Իշխանությունների դիլետանտիզմն ու անճարությունը մեզ հասցրել են այն սահմանին, որից այն կողմ պետականության կորուստն է. պիտի սթափվենք ու գործենք. Վլադիմիր Գասպարյան
25/05/2020 11:50
Կան իրավիճակներ, երբ լռելը հանցագործություն է կամ առնվազն՝ հանցակցություն: Այսօր այդ վիճակում ենք: Իշխանությունների դիլետանտիզմն ու անճարությունը մեզ հասցրել են այն սահմանին, որից այն կողմ պետականության կորուստն է: Այդ մասին Facebook-ի իր էջում գրել է ՀՀ նախկին ոստիկանապետ Վլադիմիր Գասպարյանը։
«Իսկ թե ինչ է նշանակում պետություն չունենալ՝ աշխարհում երևի ամենից լավ մենք գիտենք: Դա վերջին ութ հարյուր տարվա մեր պատմությունն է: Դա Արևմտյան Հայաստանի ու միլիոնուկես ժողովրդի, ապա Արևելյան Հայաստանի կեսի ու հարյուր հազարավոր հայ մարդկանց զոհաբերման իրողությունն է: Այո՛, հենց զոհաբերման: Որովհետև երկիրն ու ժողովրդին կարելի է զոհաբերել ոչ միայն դավաճանությամբ, այլև՝ տգիտությամբ ու եսասիրությամբ:
Անցած դարի կորուստներից առաջ էլ այսօրվա պես է եղել, և օդում կրկին կախված է կորստի տագնապը:
Նախորդ ողբերգությունների համար ազդակ եղան Առաջին աշխարհամարտն ու հաջորդած քաղաքական վերադասավորումները: Հիմա ազդակը կորոնավիրուսի համավարակն ու առաջիկա անխուսափելի վերադասավորումներն են: Ընդ որում, կորոնավիրուսը ոչ միայն ազդակ է, այլև յուրատեսակ լակմուսի թուղթ, որը պարզ ցույց է տալիս ցանկացած երկրի ուժն ու թուլությունը: Մեր դեպքում ցույց է տալիս իշխանությունների գաղափարական ու կառավարչական ֆիասկոն:
Ու դրա պատճառը վիրուսը չէ: Վիրուսն ընդամենը բարձրացրել է վարագույրն, ու շատերի համար աննկատ մնացածն ի հայտ է եկել ողջ այլանդակությամբ. գաղափարախոսության, ինչպես ասում են՝ «իզմերի» բացակայություն, ցանկացած զարգացման զրոյացում, նախորդ երեսուն տարիներին պետության ու ժողովրդի կուտակած քաղաքական, տնտեսական, հոգևոր ռեսուրսների մսխում, հանրության մասնատում ու փոխադարձ թշնամանքի հրահրում, հրաժարում բնական դաշնակիցներից ու սիրախաղեր ավանդական թշնամու հետ...
Այս ամենը մեկին մեկ եղել է անցյալ դարասկզբին. նույն եսասիրությունը, ագահությունը, թեթևամտությունը, ինքնահավանությունը, անտարբերությունը: Մենք ասես կախարդական շրջանում լինենք: Տիգրան Մեծի Հայաստանից այս մի բուռն է մնացել: Եվ այսպես շարունակելու դեպքում սա էլ չի մնա: Կլինեն աշխարհով մեկ ցիրուցան հայեր, այն էլ՝ ընդամենը մեկ սերունդ տևողությամբ:
Սա է իրականությունը, և սարսափելի է, որ այս իրականության մեջ ապրելով էլ՝ շարունակում ենք մեր դժբախտությունների մեղավոր կարգել անխտիր բոլորին: Բյուզանդացին է մեղավոր, թուրքը, բոլշևիկը, հարևան Պողոսը, իսկ մենք՝ որպես ժողովուրդ, իմաստուն ենք, ժողովրդի տերերն էլ՝ սուրբ...
