Միքայել Միանասյանը քաղաքական մեծամասնությանն առաջարկում է գտնվել քաղաքական պատասխանատվության բարձրության վրա և անհրաժեշտ որոշում կայացնել. Խոսրով Հարությունյան
22/05/2020 13:13
Կառավարությանը չի հաջողվել արդյունավետ կերպով դիմագրավել կորոնավիրուսին և վարակի հնարավոր սպառնալիքներին, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց ՀՀ նախկին վարչապետ, քաղաքական գործիչ Խոսրով Հարությունյանը՝ անդրադառնալով Սուրբ Աթոռում ՀՀ նախկին դեսպան Միքայել Մինասյանի ֆեյսբուքյան վերջին գրառմանը:
«Անգործության կամ ոչ պրոֆեսիոնալ գործունեության արդյունքում կառավարությանը չի հաջողվել սանձել  կորոնավիրուսը: Եթե ի սկզբանե չունենայինք այնպիսի  մոտեցում, որ իշխանությունները և հատկապես առողջապահության նախարարն ու վարչապետը հայտարարում էին՝ Հայաստան ժամանողներին մեկուսացնելու կարիք չկա, իրավիճակն այսպիսին չէր լինի: Կառավարությունը հենց սկզբից պետք է հասկանար, թե որքան բարդ է դիմագրավել այս խնդրին: Այդ դեպքում, գուցե, այս վիճակի մեջ չընկնեինք», - ասաց մեր զրուցակիցը:
Խոսրով Հարությունյանը նշեց՝ լսելով վարչապետի վերջին ելույթները՝ ակներև է, որ նա մտահոգված է ստեղծված իրավիճակով, բայց արդեն ուշ է մտահոգվելու համար:
«Իր գրառման մեջ խոսելով վարչապետին պաշտոնից մեկուսացնելու մասին՝ Սուրբ Աթոռում ՀՀ նախկին դեսպան Միքայել Մինասյանն ասում է, որ գործող իշխանությունը չունի ոչ միայն կորանավիրուսի առողջապահական, այլև տնտեսական հետևանքները չեզոքացնելու կարողություն, ռազմավարություն և մարտավարություն:
Այսօրվա կառավարույթունը վաղուց արդեն ապացուցել է, որ պրոֆեսիոնալիզմ և հմտություններ չունի: Միքայել Մինասյանի մտահոգությունները պայմանավորված են տնտեսությունը փրկելու անհրաժեշտությամբ: Դրա համար է նա ասում, որ քաղաքական մեծամասնությունը պետք է գիտակցի իր պատմական առաքելությունը և որոշում կայացնի՝ փոխելու վարչապետին», - նշեց Խոսրով Հարությունյանը:
Նա ընդգծեց, որ կառավարությունը չի կարողացել բռնել ժամանակի և պատմության քննությունը, և սրա պատասխանատվությունը կրում է ԱԺ քաղաքական մեծամասնությունը:
«Դա է պատճառը, որ Սուրբ Աթոռում ՀՀ նախկին դեսպանը քաղաքական մեծամասնությանն առաջարկում է գտնվել քաղաքական պատասխանատվության բարձրության վրա և անհրաժեշտ որոշումներ կայացնել», - ասաց քաղաքական գործիչը։

Микаел Минасян предлагает политическому большинству оказаться на высоте своей политической ответственности и принять необходимое решение – Хосров Арутюнян
22/05/2020 15:20
Правительству не удалось эффективно противостоять распространению коронавируса и вероятным последствиям эпидемии, заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am бывший премьер-министр Армении, политический деятель Хосров Арутюнян, касаясь последней записи бывшего посла Республики Армения при Святом Престоле Микаела Минасяна в Facebook.
«В результате бездействия или непрофессиональной деятельности правительству не удалось сдержать распространение коронавируса. Если бы у нас изначально не было такого подхода, когда власти, и особенно министр здравоохранения и премьер заявляли, что необходимости в изоляции прибывающих в Армению нет, ситуация не была бы такой. Правительство в самом начале должно было понять, насколько сложно противостоять этой проблеме. В таком случае, возможно, мы не оказались бы в подобной ситуации», - сказал Хосров Арутюнян.
Он отметил, что из последних выступлений премьер-министра очевидно, что Никол Пашинян обеспокоен создавшейся ситуацией, однако беспокоится уже поздно.
«Говоря в своей записи об отстранении от должности премьер-министра, бывший посол Республики Армения при Святом Престоле Микаел Минасян отмечает, что у действующей власти нет способности, стратегии и тактики нейтрализации не только здравоохранительных, но и экономических последствий коронавируса.
«Сегодняшнее правительство уже давно доказало, что у него нет профессионализма и умений. Обеспокоенность Микаела Минасяна обусловлена необходимостью спасения экономики. Поэтому он говорит, что политическое большинство должно осознать свою историческую миссию и принять решение – сменить премьер-министра», - отметил Хосров Арутюнян.
Он подчеркнул, что правительству не удалось пройти испытание временем и историей и ответственность за это несет политическое большинство Национального Собрания.
«В этом причина, что бывший посол Республики Армения при Святом Престоле Микаел Минасян предлагает политическому большинству оказаться на высоте своей политической ответственности и принять необходимое решение», - сказал экс-премьер Армении.