронавирусом, у двоих из них диагностирована пневмония, но в легкой форме и опасности для жизни нет», - сказал он.
Арсен Торосян отметил, что на данный  момент коронавирус диагностирован у 23 беременных, но их жизни не угрожает опасность.
Министр также заявил, что в самой большой зоне риска в плане заражения COVID-19 находятся медицинские работники.
«Среди медицинских работников, речь касается медперсонала медицинских учреждений, в том числе, например, водителей скорой помощи, техников и т.д., выявлено 375 случаев. Это составляет 6-7% общего числа зараженных», - отметил Арсен Торосян.