Գագիկ Խաչատրյանին զրկել են առողջության պահպանման սահմանադրական իրավունքից. հաղորդում է ներկայացվել հանցագործության մասին
23/05/2020 15:09
Խաչատրյանների փաստաբանական խումբը հայտարարություն է տարածել, որով տեղեկացնում է Գագիկ Խաչատրյանին զրկել են առողջության պահպանման սահմանադրական իրավունքից»
«Խաչատրյանների փաստաբանական խումբը հայտարարում է, որ մի ամբողջ պետական ապարատ, ուժերի ամբողջ լարումով, անօրինական կարգով Գագիկ Խաչատրյանին «Աստղիկ» բժշկական կենտրոնից տեղափոխել է «Երևան-Կենտրոն»  քրեակատարողական հիմնարկ՝ զրկելով իր առողջության պահպանման սահմանադարական իրավունքից:
Դրանից հետո, ինչպես արդեն սովորական է դարձել, սկսվել են պետական պաշտոնյաների մանիպուլյացիոն արդարացումները:
1. Փաստերն ամբողջությամբ չեն ներկայացնում
Փաստաբանական խումբը մասնավորեցնում է.  «ՀՀ արդարադատության նախարարությունը և ՀՀ արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանն, առանց փաստերի ստուգման, շտապեցին հայտարարել, թե իբրև Գագիկ Խաչատրյանն «Աստղիկ» բժշկական կենտրոնից դուրս է գրվել կենտրոնի որոշմամբ, սակայն հարկ ենք համարում նշել, որ, ցավոք, վերջիններս փաստերն ամբողջությամբ չեն ներկայացնում և խեղաթյուրում են իրականությունը՝ ինչի վերաբերյալ ապացույցներն անհրաժեշտության դեպքում կներկայացնենք: Սա ի գիտություն, հարգելի շահագրգիռ պաշտոնյաների:
Իսկ առայժմ բավարարվեք այսքանով՝ Արդարադատության նախարարության կողմից վկայակոչված՝ «Աստղիկ» բժշկական կենտրոնի փաստաթղթի համաձայն՝ Գագիկ Խաչատրյանը դուրս է գրվում ՀՀ արդարադատության նախարարության «Քրեակատարողական բժշկության կենտրոն»  ՊՈԱԿ-ի տնօրենի թիվ Ե-863  որոշման հիման վրա: Կրկնում ենք՝ ոչ թե   «Աստղիկ» բժշկական կենտրոնի որոշմամբ՝ լավացումով է դուրս գրվում, այլև՝ ՊՈԱԿ-ի տնօրենի  որոշման հիման վրա:
Ընդ որում, նախարարի հրապարակման համաձայն՝ դուրս գրումը տեղի է ունեցել ժամը 16:00-ին, սակայն ՀՀ ԱՆ քրեակատարողական ծառայության աշխատակիցները և «Քրեակատարողական բժշկության կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի բժշիկը Գագիկ Խաչատրյանին հարկադրաբար տեղափոխելու նպատակով  «Աստղիկ» ԲԿ ժամանել էին դեռևս ժամը 14:00-ի սահմաններում: Հավանաբար պետական պաշտոնյաները կանխազգացել են դուրս գրումը:
2. Պաշտոնատար անձինք հայտնել են, որ Գագիկ Խաչատրյանին տեղափոխում են բուժումը շարունակելու
Ընդ որում, հիվանդանոցի անձնակազմին վերը նշված պաշտնատար անձինք հայտնել են, որ Գագիկ Խաչատրյանին տեղափոխում են  այլ վայր՝ անհրաժեշտ բուժումը շարունակելու նպատակով, սակայն իրականում պետք է տեղափոխվեր և տեղափոխվել է քրեակատարողական հիմնարկ, որի հանգամանքը բացահայտվել է փաստաբանական խմբի միջամտությունից հետո:
Այսինքն, արձանագրենք, որ կալանավորված  հիվանդը հիվանդանոցից կարող է դուրս գրվել 3 դեպքում՝
1. Հիվանդի ցանկությամբ,
2. Հիվանդի լավացման դեպքում,
3. ՀՀ ԱՆ իրավասու պաշտոնատար անձանց պահանջով:
3. Գագիկ Խաչատրյանին անհրաժեշտ է ոչ միայն պարանոցի ստենոզի վիրահատական բուժում, այլ նաև՝ ցուցված է շարունակել թերապևտիկ և վերականգնողական բուժումը
Առաջին կետի մասով, տեղեկացնում ենք, որ Գագիկ Խաչատրյանը դուրս գրման ցանկություն չի հայտնել: Երկրորդ կետի մասով, առկա բոլոր փաստաթղթերի, այդ թվում՝ ՀՀ արդարադատության նախարարության տրամադրության տակ եղած, Գագիկ Խաչատրյանին անհրաժեշտ է ոչ միայն պարանոցի ստենոզի վիրահատական բուժում, այլ նաև՝ ցուցված է շարունակել թերապևտիկ և վերականգնողական բուժումը՝ կինեզոթերապիա։
