Մեծ Բրիտանիայում նշել են COVID-19-ի դեմ պատվաստանյութի արտադրության մեկնարկի ժամկետը
Բրիտանական «AstraZeneca» դեղագործական ընկերությունն ակնկալում է COVID-19 դեմ պատվաստանյութի զանգվածային արտադրություն սկսել սեպտեմբերին, եթե թեստերը հաջող լինեն: Դրանք այս պահին մշակվում են Օքսֆորդի համալսարանի հետ համատեղ:
«Ընկերությունը կնքեց առնվազն 400 միլիոն չափաբաժին մատակարարելու առաջին պայմանագրերը: Առաջին մատակարարումները կսկսեն 2020 թվականի սեպտեմբերին», - ասված է ընկերության հաղորդագրության մեջ:
«Մենք կցանկանայինք շնորհակալություն հայտնել Միացյալ Նահանգների և Միացյալ Թագավորության կառավարություններին՝ պատվաստանյութի մշակումը և արտադրությունն արագացնելու հարցում ցուցաբերած զգալի աջակցության համար: Մենք կանենք հնարավոր ամեն ինչ, որպեսզի արագորեն ստեղծենք պատվաստանյութը և այն լայնորեն հասանելի դարձնենք», - ասվում է «AstraZeneca»-ի ղեկավար Պասկալ Սորիոյի հաղորդագրության մեջ:
Ընկերությունը պատվաստանյութ ստեղծելու համար ԱՄՆ կառավարությունից ստացել է ավելի քան մեկ միլիարդ դոլար:

В Британии назвали сроки начала производства вакцины от COVID-19
Британская фармацевтическая компания AstraZeneca рассчитывает начать массовое производство вакцины от COVID-19, которую сейчас разрабатывает совместно с Оксфордским университетом, в сентябре, если тесты окажутся успешными.
"Компания заключила первые договора на поставку, минимум, 400 миллионов доз, уже обеспечила возможность для производства миллиарда доз и начнет первые поставки в сентябре 2020 года", - говорится в заявлении компании.
"Мы бы хотели поблагодарить правительства США и Великобритании за их существенную поддержку в ускорении процесса разработки и производства вакцины. Мы сделаем все, что в наших силах, для того, чтобы быстро создать вакцину и сделать ее широкодоступной", - говорится в заявлении главы AstraZeneca Паскаля Сорио.