Սաֆարովը պատիժը պետք է կրի դաժան հանցագործություններ կատարած այլ անձանց հետ՝ հավասար պայմաններում. փաստաբան (Տեսանյութ)
26/05/2020 15:34
Հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանի սպանության գործով ՄԻԵԴ նոր վճիռն առաջինն է իր տեսակի մեջ, որտեղ փաստացի արձանագրվում է Ադրբեջանի կողմից հայատյացության փաստը, այսօր կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց փաստաբան Լևոն Գևորգյանը՝ անդրադառնալով ՄԻԵԴ-ի կողմից գործով կայացված վճռին։
«Արմենոֆոբիան դատարանի կողմից համարվել է անհերքելի: Ինչ վերաբերում է վճռի երկրորդ մասին՝ կյանքի իրավունքի ոտնահարմանը, Ադրբեջանի կողմից մի շարք քայլեր են իրականացվել՝ մարդասպան Սաֆարովի գործողությունն արդարացնելու նպատակով: Ադրբեջանը բազմիցս փորձել է հիմնավորել, իբև Սաֆարովը գործել է սթրեսային վիճակում, սակայն այս փորձերը չեն անցել:
Մեր կողմից իրականացվել է փորձ՝ մասնավոր կարգավիճակում կատարված սպանությանը վերագրել պետությանը, այսինքն՝ մեր պնդումն այս ողջ ընթացքում եղել է այն, որ Ադրբեջանն իր գործողություններով ընդունել և ճանաչել է հայազգի սպային դաժանորեն սպանած Սաֆարովի գործողությունները՝ որպես սեփական գործողություններ», - ասաց փաստաբանը:
Ասուլիսին ներկա փաստաբան Սիրանույշ Սահակյանն իր հերթին նկատեց, որ ադրբեջանցի մարդասպանին պատժախուց ուղարկելու հնարավոր վճռի ֆոնին հակառակորդ երկիրը կփորձի անել ամեն ինչ, որպեսզի վերջինս պատիժը կրի Ադրբեջանում, սակայն իրենց պահանջը լինելու է, որ վճիռը կատարվի այնպիսի երկրում, որտեղ Սաֆարովը պատիժը կկրի դաժան հանցագործություններ կատարած այլ անձանց հետ՝ հավասար պայմաններում:

Сафаров должен понести наказание вместе с другими совершившими жестокие преступления лицами – адвокат
Новое решение Европейского суда по правам человека (ЕСПЧ) по делу убийства армянского офицера Гургена Маргаряна – единственное в своем роде, в котором фактически констатируется факт армяноненавистничества со стороны Азербайджана, заявил сегодня в ходе встречи с журналистами алдвокат Левон Геворкянг, касаясь принятого ЕСПЧ постановления по делу.
«Армянофобия была признана судом неопровержимой. Что касается второй части постановления о нарушении права на жизнь, то Азербайджана предпринял ряд шагов для оправдания действий убийцы Сафарова. Азербайджан неоднократно пытался обосновать, что Сафаров действовал в состоянии стресса, однако эти попытки не прошли.
Мы попытались доказать, что ответственным за это частное убийство является Азербайджан, то есть в течение всего этого периода мы утверждали, что Азербайджан своими действиями принял и признал действия Сафарова, совершившего жестокое убийство армянского офицера, в качестве собственных действий», - сказал адвокат.
Сирануш Саакян в свою очередь отметила, что на фоне вердикта об обеспечении отбывания наказания азербайджанским убийцей в тюрьме страна-противник попытается предпринять все, чтобы Сафаров понес наказание в Азербайджане. Однако они намерены требовать, чтобы постановление было приведено в исполнение в такой стране, где Сафаров понесет наказание в равных условиях с другими совершившими жестокие преступления лицами.