Ստացվում է, որ Գագիկ Խաչատրյանի դուրս գրումը պետք է տեղի ունենար իրավասու մարմնի պահանջով:  Հենց այդ փաստը պարզելու նպատակով էլ համապատասխան հարցում ենք ներկայացրել «Աստղիկ» բժշկական կենտրոն, որտեղից գրավոր տեղեկացրել են, որ Գագիկ Խաչատրյանի դուրս գրման հարցի հետ կապված հարցում է ուղարկվել ՀՀ ԱՆ «Քրեակատարողական բժշկության կենտրոն» ՊՈԱԿ-ին, որի պատասխանից հետո հստակ կլինի հիվանդի դուրս գրման հարցը: Այս պահին՝ 22.05.2020թ.՝ ժամը 18:36 դրությամբ դուրս գրման նախաձեռնություն և կարգադրություն չկա:
Մինչև տեղափոխումն այս մասին տեղեկացված են եղել նաև տեղափոխումն իրականացնող պաշտոնատար անձինք և նրանց հետ եկած բժշիկը: Ավելին, փաստաբանական խմբի անդամները նրանց են ներկայացրել նաև վերը նշված գրությունը:
Այդ մասին տեղեկացվել է նաև ՀՀ քրեակատարողական ծառայությանը՝ թեժ գծի օպերատորի միջոցով, գրությունն ուղարկել է նաև այդ ծառայության համապատասխան էլեկտրոնային հասցեով և խնդրել ենք՝ նախքան տեղափոխումը բժշկական կենտրոնից պարզել՝ տեղափոխման պահին Գագիկ Խաչատրյանը դուրս գրված, է թե ոչ, արդյոք նրան կարելի է տեղափոխել, թե ոչ, որպիսի խնդրանքներն ու պահանջները դիտավորությամբ անտեսվել են:
4. Պետական պաշտոնյաները շահագրգռվածություն ունեն Գագիկ Խաչատրյանի հարցում
Եվ այսքանից հետո ՀՀ արդարադատության նախարարությունը հայտնում է, թե իբրև պետական պաշտոնյաները շահագրգռված չեն Գագիկ Խաչատրյանին քրեակատարողական հիմնարկ տեղափոխելու հարցում:
Իսկ վերջում հետևյալ հարցը՝ ինչու էին ՀՀ արդարադատության նախարարության աշխատակիցները դեռևս 2020 թվականի հունվարի 22-ին կրկին անօրինական կարգով ընդհատել Գագիկ Խաչատրյանի բուժումը «Աստղիկ» բժշկական կենտրոնում և տեղափոխել քրեակատարողական հիմնարկ, ինչու էր ՀՀ ԱՆ «Քրեակատարողական բժշկության կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի տնօրենը դեռևս 30.03.2020թ. թիվ Ե-535 գրությամբ «Աստղիկ» ԲԿ գլխավոր բժշկից պահանջել, որ սեղմ ժամկետում քննարկեն Գագիկ Խաչատրյանի ստացիոնար բուժման ավարտի և անհրաժեշտության դեպքում այն ամբուլատոր պայմաններում շարունակելու հնարավորության հարցը, ինչն ակնհայտորեն պետական մարմնի կողմից բժշկական կենտրոնի վրա գործադրվող ճնշում էր՝ Գագիկ Խաչատրյանի բուժումն ընդհատելու նպատակով, որից ելնելով էլ Գագիկ Խաչատրյանի փաստաբանը դեռևս 01.04.2020թ. գրությամբ ՊՈԱԿ- տնօրենին խնդրել էր զերծ մնալ Գագիկ Խաչատրյանի բուժման գործընթացին անհարկի միջամտությունից, ինչպես նաև նրա բուժումը դադարեցնելու նպատակով քաղաքացիական բժշկական կենտրոնի վրա անուղղակիորեն գործադրվող ճնշումներից»:
Ինչ վերաբերում է նախարարի այն հայտարարությանը, որ Գլխավոր դատախազություն հաղորդում է ներկայացվելու նյութեր նախապատրաստելու համար, տեղեկացնում ենք, որ Խաչատրյանի փաստաբանական խումբը դեռևս երեկ է նման հաղորդում ներկայացրել հանցագործության մասին, ինչն էլ, հավանաբար նախարարին ստիպել է նման հայտարարությամբ հանդես գալ։ Հայտարարությամբ փորձ է արվում տպավորություն ստեղծել, թե արդեն իսկ մեկնարկած հնարավոր գործընթացի նախաձեռնողը արդարադատության նախարարությունն է, այնինչ այդպես չէ», - ասված է փաստաբանական թիմի տարածած հայտարարությունում:

Gagik Khachatryan was deprived of the constitutional right to healthcare: report filed about the crime
Gagik Khachatryans' Legal Team issued a statement that runs as following:
Khachatryan's Legal Team claims that an entire state apparatus, with all its might, illegally transferred Gagik Khachatryan from Astghik Medical Center to the Yerevan-Kentron penitentiary, depriving him of his constitutional right to healthcare. After that, as usual, the manipulative excuses of state officials began.
