Պետք է արհեստական քաղաքական ճգնաժամ ստեղծել և արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ անցկացնել. Քաղաքագետն արձագանքում է Միքայել Մինասյանի կոչին
21/05/2020 13:03
Քաղաքագետ Գագիկ Համբարյանը չի կարծում, թե քաղաքական ուժերը կմիավորվեն և կփոխեն Նիկոլ Փաշինյանին մեկ ուրիշով, բայց այս հարցի շուրջ Սուրբ Աթոռում ՀՀ նախկին դեսպան Միքայել Մինասյանի կոչին դրական է վերաբերվում։
«Ամենահեշտ տարբերակն այս պահի դրությամբ այն է, որ Ազգային ժողովի երկու ընդդիմադիր քաղաքական ուժերն ամբողջությամբ, բոլորով վայր դնեն մադատները և դրանով ստեղծեն արհեստական քաղաքական ճգնաժամ, և երկրում տեղի ունենան արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ։ Այլ տարբերակ չկա», - Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Գագիկ Համբարյանը։
Քաղաքագետը չի թաքցնում, որ իր համար շատ շուտ է բացահայտել Նիկոլ Փաշինյանին, թե իրականում ով է և ինչի համար է եկել իշխանության։
«Հասարակությունն իր համար կամաց-կամաց է բացահայտում, թե ով է Նիկոլ Փաշինյանը։ Ցավոք, հասարակության մի ստվար զանգված հավատում է, որ Փաշինյանը փոփոխություններ կբերի երկրում, դա ես համարում եմ ֆանտաստիկ։ Փաշինյանն այն անձը չէ, ով ցանկություն ունի որևէ փոփոխություն կատարել։ Իրեն շատ դուր է եկել Սերժ Սարգսյանի կարած սահմանադրությունը և հիմա ցանկանում է էլ ավելի ուժեղացնել իր դիրքերը սուպերվարչապետական Հայաստանում» , - ասաց Համբարյանը։
Այդուհանդերձ, նրա խոսքով՝ եթե այս քաոսային իրավիճակը շարունակվի, քաղաքական ուժերը տեսնեն, որ այլ տարբերակ չկա, այդ դեպքում հնարավոր է, որ նույնիսկ «Քաղաքացիական պայմանագրի» ներսում կարող են տեղի ունենալ գործընթացներ, ինչի արդյունքում Նիկոլ Փաշինյանը զրկվի վարչապետի պաշտոնից.
«Բայց քանի որ «Քաղաքացիական պայմանագրի» 99 տոկոսին ինքն իր ուսերին է բերել իշխանության, շատերը հենց դրանով կաշկանդված են, որ մինչ Փաշինյանի թիմակից դառնալն առ ոչինչ էին»։
Պետք է արհեստական քաղաքական ճգնաժամ սկսի, կարծում է քաղաքագետը.
««Բարգավաճ Հայաստանը» և «Լուսավոր Հայաստանը» պետք է վայր դնեն մանդատները և մեխանիկորեն այնպիսի իրավիճակ ստեղծեն, որ ըստ Սահմանադրության, Ազգային ժողովի 30 տոկոս ընդդիմադիր քաղաքական ուժերը դուրս մնան ԱԺ-ից և տեղի ունենան արտահերթ ընտրություններ»։
Ինչ վերաբերում է արտախորհրդարանական ուժերին, քաղաքագետն ասաց, թե խնդիրն այն է, որ Հայաստանում բոլոր քաղաքական ուժերի ղեկավարներն իրենց Նապոլեոն Բոնապարտ են զգում.
«Բոլոր ղեկավարները ցանկանում են, որ իրենք լինեն ապագա լիդերը, այն դեպքում, երբ ունենք շատ կոնկրետ խնդիր. Նիկոլ Փաշինյանի՝ վարչապետի աթոռում լինելը։ Իսկ քանի դեռ մեր քաղաքական շատ ուժերն առաջնայինը դնում են իրենց էգոն, դրանից մեխանիկորեն օգտվում է Նիկոլ Փաշինյանը։ Այս պահին չեմ կարծում, որ թե՛ խորհրդարանական, թե՛ արտախորհրդարանական բոլոր ուժերը միավորվեն մեկ բռունցքում և դուրս գան Փաշինյանի դեմ, քանի որ արտախորհրդարանական շատ ուժեր կան, որոնք կտրականապես դեմ են նախկինների վերադարձին։ Շատերն են մտածում, որ Նիկոլ Փաշինյանը չպետք է լինի վարչապետ, բայց նախկիններն էլ, որոնց ապաշնորհ քաղաքական ղեկավարման հետևանքով Փաշինյանի նման անձը դարձավ երկրի ղեկավար, տեղ պետք է չունենան ապագա ղեկավարման մեջ։ Խնդիրը հենց նրանում է որ Միքայել Մինասյանն ասոցացվում է նախկինների հետ։ Ես չեմ ասում նաև, թե Միքայել Մինասյանն ասել է, որ նախկինները պետք է վերադառնան», - ասաց քաղաքագետը։
Ինչ վերաբերում է ճգնաժամին, որի մասին իր գրառման մեջ ներկայացրել է Միքայել Մինասյանը, քաղաքագետն ասաց.