Այս ճանապարհը մեզ արդեն երկու անգամ տարել է ցեղասպանության դուռը, ու երրորդ անգամ ենք կանգնած նույն ճանապարհին: Մեզ այնպես ենք պահում, կարծես բնակչությամբ Չինաստանն ենք, տարածքով՝ Ռուսաստանը, տնտեսությամբ՝ Ամերիկան, աշխարհաքաղաքական դիրքով՝ Շվեյցարիան... Եվ այս մեծամտության պատճառով անընդհատ կորցնում ենք: Կորցնում ու այդպես էլ չենք հասկանում, որ այսօր էլ գոյամարտի մեջ ենք ու պիտի ապրենք այդ կանոններով: Վազգենն ասում էր՝ գոնե մի անգամ մի հոգնեք կես ճանապարհին ու կռիվը մինչև վերջ կռվեք: Ճի՛շտ էր ասում. հակառակ դեպքում՝ մեր պատմությունը միշտ պարտության պատմություն է լինելու...
Եվ այդ վտանգը տեսանելի ու շոշափելի է: Հանգուցալուծումն էլ կարծես հեռու չէ, եթե այսպես շարունակենք: Իսկ ի՞նչ կարող ենք անել՝ գահավիժումը կանգնեցնելու համար:
Պատմությունը հուշում է, որ պետք չէ հույսը դնել ժողովրդի հավաքական իմաստնության ու իշխանությունների բացառիկության վրա: Պատմությունը հակառակն է վկայում: Սարդարապատը հակառակ իշխանությունների կամքի ու փախչող բազմության «հավաքական իմաստնության» եղավ: Հաղթանակը կերտեցին կոնկրետ գաղափարներով, ծրագրերով ու հեռանկարներով կոնկրետ մարդիկ:
Այսօր էլ պիտի ապավինենք այդպիսի սթափ նվիրյալների կամքին ու իմաստնությանը: Սակավ են, ճիշտ է, բայց ուժեղ են հոգով ու տեսնում են հեռանկարը:
Մարմնից առաջ միշտ հոգին է պարտվում: Մարմնի պարտությունն ընդամենը վավերացնում է հոգու կորուստը: Հոգով չպարտվելու համար պետք է հասկանանք, որ հպարտությունը մահացու մեղք է, որ ինքն իր մեջ բաժանված տունը կանգուն մնալ չի կարող, իսկ անպտուղ ծառը կտրում են արմատից...
Սթափվե՛ք:
Մենք արդեն անցնում ենք այս կարմիր գծերը:
Արդեն ձեռք ենք բարձրացրել Վեհափառի ու Եկեղեցու վրա, անվանարկել ենք Բանակը, Վազգենի ասած կռիվը ստորադասել ենք զանգվածային անկարգություններին, Շուշիի ազատագրման օրը դատել ենք Շուշին ազատագրողներին, վավերացրել ենք մեր երեխաներին այլասերման դատապարտող փաստաթղթեր...
Բազում են կոչվածները, ընտրյալները՝ սակավ: Եվ այդ սակավ մարդիկ պիտի վեր կենան, գտնեն իրար, ժողովրդին հանեն քնից, ծրագիր ու գործ առաջարկեն:
Խնդիրը ապաշնորհների ու անճարակների խմբակը իշխանությունից հեռացնելը չէ: Մեր հասարակության մտածողությունն է գլխիվայր շրջված: Պետք է ոտքի դնել: Պետք է բացատրել, որ մարդու գլխավոր իրավունքը ոչ թե սեռը փոխելու ազատությունն է, այլ չմորթվելու իրավունքը: Պետք է հիշեցնել, որ ոսկե հորթին ծառայելը մահացու է: Պետք է փաստել, որ մեր դժբախտությունների պատճառը պետականության բացակայությունն է, և իրավունք չունենք այս վերջինն էլ կորցնել:
Պիտի սթափվենք ու գործենք:
Համոզված եմ, որ այդ սակավ ընտրյալները, իմ սիրած խոսքով՝ պետության մարդիկ, անպայման կգտնեն իրար, հոգով չպարտվածներն էլ կհետևեն նրանց, ու նորից իրավունք կունենանք ասելու՝ պատիվ ունեմ ու հանուն Հայաստանի Հանրապետության:

Владимир Гаспарян: Дилетантизм и бездарность властей довели нас до черты, за которой – потеря государственности. Нужно протрезвиться и действовать
25/05/2020 16:28
Есть ситуации, когда молчать – преступление или, как минимум, соучастие. Сегодня мы находимся в такой ситуации. Дилетантизм и бездарность властей довели нас до черты, за которой – потеря государственности. Об этом написал на своей странице в Facebook бывший начальник полиции Армении Владимир Гаспарян.
