Հայաստանում կորոնավիրուսի հետ կապված հաստատված է բավականին ծանր իրավիճակ. սկսվել են ռեյդեր. Նիկոլ Փաշինյան (Տեսանյութ)
26/05/2020 19:27
Հայաստանում կորոնավիրուսի հետ կապված հաստատված է բավականին ծանր իրավիճակ, պարետատան նիստից հետո հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Կարող ենք ասել, որ կորանավիրուսի երկրորդ ալիքի հետ գործ ունենք», - ասաց վարչապետը։
Նա նշեց, որ պարետատան սահմանած կանոնները խախտողների նկատամամբ չեն զլանա ու վարչական հարկադրանքի միջոցներ կկիրառեն։
Փաշինյանի խոսքով՝ հանրապետության տարածքում սկսվել են ռեյդեր։
«Խստացված ստուգումներ կանցկացվեն միջմարզային ճանապարհներին, կսահմանվեն անցակետեր», - ասաց վարչապետը։

Armenia’s PM: We are dealing with second wave of coronavirus
The situation in Armenia is rather difficult, Armenia’s Prime Minister Nikol Pashinyan said today after the session of the Commandant’s Office.
“We may say that we are dealing with the second wave of coronavirus,” the prime minister said, adding that all the instructions of the Commandant’s Office must be followed otherwise strict measures will be applied.
He said all the public places, transport are under control and those who do not follow the new rules are fined and closed.
Pashiyan said reids have started in the territory of the republic.
"Strict control will be carried out on inter-provincial roads, check-points will be placed," the Prime Minister said.