«Մենք ընդհանրապես գլոբալ ճգնաժամի մեջ ենք։ Այն, ինչ տեղի է ունենում Հայաստանում, նորմալ չէ։ Հասարակության տարբեր շերտերի միջև հարաբերությունները լարված են շնորհիվ իշխանությունների, ովքեր 2018 թվականից սկսեցին հասարակությանը բաժանել սևերի ու սպիտակների։ Ունենք տնտեսական ճգնաժամ, որը պայմանավորված է կորոնավիրուսի ֆորսմաժորային իրավիճակի հետ, ունենք արտաքին քաղաքական ճգնաժամ, որի ամենավատ դրսևորումներից մեկը հայ-ռուսական հարաբերությունների վատթարացումն է։
Իշխանության ներսում ևս ճգնաժամ ունենք, նույն Նիկոլ Փաշինյանը բացահայտ ասաց, թե այսուհետ ինչ ուզում են, թող խոսեն իր ընտանիքի և մերձակա շրջապատի մասին, ինքը չի էլ արձանագանքելու։ Ինքը լավ գիտի, թե ինչու չի արձագանքելու, որովհետև եթե սկսի հերքել, շատ լավ պատկերացում ունի, թե այս երկու տարվա մեջ ինչ կոմպրոմատային բազա կա իր դեմ, որոնք կարող են բացահայտ մղվել լրատվական դաշտ։ Դա էլ իրեն չի փրկի, բայց չարձագանքելու իր մեթոդն ընդամենը ժամանակ է շահում»։

Artificial crisis must be created and extraordinary parliamentary elections be conducted: political analyst to Minasyan’s call
21/05/2020 13:41
Political analyst Gagik Hambaryan does not think that the political forces will unite and replace Nikol Pashinyan with another person, but treats the call of ex-ambassador of Armenia to Vatican Mikayel Minasyan positively.
“The easiest option as of the moment is that the two opposition political forces of the NA put away their mandates by it creating artificial political crisis and extraordinary parliamentary elections be conducted in the country. There is no other way,” Hambaryan said, speaking to Aysor.am.
He said he has disclosed for him Nikol Pashinyan quite early, in particular, who he is, why he came to power.
“The people reveal it gradually. Unfortunately a big mass of people believe that Pashinyan will make changes in the country, while I consider it to be a fantasy. Pashinyan is not a person who wants to make any changes. He likes the Constitution sew for Serzh Sargsyan, and now wants to foster his position more in super-prime-ministerial Armenia,” Hambaryan said, adding though that if the chaotic situation continues, the political forces see that there is no other way, processes will possibly launch inside Civil Contract party as a result Nikol Pashinyan will be deprived of the post of the prime minister.
The expert though stressed that the majority of them appeared in politics thanks to Nikol Pashinyan and will hesitate to do it.
“Prosperous Armenia and Bright Armenia must put down their mandates and mechanically create a situation that 30% of opposition forces remain out of the NA and extraordinary elections be conducted in accordance with the Constitution,” he said.
Referring to other political forces, the expert said the problem is that all the leaders of the forces want to be the future leaders.
“While now we have a concrete issue – Nikol Pashinyan in the post of the PM. As far as our political forces put their ego first, Nikol Pashinyan makes use of it,” he said, adding that the consolidation of parliamentary opposition and non-parliamentary forces is impossible as there are some forces which are strictly against return of the former authorities.
“Many think that Nikol Pashinyan must not be a prime minister but their issue is that they associate Mikayel Minasyan with the former authorities,” he said.
Speaking about the crisis mentioned by Minasyan, the expert said that Armenia is in global crisis and what happens in the country is not normal.
“The relations between different layers of population are tensed thanks to the 2018 division of the public into blacks and whites. We have economic crisis agreed with coronavirus, we have foreign political crisis and the worst manifestation of it is the worsening of Armenian-Russian relations,” the expert said.