Լավրովը և Թուրքիայի արտգործնախարարը քննարկել են կորոնավիրուսի դեմ պայքարը
Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը և նրա թուրք գործընկեր Մևլութ Չավուշօղլուն քննարկել են Մոսկվայի և Անկարայի միջև հարաբերությունների զարգացումը, այդ թվում՝ COVID-19- ի դեմ պայքարում աջակցության առումով, հայտնում են Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարությունից:
«Քննարկվել են երկկողմ հարաբերությունների հետագա զարգացման հեռանկարները, ներառյալ՝ կորոնավիրուսային վարակի տարածման դեմ պայքարի հարցում փոխադարձ աջակցության վերաբերյալ և Ռուսաստանի ու Թուրքիայի քաղաքացիների հայրենիք վերադարձի կազմակերպման գործընթացը», - ասված է Ռուսաստանի արտգործնախարարության հայտարարության մեջ:
Ռուսաստանի արտգործնախարարությունը նաև նշել է, որ նախարարները գոհունակություն են հայտնել երկու երկրների մշակութային և հասարակական կազմակերպությունների կողմից ֆաշիզմի հաղթանակի 75-ամյակի կապակցությամբ անցկացվող իրադարձությունների կապակցությամբ:
«Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել շարունակել սերտ կապերի պահպանումը միջազգային և տարածաշրջանային օրակարգերի ամբողջ շրջանակում»:
Բացի այդ, նախարարները մտքեր են փոխանակել Մինսկի համաձայնագրերին համապատասխան ներուկրաինական ճգնաժամի կարգավորումը հեշտացնելու հարցում ԵԱՀԿ ընթացիկ խնդիրների շուրջ:

Лавров и глава МИД Турции обсудили борьбу с коронавирусом
Глава МИД РФ Сергей Лавров и министр иностранных дел Турции Мевлют Чавушоглу обсудили развитие отношений Москвы и Анкары, в том числе в плане поддержки в борьбе с COVID-19, сообщило российское внешнеполитическое ведомство.
"Обсуждены перспективы дальнейшего развития двусторонних отношений, в том числе в плане взаимной поддержки в борьбе с распространением коронавирусной инфекции и в организации возвращения на родину граждан России и Турции", - говорится в сообщении на сайте МИД РФ.
В МИД России отметили также, что министры выразили удовлетворение состоявшимися по линии культурных и общественных организаций двух стран мероприятиями по случаю 75-й годовщины Победы над фашизмом.
"Условлено продолжать поддерживать тесные контакты по всему комплексу международной и региональной повестки дня", - добавили в российском внешнеполитическом ведомстве.
Кроме этого, министры обменялись мнениями о текущих задачах ОБСЕ по содействию урегулированию внутриукраинского кризиса в соответствии с минскими договоренностями.