Ճապոնիայի վարչապետ Սինձո Աբեն հրաժարվել է թողնել պաշտոնը
Ճապոնիայի վարչապետ Սինձո Աբեն հայտարարել է, որ մտադիր չէ պաշտոնաթող լինել՝ չնայած Տոկիոյի դատախազ Հիրոմու Կուրոկավայի սկանդալային հրաժարականին: Երկրի վարչապետն այս մասին հայտարարել է այսօր՝ Ճապոնիայի խորհրդարանի ստորին պալատի մասնագիտական կոմիտեի նիստի ժամանակ:
«Ինձ վրա դրված է նոր կորոնավիրուսի տարածումը կանխելու, քաղաքացիների կյանքն ու առողջությունը պաշտպանելու, նաև՝ ընկերությունների շարունակական աշխատանքն ապահովելու առաքելություն», - նշել է Աբեն:
Ավելի վաղ երկրի խորհրդարանի ընդդիմադիր պատգամավորները քննադատել էին վարչապետին՝ հայտարարելով, որ «վարչապետ Աբեն և արդարադատության նախարար [Մասակո] Մորին ոչ մի պատասխանատվություն չեն կրել դատախազի գործողությունների համար»:

Абэ отказался уходить в отставку, несмотря на скандал вокруг прокурора Токио
Премьер-министр Японии Синдзо Абэ объявил, что не намерен оставлять свою должность, несмотря на скандальную отставку прокурора Токио Хирому Курокавы. Соответствующее заявление глава правительства сделал в пятницу во время заседания профильного комитета нижней палаты японского парламента.
"На меня возложена миссия предотвратить распространение нового коронавируса, защитить жизнь и здоровье граждан, а также обеспечить непрерывность работы компаний", - отметил Абэ.
Ранее во время заседания оппозиционные депутаты парламента Японии раскритиковали главу правительства, заявив, что "премьер Абэ и министр [юстиции Масако] Мори не понесли никакой ответственности" за действия прокурора.