Սյունիքի բազմաթիվ բնակիչներ ոստիկանությունից ծանուցումներ են ստանում բողոքի ակցիային մասնակցելու համար վարչական պատասխանատվության ենթարկվելու մասին. Հայտարարություն
«Իրավական ուղի» հասարակական կազմակերպությունը հայտարարություն է տարածել, որում նշված է.
««Իրավական ուղի» հասարակական կազմակերպությանն են դիմում Սյունիքի մարզի բազմաթիվ բնակիչներ՝ տեղեկացնելով, որ այսօր ոստիկանությունից ծանուցումներ են ստանում վարչական պատասխանատվության ենթարկվելու մասին՝ մայիսի 24-ին Կապան քաղաքում տեղի ունեցած բողոքի ակցիային մասնակցելու համար։ Փաստորեն, տասնյակ քաղաքացիներ վարչական պատասխանատվության են կանչվում ոստիկանությունում առերևույթ խոշտանգումների փաստագրված դեպքի դեմ խաղաղ բողոք արտահայելու համար՝ այն պատրվակով, որ արտակարգ դրության իրավական ռեժիմով Հայաստանի Հանրապետությունում արդեն 70 օր է, ինչ տոտալ արգելված է խաղաղ հավաքների ազատությունը։
Մենք՝
1. Վերահաստատում ենք մեր հետևողական դիրքորոշումն առ այն, որ խաղաղ հավաքների տոտալ արգելքն արդեն վերածվել է հակաիրավական միջոցի, և այդ արգելքի կիրառումը բողոք արտահայտելու լուրջ պատճառ ունեցող քաղաքացիների նկատմամբ չի կարող իրավաչափ լինել։
2. Վերահաստատում ենք մայիսի 15-ի մեր խնդրագիրն ուղղված ԱԺ ընդդիմադիր պատգամավորներին՝ խաղաղ հավաքների ազատության տոտալ արգելքը Սահմանադրությամբ սահմանված կարգով վիճարկելու պահանջով։
3. Պատրաստակամություն ենք հայտնում անվճար հիմունքներով իրականացնել մայիսի 24-ին Կապան քաղաքում բողոքի ակցիային մասնակցած բոլոր քաղաքացիների շահերի ներկայացուցչությունը Հայաստանի դատական համակարգում և Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում՝ հիմնավորելու այդ անձանց իրավունքների կոպտագույն խախտումները և Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիներին վերադարձնելու հավաքների սահմանադրական ազատությունը»։

В Сюникской области многочисленные граждане получают извещения из полиции о привлечении к административной ответственности – заявление НПО «Правовой путь»
25/05/2020 19:37
Общественная организация «Правовой путь» распространила заявление, в котором говорится:
«В общественную организацию «Правовой путь» обращаются многочисленные жители Сюникской области, сообщая о том, что сегодня получают из полиции уведомления о привлечении к административной ответственности за участие в акции протеста 24 мая в Капане.
Фактически, десятки граждан привлекаются к административной ответственности за мирный протест против документированного случая пыток в полиции, под предлогом того, что в условиях режима чрезвычайного положения в Армении уже 70 дней тотально запрещена свобода мирных собраний.
Мы:
1. подтверждаем нашу последовательную позицию о том, что тотальный запрет на мирные собрания уже превратился в противоправное средство, и применение этого запрета в отношении граждан, имеющих серьезные причины для выражения недовольства, не может быть правомерным.
2. подтверждаем нашу петицию от 15 мая, адресованную оппозиционным депутатам Национального Собрания с требованием обжаловать тотальный запрет на свободу мирных собраний в установленном Конституцией порядке.
3. выражаем готовность бесплатно представлять интересы всех участвовавших в акции протеста 24 мая в Капане граждан в судебной системе Армении и Европейском суде по правам человека, обосновать грубейшие нарушения прав этих лиц и возвращение гражданам Республики Армения конституционной свободы собраний».