ՀՀ վարչապետն ու Արցախի նախագահը արտաքին քաղաքական հարցերի շուրջ համատեղ աշխատանքային խորհրդակցություն են անցկացրել
Մայիսի 22-ին Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը և Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը արտաքին քաղաքական հարցերի շուրջ համատեղ աշխատանքային խորհրդակցություն են անցկացրել, հայտնում են Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից։
Հանդիպմանը մասնակցել են ԱՀ արտաքին գործերի նախարարի պաշտոնակատար Մասիս Մայիլյանը և ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը:
Քննարկվել են երկու հայկական հանրապետությունների արտաքին գերատեսչությունների փոխգործակցության արդյունավետության բարձրացման և արտաքին օրակարգի հարցերում ավելի ներառական աշխատանք ծավալելու վերաբերյալ մի շարք հարցեր:
Նախագահ Հարությունյանն ընդգծել է Արցախի միջազգային սուբյեկտայնության բարձրացման գործում Հայաստանի Հանրապետության կարևորագույն դերակատարումը՝ շեշտադրելով, որ այդ ուղղությամբ համատեղ ջանքերը պետք է անընդհատ ավելացվեն:

Президент Арцаха и премьер-министр Армении провели совместное рабочее совещание по внешнеполитическим вопросам
22/05/2020 13:57
Президент Республики Арцах Араик Арутюнян и премьер-министром Армении Никол Пашинян провели 22 мая совместное рабочее совещание по внешнеполитическим вопросам, сообщает пресс-служба президента Арцаха.
Во встрече приняли участие исполняющий обязанности министра иностранных дел Арцаха Масис Маилян и министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян.
В ходе встречи был обсужден ряд вопросов, касающихся повышения эффективности взаимодействия внешнеполитических ведомств двух армянских государств и проведения инклюзивной работы в вопросах внешней повестки.
Президент Арутюнян подчеркнул важность роли Республики Армения в деле повышения международной субъектности Арцаха, отметив, что совместные усилия в данном направлении должны постоянно увеличиваться.