Կորոնավիրուսի դեմ պայքարի համար ԱՄՆ-ն ՀՀ-ին 1 մլն դոլար կտրամադրի. Լին Թրեյսի (Տեսանյութ)
Միացյալ Նահանգները Հայաստանի Հանրապետությանը հավելյալ 1 մլն ԱՄՆ դոլար կտարամդրի կորոնավիրուսի դեմ պայքարի համար, ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերում ասաց ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպան Լին Թրեյսին։
«Շատ ուրախ եմ հայտնել, որ հավելյալ 1 մլն ԱՄՆ դոլար է նախատեսվել տրամադրել Հայաստանին գլոբալ առողջապահական հիմնադրամի շրջանակում այս հարցում աջակցելու նպատակով», - ասաց դեպսանն՝ ընդգծելով․
«Եթե այս հավելյալ միջոցներն ավելացնենք արդեն իսկ նախատեսված նոր աջակցությանը՝ կապված COVID19-ի հետ, ապա Հայաստանին այս մասով աջակցությունը կկազմի 5.4 մլն դոլար», - ասաց նա։
Դեսպանն ընդգծեց՝ միջոցներն ուղղվելու են լաբորատոր կարողությունների ամրապնդմանը, օգնելու են ՀՀ կառավարությանը նոր կորոնավիրուսի առավել ծանր դեպքերի բուժումն ապահովելու համար։
Նրա խոսքով՝ վերը նշված աջակցությունից բացի, ԱՄՆ-ն 1.2 մլն դոլար է վերաուղղել համայնքային փոքր բիզնեսին դրամաշնորհների տրամադրմանը: Դրանք կուղղվեն այն ընկերություններին, որոնք նոր կորոնավիրուսի հետևանքով ամենածանր վնասներն են կրել:

USA to allocate additional $1 million assistance to Armenia to fight coronavirus pandemic
The United States will allocate additional $1 million to Armenia to fight against coronavirus, U.S. Ambassador to Armenia Lynne Tracy said live on Facebook.
“I am very happy to announce that the USA has secured additional $1 million for Armenia in global health funds to help fight the pandemic,” she said.
“This new money brings our total assistance for COVID-related activities up to $5,4 million,” the ambassador said.
Tracy stressed that the money will be used to support and strengthen laboratory capacities and help the Armenian government to manage some of the most severe of COVID cases.
She said besides the mentioned assistance, the USA has redirected $1,2 million for providing grants to small businesses at the community level to help support some of the businesses that were the hardest-hit by the coronavirus.