«Փաստ». Իշխանությունները ստիպված են նոր վարկային միջոցներ ներգրավել
«Փաստ» թերթը գրում է. «Գաղտնիք չէ, որ համավարակային վիճակով պայմանավորված՝ անհրաժեշտ ֆինանսներ ներգրավելու նպատակով գործող իշխանությունները ստիպված են նոր վարկային միջոցներ ներգրավել։ Չնայած այն հանգամանքին, որ Նիկոլ Փաշինյանն իր ընդդիմադիր գործունեության ընթացքում քննադատում էր վարկային միջոցների ներգրավումը, հիմա նա այդ ամենը համարում է նորմալ ու բնական գործընթաց։
«Փաստ» թերթի տեղեկություններով, իշխանությունները պատրաստվում են, վերջերս հայտարարված վարկերից զատ, ևս մեկ վարկային միջոց ներգրավել, որը հիմնականում պետք է ուղղվի բյուջետային ծրագրերի որոշակի հատվածին «միս ու արյուն» տալուն (ճանապարհաշինություն, գյուղատնտեսության աջակցություն և այլն)։
Մեր աղբյուրը փոխանցում է, որ խոսքը շուրջ 200 մլն դոլարի մասին է, որը կառավարությունը պատրաստվում է վերցնել Ասիական բանկից։ Մասնագետներն այս առիթով փաստում են, որ մի կողմից՝ առկա վիճակն է ստիպում գնալ նման քայլերի, սակայն մյուս կողմից՝ ցանկացած մեկ դոլար արտաքին նոր պարտք ներգրավելով՝ լրացուցիչ բեռ է դրվում ՀՀ կայուն զարգացման, ինչպես նաև ապագա տնտեսական զարգացման հարցում: Այնինչ, այս պահի դրությամբ արդեն մենք ունենք արտաքին պարտքի անցանկալի ցուցանիշներ»:

«Паст»: Власти вынуждены привлечь новые кредитные средства
Газета «Паст» пишет, что из-за эпидемиологической ситуации действующие власти вынуждены привлечь новые кредитные средства. Несмотря на то обстоятельство, что Никол Пашинян во время своей оппозиционной деятельности критиковал привлечение кредитных средств, сейчас он считает это нормальным и естественным процессом.
По сведениям издания, власти собираются кроме объявленных недавно кредитов привлечь новые кредитные средства, которые в основном должны быть направлены на реализацию определенной части бюджетных программ (дорожное строительство, поддержка сельского хозяйства и т.д.).
Как передает наш источник, речь идет примерно о 200 млн. долларах, которые власти собираются взять в Азиатском банке развития. Специалисты по этому поводу констатируют, что с одной стороны, создавшаяся ситуация вынуждает пойти на этот шаг, но с другой стороны, привлечение каждого нового доллара внешнего долга становится новой нагрузкой для стабильного развития Армении, а также дальнейшего экономического развития. Причем в данный момент мы уже имеем нежелательные показатели внешнего долга», - отмечает газета.