Նոր բացվող ցանկացած բիզնեսն իր մեջ որոշակի ռիսկ է պարունակում, ավելի արդյունավետ կլիներ գործող միկրոբիզնեսին օգնել. Տնտեսագետը՝ հակաճգնաժամային նոր ծրագրի մասին
27/05/2020 15:42
Կառավարությունն այսօր նիստում ներկայացրեց հակաճգնաժամային նոր ծրագիր, որով նախատեսվում է 10մլն դրամ անտոկոս վարկ տրամադրել զրոյից բիզնես ստեղծելու ձգտում ունեցող սկսնակ ձեռնարկատերերին։
Ծրագրի շահառու կարող են լինել անձինք կամ կազմակերպությունները, որոնք համապատասխանում են փոքր ու միջին ձեռնարկության չափորոշիչներին, Հայաստանի մարզերում են գործունեություն ծավալում։
«Եթե դիտարկենք, թե կորոնավիրուսով պայմանավորված նոր բացվող բիզնեսին տրամադրվող աջակցությունը տնտեսական ճգնաժամի համատեքստում որքանով է արդյունավետ, պետք է ասել, որ կառավարությունը շատ ավելի մեծ ուշադրություն պետք է դարձներ եղած միկրոբիզնեսի պահպանմանը, փոքր բիզնեսում իրացվելիության խնդիրների բարձրացմանը», - Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց տնտեսագետ Կառլեն Խաչատրյանն՝ անդրադառնալով ներկայացված հակաճգնաժամային նոր ծրագրին։
Նրա խոսքով՝ արդեն իսկ գործող ընկերություններ կան, որոնք որոշակի հաճախորդների շրջանակ են ձեռք բերել, որոշակի հասույթ ունեն, աշխատատեղեր են ստեղծել և այլն ու վիրուսով պայմանավորված որոշակի ֆինանսական խնդիրների առջև են կանգնած։
«Նրանց աջակցությունը շատ ավելի արդյունավետ կլիներ, քան՝ նոր բացվող բիզնեսին։ Նոր բացվող ցանկացած բիզնես իր մեջ որոշակի ռիսկ է պարունակում հաջողելու-չհաջողելու, որոշակի տնտեսական արդյունք ունենալու հարցում։ Իմ կարծիքով՝ կառավարությունը, եթե ցանկություն ունի ուղղակի մեղմել վիրուսով պայմանավորված տնտեսական խնդիրները, շատ ավելի արդյունավետ կլիներ, եթե առաջին հերթին անդրադառնար գործող փոքր բիզնեսի, միկրոբիզնեսի խնդիրների լուծմանը», - ասաց Կառլեն Խաչատրյանը։
Իսկ առհասարակ, նրա խոսքով, գաղափարի տեսանկյունից, անշուշտ, շատ կարևոր է ու լավ է, որ սկսնակ բիզնեսին պետությունը ձեռք է մեկնում.
«Որոշակի հստակ չափանիշներ պետք է լինեն և դրանց նկատմամբ վերահսկողություն պետք է լինի։ Ի վերջո, այդ միջոցները հարկատուների գումարներն են, հանրային միջոցներ են ու միշտ վտանգ կա, դրանց ոչ արդյունավետ օգտագործման։ Հետևաբար, եթե կառավարությունը որևէ մեկին բիզնես անելու նպատակով դրամաշնորհ է տրամադրում, պետք է հստակ սահմանի, թե ինչ ակնկալիքներ ունի ու դրանք չիրականացվելու պարագայում ինչ եղանակներով է այդ գումարը հետ ստանալու»։
Տնտեսագետն ասաց՝ բազմաթիվ են նախադեպերը, երբ համաճարակի ընթացքում տուժում է փոքր բիզնեսը, որը ծառայությունների, առևտրի ու սննդի գործունեությամբ չի զբաղվում.

Assistance to already operating micro-businesses to be more effective than providing money to beginners: economist
27/05/2020 16:04
The cabinet presented at its sitting today new anti-crisis program envisaging 10 million AMD interest-free loan to beginner entrepreneurs for starting business from zero.
The stakeholders of the program are people or organizations who correspond to the criteria of small and medium-sized business and are operating in Armenia’s provinces.
“If to view the efficiency of the assistance provided to newly opening businesses agreed with coronavirus in the pre-context of economic crisis, we may say that the government should have focused more on the  preservation of the already existed micro-business,” economist Karlen Khachatryan told Aysor.am, referring to the presented new anti-crisis program.
He said there are already operating companies who already acquired circle of customers, have certain income, jobs and now are facing financial issues agreed with coronavirus.
“The assistance would have been more effective than to the newly opening businesses. Each newly opened business contains a certain risk: it will either succeed or fail. In my opinion, if the government wishes to smooth economic issues appeared because of the virus it would have been more effective to first settle the issues of already functioning small and micro-businesses,” the economist said.
From the point of view of an idea, Khachatryan praised the idea of assistance to beginners by the state.
“There must be certain criteria and control. These funds are the ones paid by tax-payers and there is always a danger of spending them ineffectively. Consequently, if the government provides grant someone for doing business, it must clearly set what expectations it has and in what way it will get the sum back in case of failure,” he said.