«Ժողովուրդ». Լուրջ խնդրի առջև են կանգնել դատարանները, քննչական մարմինները
«Ժողովուրդ» թերթը գրում է. «Հայաստանի Հանրապետությունում համաճարակային իրավիճակով պայմանավորված՝ ավելանում են միջնորդությունների թիվը դատարաններին, որոնցով պաշտպանները միջնորդում են հետաձգել դատական նիստերը՝ հաշվի առնելով իրավիճակն ու բարձր ռիսկայնությունը: Երեկ էլ Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանին այդպիսի դիմում է ներկայացրել ՀՀԿ նախագահ Սերժ Սարգսյանի փաստաբան Ամրամ Մակինյանը:
Իսկ «Սասնա Ծռեր»-ի գործով դատական նիստը հետաձգվել էր, քանի որ մի քանի մեղադրյալ չէին ներկայացել նիստին և կրկին դիմել էին դատարան՝ նշելով, որ գտնվում են ռիսկային խմբում և համաճարակային իրավիճակով պայմանավորված չեն կարող ներկայանալ, սակայն դատարանը անարժանահավատ էր համարել նրանց դիմումը և բերման ենթարկելու որոշում կայացրել:
«Ժողովուրդ» օրաթերթի տեղեկություններով, լուրջ խնդրի առջև են կանգնել նաև ՀՀ քննչական մարմիները: Մասնավորապես, մեզ հասած տեղեկությունների համաձայն, իրավապահ մարմիները տարբեր քրեական գործերով նախաքննական մարմին են հրավիրում տարբեր անձանց՝ վկայի, կասկածյալի կամ այլ կարգավիճակով, սակայն ծանուցում ստացած վկաները, կասկածյալները հրաժարվում են ներկայանալ նախաքննական մարմին՝ նույն պատճառաբանությամբ՝ ասելով, թե իրենք գտնվում են ռիսկային խմբում ու չեն կարող ներկայանալ: Եվ ահա, նախաքննական մարմին էլ այլ ելք չունենալով վերջիններիս պատասխանը հիմք է ընդունում և սպասում է իրավիճակը մեղմանա, նոր հրավիրեն նրանց հարցաքննության ու այսպես մի շարք քրեական գործեր դոփում են տեղում: Իսկ կորոնավիրուսը, ըստ առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանի, դեռ 5 տարի կարող է ակտիվ մնալ»:

«Жоховурд»: Суды и следственные органы стоят перед серьезной проблемой
Газета «Жоховурд» пишет, что из-за эпидемиологической ситуации в Армении увеличивается количество ходатайств, в которых адвокаты просят перенести запланированные судебные заседания с учетом ситуации и высокого риска заражения. Накануне такое ходатайство представил в суд общей юрисдикции Ереван также адвокат  экс-президента Армении Сержа Саргсяна Амрам Макинян.
А судебное заседание по делу «Сасна црер» было отложено, поскольку несколько обвиняемых не явились в суд, заявив, что находятся в группе риска и не могут прийти из-за эпидемиологической ситуации, однако суд посчитал недостоверным их заявление и принял решение подвергнуть их приводу.
По сведениям издания, следственные органы Армении также оказались перед серьезной проблемой.
«В частности, по нашим сведениям, правоохранительные органы вызывают по разным уголовным делам в орган предварительного следствия различных лиц – свидетелей, подозреваемых, однако получившие повестку свидетели, подозреваемые отказываются явиться в следственный орган с такой же аргументацией, заявляя, что находятся в группе риска и не могут прийти. Следственный орган, не имея другого выхода, принимает за основание их ответ и ждет, пока ситуация улучшится, чтобы вызвать на допрос, посему многие уголовные дела не продвигаются. Однако, согласно мнению министра здравоохранения Арсена Торосяна, коронавирусная инфекция может быть активной еще 5 лет», - пишет газета.