Չեմ ժխտում, որ Վրաստանում սահմանափակող միջոցառումներն ավելի լավ, խիստ և ուժեղ են իրականացվել. Արսեն Թորոսյան
22/05/2020 16:49
Չեմ ժխտում, որ Վրաստանում սահմանափակող միջոցառումներն ավելի լավ, խիստ և ուժեղ են իրականացվել, այդ թվում՝ մինչև օրս, այսօր կայացած առցանց քննարկման ժամանակ ասաց ՀՀ առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը:
«Վրաստանի առողջապահական համակարգը, հատկապես՝ հակահամաճարակային համակարգը, էականորեն տարբերվում է մեր հակահամաճարակային համակարգից՝ ոչ լավ իմաստով: Կա մեթոդաբանության տարբերություն, այդ թվում՝ այն քաղաքացիների, որոնք թեստավորվում են ընդհանրապես: Կա մեթոդաբանության տարբերություն այն թեստերի, որոնք Վրաստանում հաշվարկում են որպես թեստ: Ես 100 տոկոս ինֆորմացիա չունեմ և, անկեղծ ասած, չեմ համարում առաջնային նպատակ, բայց հնարավոր է, որ օրինակ՝ Վրաստանի արած 40 հազար թետերը ՊՇՌ թեստեր չլինեն, այլ մի մասը լինեն արագ թեստեր, որոնցից մենք պրակտիկորեն չենք օգտվում, քանի որ դրանք հավաստի և վստահելի չեն», - նշեց նախարարը:
Արսեն Թորոսյանի հարց հնչեցրեց՝ արդյոք Վրաստանում սուր շնչառական վարակներ ունեցող քաղաքացիները, որոնք, հնարավոր է, ունեցել են կորոնավիրուսային վարակ, բայց շատ թեթև են տարել այն, ընդհնարապես թեստավորվել են:
«Ես այդ հարցի պատասխանը չունեմ: Դա մեր խնդիրը չէ: Նույնը վերաբերում է նաև մահվան դեպքերին: Արդյոք թոքաբորբով մահվան դեպքը, եթե առկա է նաև կորոնավիրուս, համարվում է կորոնավիրուսից մահվան դեպք, թե ոչ: Մեզ մոտ համարվում է միանշանակ: Թափանցիկության նման համակարգ, ինչպես մեզ մոտ է, ես այլ երկրում չգիտեմ»,- ասաց նա:
Թորոսյանը միաժամանակ հարցականի տակ դրեց տուրիստական սեզոնից հետո հնարավոր բարվոք իրավիճակը, որը կարող է հաստատվել հարևան երկրում:
Հիշեցնենք, որ Վրաստանում մայիսի 22-ին կորոնավիրուս է հայտնաբերվել ևս 2 մարդու մոտ, երկրում COVID-19-ով վարակվել է 723 մարդ։
Ինչ վերաբերում է Հայաստանին, ապա մայիսի 22-ի դրությամբ կորոնավիրուսի դեպքերի թիվն ավելացել է 322-ով, վարակվածների ընդհանուր թիվը հասել է 5928-ի: Ապաքինվել է 2874 մարդ, այս պահին բուժվում է 2952-ը:
Ընդհանուր առմամբ, գրանցվել է մահվան 102 դեպք, որից այլ պատճառներով՝ 28 մահ։ Մեկ օրում մահացել է 5 մարդ։

Не отрицаю, что в Грузии ограничительные меры были лучше, строже и сильнее – Арсен Торосян
Не отрицаю, что в Грузии ограничительные меры были лучше, строже и сильнее, в том числе и по сей день, заявил сегодня в ходе на онлайн обсуждения министр здравоохранения Армении Арсен Торосян.
«Система здравоохранения Грузии, особенно противоэпидемиологическая система значительно отличается от нашей противоэпидемиологической системы, причем не в хорошем смысле. Есть разница в методологии, в том числе проводимого в городах тестирования. У меня нет 100% информации, честно говоря, не считаю первоочередной целью, но возможно, к примеру, что проведенные в Грузии 40 тысяч тестов не были PCR-тесты, а часть из них были экспресс-тесты, которые мы практически не используем, поскольку они неточные и не заслуживают доверия», - сказал Арсен Торосян.
Арсен Торосян также отметил, что важно знать, проводили ли в Грузии тестирование граждане с ОРВИ, которые, возможно, могли быть инфицированы коронавирусом, но перенесли болезнь в очень легкой форме.
«У меня нет ответа на этот вопрос. Это не наша проблема. То же самое касается и случаев смерти. Считается ли случай смерти с пневмонией, когда также диагностирован коронавирус, смертью от коронавируса или нет. У нас однозначно считается. Такой прозрачной системы как у нас я не видел в другой стране», - сказал он.
Арсен Торосян также поставил под сомнение вероятность благоприятной ситуации после открытия туристического сезона в соседней стране.
Напомним, в Грузии 22 мая выявлено 2 случая заражения коронавирусом, общее число инфицированных Сovid-19 составляет 723.
Что касается Армении, то число случаев заражения коронавирусом 22 мая увеличилось на 322, достигнув 5928. Число смертей увеличилось на 5, составив – 102. Из них число смертей по другим причинам составляет 28. Число выздоровевших увеличилось на 293, составив 2874.