«Наверно, мы лучше всех в мире знаем, что значит не иметь государства. Это наша история на протяжении последних восьми сотен лет. Это реальность принесения в жертву Западной Армении и гибели полуторамиллионного народа, а затем и потеря половины Восточной Армении и гибель сотен тысяч человек. Да, именно принесение в жертву. Поскольку страну и народ можно принести в жертву не только путем предательства, но и из-за невежества и эгоизма.
Накануне потерь прошлого века ситуация была такой же, и сейчас в воздухе висит тревога потерь.
Сигналом для прежних потерь стали Первая мировая война и последовавшие за этим политические перегруппировки. Сейчас этот сигнал – пандемия коронавируса и предстоящие неизбежные перегруппировки. Причем, короновирус – не только сигнал, но и лакмусовая бумага, которая четко показывает силу и слабость любой страны. В нашем случае демонстрирует идеологическое и управленческое фиаско властей.
И причина не в вирусе. Вирус всего лишь приподнял завесу, и незаметное для многих проявилось во всем своем безобразии, как говорят, в отсутствие "измов", в обнулении любого развития, растрате накопленных за предыдущие тридцать лет политических, экономических, духовных ресурсов государства и народа, в разделении общества и насаждении взаимной вражды, в отказе от естественных союзников и заигрывании с традиционным врагом…
Все это один к одному происходило в начале прошлого века: тот же эгоизм, жадность, легкомысленность, самодовольство, безразличие. Мы как будто оказались в волшебном круге. От Армении Тиграна Великого остался этот клочок земли. И в случае продолжения таким образом, не останется и этого. Будут разбросанные по всему миру армяне, причем – продолжительностью одного поколения.
Это – действительность и ужасно, что живя в этой реальности, мы продолжаем обвинять в наших несчастьях всех без исключения. Виновны византийцы, турки, большевики, сосед Погос, а мы, как народ, – мудрый, и хозяева народа – святые…
Этот путь уже дважды приводил нас к геноциду, и мы в третий раз стоим на том же пути. Ведем себя так, как будто по численности населения мы – Китай, по территории – Россия, по экономике – Америка, а по географическому положению – Швейцария… И из-за этого высокомерия мы постоянно несем потери. Теряем и так не понимаем, что и сегодня находимся в борьбе и должны жить по канонам войны. Вазген говорил, хотя бы раз не уставайте на полпути и отвоюйте войну до конца. Правильно говорил: в противном случае наша история всегда будет историей поражения…
И эта угроза видима и ощутима. А развязка, вроде, недалеко, если так продолжится. А что можно предпринять, чтобы остановить гибель?
История подсказывает, что нельзя возлагать надежды на коллективную мудрость народа и исключительность властей. История свидетельствует о противоположном. Сардарапат произошел в противовес воле властей и «коллективной мудрости» сбежавших масс. Победу сотворили благодаря конкретным идеям, программам и перспективам конкретных людей.
И сегодня мы должны надеяться на волю, преданность и трезвость преданных людей. Правда, их мало, но они сильны духом и видят перспективу.
Поражению тела всегда предшествует поражение духа. Поражение тела всего лишь констатирует поражение духа. Чтобы не допустить поражение духа надо понять, что гордыня – смертельный грех, когда семья разделена – она не может выстоять, а неплодоносное дерево рубят под корень…
Протрезвитесь!
Мы уже переходим эту красную черту.
Мы уже подняли руку на его Святейшество и Церковь, дискредитировали Армию, низвели до уровня массовым беспорядков войну, о которой говорил Вазген, в день освобождения Шуши судили освободителей Шуши, ратифицировали документы, обрекающие наших детей на извращение…
Избранных – мало и они должны проснуться, найти друг друга, пробудить народ ото сна и начать действовать и претворять в жизнь программы.
Вопрос не в том, чтобы устранить от власти бездарную и неспособную группу людей. Мышление нашего народа перевернулось вниз головой. Нужно исправить это. Нужно объяснить, что главное право человека – не свобода смены пола, а право не быть зарезанным. Нужно напомнить, что служение золотому теленку – убийственно. Нужно зафиксировать, что причина наших несчастий в отсутствии государственности и у нас нет права терять последнее.
Нужно протрезвиться и начать действовать.
Уверен, что немногие избранные, как я их называю, государственные люди обязательно найдут друг с друга, а несломленные духом последуют за ними, и снова будут иметь право сказать – имею честь и во имя Республики Армения.