Պետքարտուղարությունում մտադիր են շարունակել Իրանի «դիվանագիտական մեկուսացումը»
Միացյալ Նահանգները շարունակելու է Իրանի վրա տնտեսական ճնշման և նրա «դիվանագիտական մեկուսացման» արշավը:. հեռախոսային ճեպազրույցի ժամանակ հայտնել է ԱՄՆ Իրանի հարցով հատուկ ներկայացուցիչ Բրայան Հուկը:
«Մենք կրոնական ղեկավարությանը զրկել ենք ահռելի միջոցներից»,- նշել է Հուկը: Նրա կարծիքով՝ իրանական ղեկավարությունը կանգնած է ընտրության առջև՝ «ԱՄՆ-ի հետ բանակցություններ վարել կամ լուծել տնտեսական կոլապսը»:
Հատուկ ներկայացուցիչը կարծում է, որ իրանական տնտեսությունն իբր «խոր անկման» վիճակում է, իսկ արտասահմանյան պահուստներին հասանելիությունը նվազագույն է: «ԱՄՆ-ն հաջողությամբ շարունակում է առավելագույն տնտեսական ճնշման ցուցաբերման և դիվանագիտական մեկուսացման ռազմավարությունը»,- ասել է նա:
ԱՄՆ պետքարտուղար Մայքլ Պոմպեոն չորեքշաբթի հայտնել էր, որ Վաշինգտոնը որոշել է դադարեցնել պատժամիջոցների ռեժիմից ժամանակավոր բացառությունները, որոնք Թեհրանին թույլ են տալիս ԳՀՀԾ անդամ երկրներից օգնություն ստանալ ատոմի խաղաղ յուրացման ոլորտում:
Չեղարկված բացառությունները Ռուսաստանի, Չինաստանի և եվրոպական երկրների ընկերություններին թույլ էին տալիս շարունակել Իրանի միջուկային օբյեկտներում ատոմային էներգետիկայի խաղաղ օգտագործման գործունեությունը՝ չվտանգվելով հայտնվել ամերիկյան սահմանափակող միջոցառումների գործողության տակ: Սա ուղիղ կերպով առնչվում է Արաքում ծանր ջրով աշխատող ռեակտորին, որը Իրանը ԳՀՀԾ-ի շրջանակում մյուս երկրների աջակցությամբ պետք է վերակառուցեր խաղաղ նպատակներով միջուկային հետազոտությունների անցկացման համար, ինչպես նաև Թեհրանում հետազոտական ռեակտորը հարստացված ուրանով ապահովելուն, Իրանից մշակված վառելիքի դուրսբերմանը:
ԱՄՆ վարչակազմը միջազգային ընկերություններին 60 օր է հատկացրել այս օբյեկտներին առնչվող գործունեության դադարեցման համար:

В Госдепе намерены продолжить курс на "дипломатическую изоляцию" Ирана
Соединенные Штаты продолжат кампанию экономического давления и "дипломатической изоляции" Ирана. Об этом заявил в среду спецпредставитель США по Ирану Брайан Хук в ходе телефонного брифинга. Стенограмму беседы распространила пресс-служба Госдепартамента.
"Кампания президента Дональда Трампа по оказанию максимального давления сдерживала Иран и противодействовала ему беспрецедентными методами. Мы лишили религиозное руководство огромных средств", - утверждал Хук. По его мнению, иранское руководство стоит перед выбором "вести переговоры [с США] либо разрешить экономический коллапс".
Спецпредставитель также предположил, что иранская экономика якобы находится в состоянии "глубокого спада", а доступ к иностранным резервам минимален. "США продолжат успешную стратегию по оказанию максимального экономического давления и дипломатической изоляции", - сказал он.
Госсекретарь США Майкл Помпео сообщил в среду, что Вашингтон принял решение прекратить временные исключения из режима санкций, которые позволяют Тегерану получать от стран - участниц Совместного всеобъемлющего плана действий (СВПД) помощь в области мирного освоения атома.
Отмененные исключения позволяли компаниям из России, Китая и европейских стран продолжать деятельность по мирному использованию атомной энергетики на ядерных объектах в Иране, не рискуя при этом попасть под действие американских ограничительных мер. Это напрямую затрагивает реактор на тяжелой воде в Араке, который Иран в рамках СВПД при поддержке других стран должен был перестроить для проведения ядерных исследований в мирных целях, а также обеспечение обогащенным ураном исследовательского реактора в Тегеране, вывоз отработанного топлива из Ирана.
Администрация США предоставляет международным компаниям 60 дней на прекращение деятельности, затрагивающей эти объекты.