1. The facts aren’t presented completely
The legal team specifies, "The RA Ministry of Justice and the RA Minister of Justice Rustam Badasyan, without checking the facts, were quick to announce that Gagik Khachatryan was allegedly discharged from Astghik Medical Center by the decision of the center, but we consider it necessary to note that, unfortunately, the latter do not fully present the facts and manipulate the reality of the situation, the evidence of which we will present if necessary. This is for the beneficiary authorities’ information.
For now, we will leave you with this—according to the document of "Astghik" Medical Center, referred to by the Ministry of Justice, Gagik Khachatryan is discharged on the basis of the decision No. E-863 of the Director of the "Penitentiary Medicine" SNCO of the RA Ministry of Justice. We repeat, not by the decision of "Astghik" Medical Center was he discharged based on improvement of condition, but on the basis of the decision of the director of the SNCO.
By the way, according to the Minister's announcement, the discharge took place at 16:00, but the employees of the penitentiary service of the RA Ministry of Justice and the doctor of "Penitentiary Medicine Center" SNCO arrived at the "Astghik" MC at 14:00 to forcibly transfer Gagik Khachatryan. State officials may have possibly anticipated the discharge.
2. Officials say Gagik Khachatryan has been transferred to continue his treatment
In fact, the above-mentioned officials told the hospital staff that Gagik Khachatryan was being transferred to another place to continue the necessary treatment, but in reality he had to be transferred and was transferred to the penitentiary institution, the circumstances of which were revealed after the intervention of the legal team.
Therefore, it should be noted that the detained patient can be discharged from the hospital in 3 cases:
1. At the patient’s request
2. In case of improvement of the patient
3. At the request of the authorized officials of the RA Ministry of Justice.
3. Gagik Khachatryan not only needs surgical treatment of neck stenosis but also is instructed to continue therapeutic and rehabilitation treatment
As for the first point, we would like to inform you that Gagik Khachatryan did not express a wish to be discharged. As for the second point, based on available documents, including ones at the disposal of the RA Ministry of Justice, Gagik Khachatryan not only needs surgical treatment of neck stenosis but also is instructed to continue the therapeutic and rehabilitation treatment.
It turns out that Gagik Khachatryan's discharge should have taken place at the request of the authorised body. It is for that exact reason we submitted a corresponding inquiry to "Astghik" Medical Center, where they informed in writing that a request regarding Gagik Khachatryan's discharge had been sent to the "Penitentiary Medicine Center" SNCO of the RA Ministry of Health, the response of which will determine whether or not Gagik Khachatryan will be discharged. At the moment, as of 18:36 (22.05.2020), there is no initiative or order to discharge.
Prior to the transfer, the officials and the doctor who came with them were also informed about this. Moreover, the members of the legal team presented the above-mentioned note to them as well.
The RA Penitentiary Service was also informed about this through the hotline operator. We also sent the note to the relevant e-mail address of the service and asked them to find out from the medical center whether Gagik Khachatryan had been discharged at the time of the transfer or not. The requests and demands have been deliberately ignored.
4. State officials have a vested interest in the case of Gagik Khachatryan
And after all this, the RA Ministry of Justice informs that the state officials do not have a vested interest in transferring Gagik Khachatryan to a penitentiary institution.
And finally, the following question: Why did the employees of the RA Ministry of Justice illegally interrupt Gagik Khachatryan's treatment again on January 22, 2020 at Astghik MC to transfer him to a penitentiary institution? Why did the Director of the "Penitentiary Medicine" SNCO of the RA Ministry of Justice demand from the Chief Physician of "Astghik" MC by letter No. E-535 to discuss the possibility of terminating Gagik Khachatryan's inpatient treatment in a short period of time? Which was an obvious example of the state body putting pressure on the medical center to interrupt Gagik Khachatryan’s treatment. Based on all of this, on 01.04.2020 Gagik Khachatryan's lawyer asked the director of the SNCO to refrain from unnecessary interference in Gagik Khachatryan's treatment as well as from putting indirect pressure on the Civil Medical Center to stop his treatment."
As for the minister's statement that a report will be submitted to the Prosecutor General's Office to prepare materials, we inform that Khachatryan's legal team submitted such a report on the crime yesterday, which probably forced the minister to make such a statement. The announcement is an attempt to create the impression that the Ministry of Justice is the initiator of the already ongoing process, but this is not the case.